Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  aşk_ı memnu halit ziya uşaklıgil

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Dizisini seviyorsanız kitabı da çok seveceksiniz:)


  1) KİTABIN KONUSU:

  Toplum kurallarına aykırı bir aşkı anlatır.  2) KİTABIN ÖZETİ:

  Firdevs hanımın Peyker ve Bihter adında iki kızı vardır. Büyük olan kızı Peyker Nihat adlı bir adamla evlidir. Adnan bey Firdevs hanımın kızı Bihter’le evlenmek ister. Adnan bey iki çocuk sahibi olgun bir adamdır. Firdevs hanım Adnan beye gizliden ilgi duymaktadır. Fakat yinede kızını Adnan beye verir.  Bihter ve Adnan beyin evlilikleri gayet düzgün gitmektedir. Adnan bey kızı Nihal’i amcasının oğlu Behlül ile evlendirmek ister. Nihal buna için için sevinir. Fakat çapkın bir genç olan Behlül Firdevs hanımın kızı Peykeri sevmektedir. Bir gün bir piknikte Peyker’in ensesinden öper. Behlül amcasının hanımı Bihter’e de ilgi duymaktadır. Ve bir gün Bihter Behlül’ün odasına girer. Behlül Bihter’le biraz konuşmak ister. Bihter’e onu sevdiğini söyler. Bihter ise onu piknikte Peyker’i öperken görmüştür. Bu nedenle genç adama fazla inanmaz. Fakat bir süre sonra Behlül’ün yalanlarına aldanır ve onunla birlikte olur. Artık her gece birlikte olurlar.  Nihal üvey annesi Bihter’in bu gizli olayını öğrenir ve üzüntüsünden hastalanır. Sonunda Adnan Bey’de durumu öğrenir.Karsının yanına gider. Fakat karısı odayı açmaz. Çünkü kocasının durumu öğrendiğini anlar. Küçük bir tabancayla intihar eder.  Nihal iyileşir ve mutlu mesut hayatlarına devam ederler.  3) KİTABIN ANA FİKRİ:

  Her şeyin güzellik olmadığını çoğu güzelliklerin başa bela getireceğini dile getirir.  4) KİTAPTAKİ ŞAHJISLARIN VE OLAYLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  Adnan Bey: Orta yaşlı, zengin bir adamdır. İki çocuk sahibidir. Bihter’in kocasıdır.  Bihter: Gayet güzel, çekici ve çapkın bir kadındır.  Firdevs Hanım: İstanbul’un tanınmış ailelerindendir. Peyker ve Bihter’in annesidir.  Peyker: Firdevs Hanım’ın büyük kızıdır. Nihat’ın karısıdır.  Nihal: Adnan Bey’in kızıdır. Gayet duygulu bir kızdır.  Behlül: Adnan Bey’in yeğenidir. Çok çapkın bir kişiliğe sahiptir.  5) KİTAP HAKKINDA Kİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

  Kitap kişilerin psikolojik durumlarını gayet iyi tasvir etmiştir. Kitap akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmıştır.
   
 2. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Aşk-ı Memnu; yani yasak aşk, edebiyatımızın ve Halid Ziya'nın önemli eserlerinden biridir. Eserde verilmekte olan ciddi mesajlar vardır bu bakımdan ahlaki ve sosyal dersler içermektedir. Para için yapılan evlilikler ve önüne geçilemeyen şehvet, bu insanların hayatlarını mahvetmiştir.

  Emeğinize sağlık...
   
aşk_ı memnu halit ziya uşaklıgil konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ziyan

  ziyan

  Bakınız; Zarar.Bir olay nedeniyle ziyana uğrayan insan, emeğinin karşılığını mutlaka alacak demektir. Bir olay nedeniyle ziyana uğrayan insan, emeğinin karşılığını mutlaka alacak demektir. Rüyada herhangi bir sekilde ziyan ettigini gören, sevinecegi bir haberin esiginde bulunur, is hayatinda tecrübesi artar.
 2. Tan - Ziyan

  Tan - Ziyan

  Gitme diye mi kavgam Yasamayi mi sectim Askta gurur olmazmis Yalnizlik kötü bir secim Sensizlik aci bi bicim Aglarsa anam aglar Yalan olur gerisi beni anlamaz Hic olmazsa nasibim olur Beni de vur yaban ellere güven olmaz Bu kalbin hep sesi kesik sana ezik Boyu gayri civan durmaz Bir sey daha var düzeni bozuk Yarasi derin icinde de can durmaz Susarim sözünü tutarim Nefesinle hayat bulurum...
 3. Halit Ziya Uşaklıgil Biyografisi

  Halit Ziya Uşaklıgil Biyografisi

  halit ziya uşaklıgil geniş biyografisi Halit Ziya Uşaklıgil (1867-1945) 1867'de İstanbul’da doğdu. 23 Mayıs 1945’te İstanbul’da yaşamını yitirdi. \"Uşakizadeler\" olarak tanınan İstanbullu bir aileden Hacı Halit Efendi'nin oğlu. Fatih Askeri Rüştiyesi'nde öğrenime başladı. Babasının işleri bozulunca ailesi İzmir’e taşındı. İzmir Rüştiyesi'ne girdi. Özel Fransızca dersler aldı....
 4. Aşk_ı Memnu'dan Adanalı'ya transfer

  Aşk_ı Memnu'dan Adanalı'ya transfer

  Aşk_ı Memnu da Behlül ,ün nişanlısı Elif ,i canlandıran Eda Özerkan dizide Selin Demiratar,ın yerine Mehmet Akif Alakurt,un canlandırdığı Maraz Ali ,nin kalbini çalmaya çalışan Nazlı,yı canlandıracak..
 5. Aşk_ı memnu bitiyooooooor

  Aşk_ı memnu bitiyooooooor

  :ehi::ehi::ehi:üzücü haber dün geldi.............. 24 haziran da unutulmaz ve vazgeçilmez dizimiz aşk_ı memnu bitiyor üzüntü ile bildiriyoruuuuuuuuuuuuum:humble::humble:

Sayfayı Paylaş