Askeri barakanın icadı, Askeri Barakayı kim buldu

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Askeri barakanın icadı, Askeri Barakayı kim buldu
Bu yazı: Askeri barakanın icadı, Askeri Barakayı kim buldu içerik kısaca.. Askeri baraka ilk ne zaman bulundu, Askeri barakayı bulan kim, Askeri baraka ne zaman bulundu gibi merak edieln bilgileri içermektedir.

Sevgili Melek'ler, bu yazımızda askeri barakayı ilk kim buldu gibi merak ettiğiniz tüm bilgileri sunuyoruz:)Askeri baraka ilk ne zaman bulundu, Askeri barakayı bulan kim, Askeri baraka ne zaman bulundu

Askeri barakanın çizimi, Kanada doğumlu Yüzbaşı Peter Norman Nissen tarafından yapıldı. İlk prototip baraka, 1916 yılında, Fransa’da, Hesdin’de kuruldu. Yay şeklindeki barakanın zemin yüzölçümü, 510 santime 450 santimdi. Üzeri saç plakalarla kapatılmıştı. Barakanın bir ucundaki kapının iki yanında birer pencere vardı. Kapının tam karşısına gelen yerde de bir pencere bulunuyordu ve tüm ışık gereksinimi bu pencerelerden sağlanıyordu. Nissen’in bu buluşu, o yıl İngiliz ordusunun geniş çaplı harekâtı nedeniyle seferber edilen askerlerin yerleştirileceği binaların sağlanması açısından, çok acil bir ihtiyacı karşıladı. Çok geçmeden, Nissen’in ardından başkaları da değişik biçim ve türde barakalar geliştirdiler. Ancak, bunların hiçbiri, Nissen’in barakaları kadar kullanışlı değildi. Çünkü, bu barakalar, savaşta ve barışta yapısında köklü değişikliklere gidilmeden kullanılabiliyordu. Bu yüzden uzun yıllar boyunca, en yaygın baraka türü olarak dünyanın dört köşesinde tercih edildi. Nissen barakalarından daha iyi ve daha pratik bir baraka türünü de yine bir başka Nissen, Norman Nissen’in torunu Richard Nissen geliştirdi. Torun Nissen’in, henüz 22 yaşındayken 1971 yılında geliştirdiği yeni tür baraka, dayanıklı mukavvadan yapılıyordu ve özellikle afet bölgeleri için idealdi. 90 dakika içinde kurulabilen bu tür bir baraka, bir yıl süre ile kullanılıyordu.
 
Üst