Etiketler:
 1. asimcan

  asimcan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Askerlik Dönüşü Sendromu

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında asimcan tarafından paylaşıldı.

  Merhaba arkadaşlar...
  Esasında foruma bir konudan bahsetmek için üye oldum. Forumlarda da çoğu yaptığım incelemede ve kendi hayatımın son 1 yılı itibariyle konuyu açma gereği duydum.

  Askerlik öncesinde evlenen ve askerlik dönüşünde eşiyle sorunlar yaşayan bir çok kişiye rastlıyorum. Askerlik dönemi bitip evine dönenlerden azımsanamayacak bir kısmı ya bir problemle karşılaşıyor veya bir problem yaşatıyorlar.

  Özellikle uzun dönem askerlik yapanlar, bununla birlikte veya haricen askerliğinde zor dönemler yaşayanlar bir sıkıntı ile geliyorlar.

  Bunların bir çok sebebi var ama hemen anlatıyım.

  -İzin Kullanma Durumu,
  -Amirlerle İlişkiler,
  -Asker Arkadaşları İle İlişkiler,
  -Denetlemeler,
  -Aşırı Stres ve Korku (Özellikle Terör Bölgelerinde),
  -Aşırı Baskı,
  -Zamanın Uzunluğundan dolayı içine girilmiş olan psikolojik rahatsızlıklar (panik atak ve depresyon,
  -Çarşı İzinleri,
  -Cezalar (Özellikle anlatılamaz)

  Bu sıralanan nedenlerden başkaları da vardır. Bu ve bunun gibi sebepler askerden geldikten sonra aile içinde anlatılamaz. Geldiğinde bazı şeyleri izah etmek imkansız da olabilir.

  İşte bu şekilde terhis olarak evine dönen eşlerinizi davranış ve kişilik problemleri içinde bulamayabilirsiniz.

  Dönem itibariyle bu süreci, çok farklı şekilde (anlayışlı olmaktan ziyade) şefkat ile, sessizlik ile veya onu dinlenebileceği bir yer sağlayarak dinlenmesini sağlayınız.

  Zira terhis sonrası 6 ay-1 yıllık dönem bazılarınız için kriz dönemi olmuştur ve bundan sonrakilere de söylemek gerekirse olabilir.

  Bayan eşten beklenen ise, kayınvalide ve kayınpederinizin olumsuz davranışlarına "manevi" bir açılım getirmeden, onlarla eğer sıkıntı yaşıyorsanız ciddiye almamanızdır. Kötüyseler kesinlikle muhatap almayın. Evde eğer şiddetvari bir durum var ise, ailenizi bozmak istemeden ve eşinize kasıt gütmeden bir yöntem geliştirmelisiniz.

  Evet, öncesinde eşimle hiç bir sorun yaşamaksızın karakter bozukluğu yaşayan aile bireylerinin çalışmalarıyla ve müdahale edemememden ötürü eşimle boşanmak zorunda kaldık.

  Ben bir erkeğim. Fakat bir erkeğin illaki bazı şeyleri görmesi için eşinin değerini anlaması gerekiyor. Yani bazı şeyleri anlatmakla anlamıyor. Şimdi ailem düzelseydi eğer bundan sonra kendime düşen görev olarak ailemden uzak kalırdım.

  Terhis olup evine dönen eşinizi, onun ailesiyle, maddi problemlerle, kendi problemlerinizle deyim yerinde ise sıkıştırmayın. Onun ailesindeki kişilere kendi yöntemlerinizle (eşinize şikayet etmeden) bir yöntem bulmaya çalışın.

  Gerekirse kendi babanıza bu durumu yalnızca bir sefer anlatıp, kendinize onun ailesinden uzak bir yerde ev tutmaya çalışın. İnsiyatif bazen bir erkek gibi size düşebilir.

  Günümüzde bayanların da, erkekler gibi bazı misyonları alması gereken bir dönem. Ben bir çok bayanın karşılaşmak üzere olacağı problemleri anlatmayı bir görev bildim.

  Okuyanlara teşekkürler.


   
Askerlik Dönüşü Sendromu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sarışının dönüşü

  Sarışının dönüşü

  linet saç modeli Özellikle ülkemizde çoğu erkeğin gözdesi olan sarışınlar bu yaz kendilerini ayrıcalıklı hissedemeyecekler çünkü bu sezonun saç modası sarışınlığı geri getiriyor. Sonbahar ve kış sezonunda koyu rengi tercih eden kadınların yazın gelmesiyle birlikte açık renklere döndüğünü belirten kuaför Metin Bahçecik, saç rengini değiştirme işlemlerinde her müşteriye farklı uygulamalar...
 2. DaireLErinN dÖNÜşü

  DaireLErinN dÖNÜşü

  Eğer bu sayfada bir şeyler dönüyorsa-hemen evinize gidin. Paydos saati gelmiş. ( İyice bir bakın bakalım.. Aslında dönen bir şey yok :D:D
 3. geri dönüşüm

  geri dönüşüm

  sitenize her şey var ama geri dönüşüm el işleri yok büyük eksiklik

Sayfayı Paylaş