Etiketler:
 1. FiRaRi_MeLeK

  FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.458
  Beğenilen Mesajlar:
  198
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...

  Aşk fedakarlık ister....

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında FiRaRi_MeLeK tarafından paylaşıldı.

  aşk fedakarlık ister fedakarlık hikayeleri aşk için yapılan fedakarlıklar Aşk fedakarlık ister
  Aşkın tanımlanmasında fedakarlık kelimesinin yeri büyük. Aşkın yaşaması büyük ölçüde fedakarlığı göze alabilmeye bağlı. Ama fedakarlığın her zaman mutluluk getirdiğini söyleyemeyiz.

  Şöyle bir örnek verelim... Genç kızın yüreği, aşk heyecanıyla kıpır kıpırdı. Duygularının karşılıksız kalmadığını da çok iyi biliyordu. Galiba, hayatının kalan yıllarını birlikte geçirmek isteyeceği erkeği bulmuştu. Bir incir çekirdeğini doldurmayan nedenler uğruna yıkılan yuvaların, ayrılan çiftlerin hikayelerini okudukça, endişeleniyordu.

  Ya sevdiği genci gücendirirse, ya ona gerektiği kadar ilgi göstermediğini düşünürse?

  Genç kız, sevdiği genci kaybetme korkusuna kendini iyice kaptırınca, delikanlıya hoş görünmek için çırpınmaya başlamıştı. İlk günlerde, çok masumane fedakarlıklarla sevdiği genci memnun etmeyi başardı. Fakat bir süre sonra genç kız sevdiği uğruna, kendi hayatını, kendi zevklerini ve sorumluluklarını bir kenara bıraktığını yavaş yavaş fark etmeye başladı.

  Zaman zaman içinden isyan etmek geliyordu ama sevdiği gencin ondan sadece fedakarlık beklediğini bildiği için her şeye razı olmuştu. Aradan geçen zaman içinde genç kız, delikanlının onun duygularını kötüye kullandığını, sadece kendini düşündüğü için bu ilişkiyi sürdürdüğünü anladı.

  Ve tahmin edeceğiniz gibi, bu aşk hikayesi, genç kızı büyük bir hayal kırıklığına uğratarak noktalandı.

  Hep bana, hep bana

  İşte size tipik bir aşkta tek yanlı fedakarlık örneği. Aşk karşılıklı olmalıdır. Tabii duygular uğruna yapılan fedakarlık da.

  Sadece kadın ya da sadece erkek, aşkı uğruna kişiliğinden, özel hayatından kesintiler, kısıntılar yapmak zorunda kalırsa, onun adı ‘aşk’ olmaz. Duyguların kötüye kullanılması diye adlandırabileceğimiz bu durum ile gerçek aşk arasında bir bağlantı kurmayalım.

  Sevilen kişi, sürekli karşısındaki sevgiliden fedakarlık beklememeli. Birbirlerini seven kişiler, sevdiklerinin uğruna bazı güçlükleri, bazı fedakarlıkları göze almalılar. Ama bunu sadece erkek ya da kadın yaparsa, o ilişkinin dengesi bozulur.

  Aşkın gelişmesi, mutlu bir şekilde devam etmesi için fedakarlık şarttır. Bu gerçeği asla unutmayalım. Sevilen kişi uğruna fedakarlık yapmak, çoğu zaman kişilere ayrı bir mutluluk verir.

  Fedakarlığı yaparken, ilişkinizin devam edeceğine inanırsınız ve de bu inancın verdiği coşkuyla kişiliğinizi, kendi koşullarınızı, istek ve hayallerinizi seve seve bir yana bırakırsınız.

  Fedakarlığa ‘evet’ ama...

  Elbette aşık bir insan, bencil olmamalı. Bencillik, duyguları körletir, ilişkileri çırkinleştirir. Bencil bir erkeğin, sevdiği kadını, kendi zevkleri, kendi koşulları doğrultusunda yönlendirmesi, hiç bir zaman kabul edilemez.

  Bencillik ile aşk birbiriyle asla bağdaşamaz. Aşkta , karşılıklı fedakarlık yapmayı göze almak gerekir. Ama Romeo Juliet, Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin ve diğer birçok aşk efsanesinde olduğu gibi, kişiler aşk uğruna kendi hayatlarını feda etmemeliler. Fedakarlığın da bir sınırı var. Belki sevdiğiniz uğruna kendinizden bir şeyler vermek sizi mutlu edecektir.

  Fakat zamanla benliğinizi saran duygunun aslında mutluluk olmadığını fark edeceksiniz. Sürekli kendinizden bir şeyler vermenize rağmen, yaptıklarınızın karşılığını alamayınca, durum değişir. Bu kez, önce kendinize kızmaya başlarsınız. Sonra o yere göğe sığdıramadığınız sevgili, gözünüzde giderek önemini, özelliklerini yitirmeye başlar. Ve günün birinde, tek taraflı fedakarlığınızın bu aşkı sürdürmeye yetmeyeceğini anlarsınız.

   
Aşk fedakarlık ister.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşk gizlilik ister !

  Aşk gizlilik ister !

  Özel hayatınızı gizli tutmak istiyor ama bir türlü başaramıyor musunuz? Onunla nereye gittiğinizi, kavgalarınızı, barışmalarınızı, ilişkinizin iniş çıkışlarını herkes biliyor. Artık yavaş yavaş laflardan sıkılmaya başladınız ve bunların ilişkinizi yıprattığını fark ettiniz. O halde niye hala bekliyorsunuz! Doğru bir stratejiyle bunların üstesinden gelebilirsiniz... Dedikodu hastalığı Her...
 2. Fedakarlık

  Fedakarlık

  Karşılık beklemeksizin yapılan herşey...
 3. Ebru Akel: Aşkta Özen İsterim

  Ebru Akel: Aşkta Özen İsterim

  ''BEN ÖZEN İSTEYEN BİRİYİM. BANA BİR SANDVİÇ GETİRİYORSA, YANINA BİR DE UFAK ÇİÇEK İLİŞTİRİRSE MUTLU OLURUM. AYRICALIKLI HİSSETTİRİLMEK ÇOK ÖNEMLİ.' Yönetmen Abdullah Oğuz’un, 19 Aralık’ta vizyona girecek olan filmi 'Sıcak'ta başrolü sevgilisi Ebru Akel’e vermesi eleştirilmişti. Akel eleştirilere, 'Bu filme beni uygun gören kişi Abdullah Oğuz’dur ve karşıma bir ordu dolusu insan...
 4. Fedakarlık mıdır..? AŞK !

  Fedakarlık mıdır..? AŞK !

  Kadın adamı çok seviyordu... Yemyeşil ovalarını verdi adama Yaşam fışkıran. "Beni seviyor musun?" "Evet" dedi adam... Güneşini ayını verdi kadın Yıldızları taktı bir bir adamın omuzlarına... "Beni seviyor musun?" "Tabi" dedi adam... Kadın çağladı Gürül gürül akan pınarını verdi adama. "Beni seviyor musun?" "Elbette" dedi...
 5. Aşkınıza Harika Mesajlar İster misiniz ?

  Aşkınıza Harika Mesajlar İster misiniz ?

  Anlamlı aşk sözleri Sevgiliye anlamlı mesajlar En son sizlerle paylaştığımız çok anlamlı aşk öesajları başlıklı konumuzun ardından bu sayfamızda da Sevgiliye anlamlı mesajlar ile sizlerleyiz sevgili melekler ... Sonbahara inat ağaç hala yeşermekte, geceye inat gün hala ağarmakta, ben ise kadere inat hala seni sevmekteyim. İnat bu ya, mahşere kadar "seni seveceğim"......

Sayfayı Paylaş