Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Aşkın Sağlığa Yararları

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Daha düşük tansiyon, daha az soğuk algınlığı, daha iyi stres yönetimi… Bunlar sadece başlangıç, gelin aşkın sağlığınızı ne kadar olumlu etkilediğine hep birlikte bakalım!



  Yoğun ve tutkulu bir romantizmin sağlığa olan yararlarıyla ilgili bir kanıt yoktur. Aşık insanlar hem muhteşem hissettiklerini hem de aşkın aynı zamanda acı verici bir duygu olduğunu söylerler. Bütün bu inişler ve çıkışlar stresin kaynağı olabilir.

  Sağlığınızı olumlu olarak etkileyecek olan daha sakin ve daha istikrarlı bir aşktır. Uzmanlar uzun süreli ve mutlu birliktelikleri olan insanların sağlıklarına daha fazla dikkat ettiklerine ve sağlıkla ilgili tedbirlerin birçoğunu uyguladıklarına dair kanıtlar olduğunu söylemektedir.

  Bu alandaki araştırmaların çoğu evliliklere yoğunlaşmıştır fakat bu avantajlar sevgiliye, anneye, babaya ya da bir arkadaşa duyulan sevgiyi de içerebilmektedir. Buradaki püf nokta kendini başka bir insana bağlı hissetmek, ona saygı duymak, başka birinin sana değer verdiğini bilmek ve aidiyet duygusudur. Şimdi size aşkın ve sağlığın birbirine bağlı olup olmadığını inceleyen araştırmaların gösterdiği 10 durumdan bahsedeceğiz:

  1. Daha Az Doktora Gitmek
  Amerika The Health and Human Services Department sağlık ve evlilik üzerine birçok araştırma yapmıştır. Raporların sunduğu bulguların en çarpıcılarından birine göre evli insanlarda hastanede kalma ortalaması daha kısa ve evli insanlar daha az doktora gidiyor.
  Aşk ilişkilerinin sağlık için neden yararlı olduğunu gerçekte kimse bilmemektedir. Bunun en mantıklı cevabı insanoğlunun yaratılışında sosyal gruplar oluşturarak birbirine bağlı bir şekilde yaşamak olduğu ve bu olay gerçekleştiğinde de biyolojik sistemlerin etkilendiği olabilir.
  Bir başka teori de mutlu ilişkileri olan insanların kendilerine daha iyi baktıklarıdır. Bir eş ağız sağlığınızı gerçekten düzgün bir şekilde yapmanızı sağlayabilir. Yakın bir arkadaş sizi daha fazla tam tahıllı besin yemeniz konusunda ikna edebilir. Zamanla, bu güzel alışkanlıklar sayesinde hastalıklara daha az yakalanırsınız.
  2. Daha Az Depresyon ve İlaç Kullanımı
  Health and Human Services raporu evlenmenin ve evli kalmanın kadınlarda da erkeklerde de depresyonu azalttığını göstermektedir. Bu bulgu hiç de şaşırtıcı değildir, çünkü sosyal soyutlanma yüksek depresyon oranlarıyla yakından ilgilidir. İlginç olan evliliğin özellikle genç yetişkinlerde aşırı alkol ve ilaç kullanımını azaltmaya teşvik ettiğidir.
  3. Daha Düşük Kan Basıncı
  Mutlu bir evlilik tansiyon için çok yararlıdır. Bu sonuç Annals of Behavioral Medicine’deki bir araştırmadan elde edilmiştir. Araştırmacılar mutlu bir evliliği olan insanların en iyi kan basıncına sahip olduğunu bulmuştur. Onları bekar insanlar izlemektedir. Mutsuz evliliği olan katılımcılar ise en kötü tansiyona sahip insanlardır.
  Bu da evliliğin sağlığı çok önemli bir açıdan etkilediğini göstermektedir. Sağlığınızı etkileyen evlilik gerçeği değil evliliğinizin niteliğidir. Bu da diğer pozitif ilişkilerin aynı faydaları sağlayabileceğini desteklemektedir. Gerçekte mutlu evliler kadar olmasa da sosyal açıdan aktif bekar insanların da kan basıncı iyi düzeydedir.
  4. Daha Az Kaygı
  Konu endişeye geldiğinde, sevgi dolu istikrarlı bir ilişki romantizmden daha üstündür. Amerika New York Devlet Üniversitesi uzmanları aşık insanların beyinlerine bakabilmek için fonksiyonel MRI taraması kullanmışlardır. Araştırmacılar bu yolla tutkulu yeni çiftlerle birbirlerine çok güçlü bağlarla bağlı uzun süreli ilişkileri olan çiftleri karşılaştırmışlardır. Her iki grup da beyinlerinin yoğun aşkla ilgili bölümünde aynı etkinleşimi göstermiştir. Bu bölüm kokaine ya da çok para kazanmaya cevap veren dopamin yüklü alandır. Fakat beynin diğer bölümlerinde çok çarpıcı farklılıklar mevcuttur. Uzun süreli ilişkilerdeki insanlar bağlanma ile ilgili alanlarda hareketlenme göstermiştir ve beyinlerinin endişe üreten bölümlerinde daha az aktifleşme olmuştur.
  Bu araştırma 2008 yılında “Society for Neuroscince” konferansında sunulmuştur.
  5. Doğal Ağrı Kontrolü
  Fonksiyonel MRI çalışması uzun süreli ilişkilerin çok büyük bir avantajını daha ortaya koymuştur. Bu çiftlerin beyinlerinin acıyı kontrol altında tutan bölümü daha fazla etkileşim göstermiştir.
  CDC(hastalık kontrolü merkezi) raporu bu bulguyu tamamlamıştır. Araştırmadaki 127.000’den fazla yetişkin ve evli insanın baş ağrısı ya da bel ağrısı gibi şikayetlerinin daha az olduğunu ortaya çıkmıştır.
  Amerika’da yayımlanan Psychological Science dergisindeki küçük bir araştırmada bir hile yapılmıştır. Araştırmacılar 16 evli kadını, onlara elektrik şoku verileceğini söyleyerek tehdit etmişlerdir. Kadınlar eşlerinin ellerini tuttuklarında beyinin stresle ilgili bölümleri daha az aktifleşmiştir. Evlilik ne kadar mutluysa etki de o kadar mükemmeldir.
  6. Daha İyi Stres Yönetimi
  Aşk acıyla başa çıkmaya yardımcı olabiliyorsa, stresin diğer türlerini nasıl etkilemektedir? Sosyal stres ve stres yönetimi arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar vardır. Eğer bir stres etkeniyle karşı karşıyaysanız sevdiğiniz birinin desteğini alın, böylece bu stresi daha kolay yenebilirsiniz. Örneğin işinizi kaybettiyseniz, eşiniz sizi desteklemek için yanınızdaysa bu hem duygusal hem de finansal açıdan yardımcı olacaktır.
  7. Daha Az Soğuk Algınlığı
  Aşk dolu ilişkilerin stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltabildiğini ve bağışıklık sistemine de destek verebileceğini daha önce söyledik. Carnegie Mellon University uzmanları olumlu duygular içinde olan insanların soğuğa ya da grip virüsüne maruz kaldıktan sonra daha az hasta olduklarını belirmiştir. Psychosomatic Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırma mutlu ve sakin insanlarla kaygılı, saldırgan ve depresif görünen insanları karşılaştırmıştır.
  8. Daha Çabuk İyileşme
  Pozitif ilişkinin gücü bedensel yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Ohio Üniversitesi Medikal Merkezi uzmanları evli çiftlerde yaralar oluşturmuşlardır. Yaralar birbirlerine sıcak davranan çiftlerde birbirlerine düşmanca yaklaşan çiftlerle kıyaslandığında neredeyse iki kat daha çabuk iyileşmiştir. Araştırma Archives of General Psychiatry dergisinde yayımlanmıştır.
  9. Daha Uzun Hayat
  Araştırmaların büyük bir çoğunluğu evli insanların daha fazla yaşadığını gösteriyor. En büyük araştırmalardan biri 1990’larda 8yıllık bir süre boyunca evliliklerin ölüm oranına olan etkilerini incelemektedir. National Health Interview Survey’den veriler kullanarak hiç evlenmemiş insanların evli insanlardan %58 daha fazla öldüğünü bulunmuştur. Evlilik hayattaki zorluklarla birlikte savaşarak ve karşılıklı destekle, finansal yararlar ve mutluluk kaynağı olan çocuklarla daha uzun bir hayata katkıda bulunur.
  Bunun yanında, duygusal bir açıklama da vardır. Evlilik insanlardaki diğerlerinden soyutlanma duygusunu engelleyerek onları ölümden korur. Yalnızlık, bu neden her ne olursa olsun ölüme sebep olan etmenlerle ilişkilidir. Diğer bir deyişle, evli insanlar daha çok yaşarlar, çünkü her zaman sevgiyi ve bağlılığı hissederler.
  10. Daha Mutlu Hayat
  Aşkın en büyük yararının sevinç olduğu çok açık bir gerçektir. Fakat araştırma bu bağın nasıl bu kadar güçlü olduğunu gösterebilmek için yeterli değildir. Journal of Family Psychology’deki bir araştırma mutluluğun ailedeki gelirden çok aile ilişkilerinin niteliğine dayandığını göstermiştir. Bu yüzden aşkın gücünün en azından bazı durumlarda paranın gücünü yendiğine dair bilimsel bir kanıt vardır.
  İlişkinize İyi Bakın
  Somut faydalar sağlayabilecek sevgi dolu bir ilişki geliştirmeniz için:
  • Depresyondaysanız ya da sürekli endişeliyseniz tedavi olun.
  • İletişim becerilerinizi geliştirin ve bir anlaşmazlığı çözmeyi öğrenin.
  • Günlük hayatınızda mutlu ve mutsuz olayları sevdiğiniz insanla paylaşın.
  • Birbirinizin başarılarını kutlayın.
  Son olarak, eşinize ya da sevgilinize kötü zamanlarında destek verdiğiniz gibi mutlu günlerinde de onun yanında olmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, acı paylaşıldıkça azalır, sevinç paylaşıldıkça çoğalır.
   
 2. Mi'na57

  Mi'na57 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  434
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Aşkın Sağlığa Yararları
  Teşekkürler..:)

   
 3. magical

  magical Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  753
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Aşkın Sağlığa Yararları
  Tşklerrr...
   
Aşkın Sağlığa Yararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kurutulmuş Papatyanın Sağlığa Yararları

  Kurutulmuş Papatyanın Sağlığa Yararları

  Kurutulmuş Papatyanın Faydaları nedir Papatyanın Faydaları Baharın geldiğini bahçelerde açan papatyalardan anlarız melekler :) Hele de ucu bucağı olmayan kırlarda büyüyen papatyaların seyrine doyum olmaz. Bu güzel çiçeğin çayını yudumlarız zevkle. Ama bir de kurutulmuşu var ki pek çok derde deva.. :) Kurutulmuş Papatyanın Faydaları Uykusuzluk, ateş ağrı, kramp, gaz şikayetlerine karşı...
 2. Domatesin Sağlığa Yararları

  Domatesin Sağlığa Yararları

  Domatesin bilinen etkileri Domatesin yararları nelerdir Genelde kansere karşı koruyucu olma özelliğiyle bilinen domatesin , sağlığa daha pek çok faydası melekler :) Öğrenmek istiyorsanız makalemize bir göz atın deriz :tik: Yararları: * Enerji verir ve organizmaya canlılık kazandırır. * Gut hastalığına ve romatizmaya karşı iyi bir doğal ilaçtır. * İskorpit denen diş hastalığını...
 3. Havucun Sağlığımıza Yararları

  Havucun Sağlığımıza Yararları

  Havuç Faydaları Havucun Yararları Havucun sağlığımıza Faydaları nelerdir Kışın sofralarımızın baştacı salatalarımızın olmazsa olmazı havucun faydalarını merak ediyorsanız, aşağıda ki makaleye bir göz atın melekler :) Bakın havuç ne kadar faydalı ve sağlık verici bir sebzeymiş :tik: Bol miktarda A vitamini içeren Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca...
 4. Kerevizin Sağlığımıza Yararları

  Kerevizin Sağlığımıza Yararları

  Kerevizin tanımı Kerevizin faydaları Kerevizin özellikleri Sofralarımızda pek te tercih edilmeyen kereviz bitkisi, özellikleri ve faydaları ile ilgili elimizde ki bilgiler şöyle melekler :) Kerevizin tanımı: * Maydanozgiller familyasından, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kokulu, iki yıllık bir bitkidir. * İçeriğinde sedanonik anhidrit, sedanolin, limonen, palmirik asit,...
 5. Narın Sağlığımıza Yararları

  Narın Sağlığımıza Yararları

  Bu konu, narın sağlığımıza yararları ile ilgili bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sonbaharı yarıladığımız şu günlerde artık meyve ve sebzeler de değişmeye başladı. Çarşıda pazarda iri görünümleriyle sağlık deposu narı da görmeye başladık. Her zaman mevsimine göre beslenmek gerekliliğinini altını çiziyoruz ve kışın en sağlıklı meyvelerinin başında gelen narın bildiğiniz belki de...

Sayfayı Paylaş