1. j'dore7

  j'dore7 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Asla ön yargılı davranmayın

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında j'dore7 tarafından paylaşıldı.

  Genç kız, el aynasında makyajını kontrol etti; "-Gayet iyi." dedi. Güzelliğinden emindi. Çevresindeki erkeklerin pervane olmasından zaten biliyordu güzel olduğunu. Hayatın tadını çıkaran, rahat yaşayan biriydi.
  Cep telefonu çaldığında, akşam arkadaşlarıyla hangi eğlence yerine gideceğine karar vermeye çalışıyordu. Telefondaki numaraya baktı, arayan annesiydi.

  - Alo kızım, nasılsın?

  - İyiyim anne. Ne oldu *

  - Sana bir surprizim var.

  - Surpriz mi?

  - Evet.Çok eski bir arkadaşım, dostum şehrimize gelmiş..

  - Eee kimmiş

  - Kim olduğu surpriz. Fakat, onu senin almanı istiyorum.

  - Ben mi?

  - Evet, senin iş yerine yakın olan parkı biliyormuş. Parka gitmesini ve seninle buluşmasını söyledim. Senin de parka gidip onu almanı istiyorum.

  - Anne, ben böyle şeyleri sevmem, kendin halletsen.

  - Kızım 1-2 saatlik bir işim var. Ayrıca seni bebekliğinden tanıyan bir arkadaşım. Seni görünce mutlaka çok sevinecektir.

  - Amaaan. Peki peki. Nasıl tanıyacağım.

  -Evden çıkarken üzerine giydiklerini tarif ettim.O parkta bazı oturaklar piknik masası şeklinde. Parkın sinema tarafı girişindeki ilk piknik masasına otur. O gelince seni bulacak.

  -Tamam anne..tamam.

  - Kızım senden her gün mü bir şey istiyorum.Üniversiteyi bitireli, hele de işe gireli bir fatura yatırmaya bile göndermedim.

  - Hemen darılma, tamam dedim ya.

  O nasıl tamam demekse. neyse, hadi o zaman, izin al da çık, bekletme. Ben de işlerimi bitirip hemen geleceğim.

  **** **** **** **** **** **** **** **** **** ****

  Genç kız, izin alıp çıktı. Kısa bir yürüyüşten sonra parka vardı. Bu parkta daha önce hiç oturmadığını farketti. Arkadaşlarıyla hep paralı,lüks eğlence yerlerine giderlerdi.

  Annesinin tarif ettiği, girişteki ilk masayı buldu, boş olan kısmına oturdu. Masanın diğer tarafında bir köylü kadınla, küçük kız oturuyordu. Onlarla aynı yerde bulunmaktan utandığını hissetti. "-Annemin arkadaşı çabucak gelse de, şunlardan kurtulsam" diye düşündü.

  Köylü kadın çekinerek seslendi;

  - Afedersin kızım, bir şey sorabilir miyim?

  "Kızım" diye seslenmesi iyice sinirlerini bozdu.

  - Ne var, adres mi soracan! ..

  Sert çıkış karşısında kadın sesini alçalttı;

  - Hayır kızım, başka bir şey soracaktım.

  - Sizin gibi cahiller ya adres sorar, ya para ister.

  Köylü kadının kızaran yüzüne aldırmadı bile. O sırada şık ve lüks giyimli, orta yaşlı bir kadının uzaktan yaklaştığını gördü.

  "-Nihayet." diye düşündü. Ayağa kalkıp kadını karşılamaya çalışıyorken, kadın yanlarından geçip gitti. Somurtarak geri oturdu.

  Yanındaki küçük kıza daha sıkı sarılmış köylü kadının gözünden bir damla yaşın süzüldüğünü gördü.Kadın gözyaşını saklamak için diğer tarafa dönünce bir yüzündeki büyük yanık izi göründü. Genç kız manalı manalı güldü;

  - Bak kolayca gözyaşı dökebiliyorsun, yüzünde de çirkin bir yanık izi var. Burda ne bekliyorsun geç bir köşeye aç mendilini ağla. Fakat ağlamayla benden bir şey koparacağını sanma, tamam mı.

  Kadın dayanamadı;

  - Cahil deyip duruyorsun. Ne cahilliğimi gördün. Tanımadığım bir kadına, torununun yanında hakaret mi ettim! .

  - Oooo... laf yapmayı da biliyormuş
  -Anlaşıldı kızım, sen üniversite bitirmiş, çok şey öğrenmiş olabilirsin ama insanlıktan sınıfta kalmışsın. Torunumu okutmak için uğraşacaktım. Fakat seni görünce vazgeçtim.

  Yaşlı kadın, küçük kızı alıp masadan kalkarken, boşalan yere doğru şık giyimli bir kadın yaklaştı. Cevap vermek için hazırlanan genç kız zengin giyimli, şık kadını görünce uzaklaşan yaşlı kadına cevap vermekten vazgeçti. Yaşlı kadın geriye bakmaya çalışan küçük kızın başını eliyle engelledi.

  **** **** **** **** **** **** **** **** **** ****

  Bir süre sonra, genç kızın annesi parkta yanına geldi.

  - Merhaba kızım, Zeynep teyzen nerde?

  - Kimse gelmedi anne. En son bir bayan geldi, yanıma oturdu. O da sadece dinlenmek için gelmiş biriymiş.

  - Allah Allah! ... giyindiklerini çok iyi tarif etmiştim, seni nasıl bulamadı anlamadım. Yanında küçük bir kız olacaktı.

  Genç kız bir an durakladı.

  -Küçük bir kız mı?

  - Evet

  - Anne! . biz zengin, kültürlü insanlarız. Herhalde arkadaşın da zengin, kültürlü biridir, değil mi?

  - Kültürsüz değil ama zengin değil.

  - Sakın bana köylü bir kadın olduğunu söyleme.

  - Köyden gelen kadına ne denir ki! ..


  - Oh. iyi iyi, köylü kadınları karşılamaya beni gönderiyorsun.
  - Kızım, o kadına bir borcumuz vardı. O zamanlarda borcumuzun karşılığı bir şey veremedik. ' - Gün gelir, bir ihtiyacım olduğunda, ben kapınızı çalarım'. Dedi ve işte bu gün kapımızı çaldı.

  -Ne istiyormuş?

  - Torununu okutmamızı istiyor. Baban şimdi arabayla gelip hepimizi alacak, kayıt için okula götürecek.

  - Anne, o köylü kadına ne borcun olabilir ki, anlayamadım?
  Annesi, kızının öfkeli ses tonuna dayanamadı;

  - Kızım, sen bebekken biz köydeydik.

  - Eee.

  - Sana yıllar önce bahsetmiştim, köydeyken evimiz yandı, biz de inekleri,atları,tarlaları neyimiz varsa hepsini satıp köyden göçtük, demiştim.

  -Evet, hatırladım.

  - O yangınla ilgili bir ayrıntıyı, seni üzülebilir veya seni evde yalnız bıraktığımız için darılabilirsin korkusuyla anlatmamıştık.

  - Herhalde şimdi anlatacaksın.

  - Baban evde yoktu, ben de su doldurmaya köy pınarına gitmiştim. Lodos mu ne diyorsunuz, işte o rüzgar bazen ters esiyormuş, yukardan aşağıya filan. Sen beşikte uyuyorken rüzgar bacadan içeri esince közler ocaklıktan tahtalara sıçramış, yangın başlamış. Pınar yerinden dumanları görüp koştuğumda alevler her yeri sarmıştı. Birazdan yıkılacak gibi görünen eve yine de girmek için atıldığım anda Zeynep teyzen kucağına seni almış olduğu halde dışarı fırladı. O sahneyi hiç unutamam; onun kucağından seni aldığımda o çığlıklar atıyordu.

  - Niçin?

  - Seni kurtarırken, sağ tarafı yanmıştı. Gelince görürsün sağ yanağında ağır bir yanık izi var. Çok acı çekti çook. Dur ağlama, seni bu kadar üzeceğini bilmiyordum. Tamam kızım, bak makyajın akıyor, ağlama. Hah! .. baban da geldi. Fakat Zeynep teyzen hala bizi bulamadı.   
 2. *LavinyA*

  *LavinyA* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.403
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!
  Cevap: Asla ön yargılı davranmayın
  Harika gerçekten çok güzel.. emeğine sağlık.. ders verici ve ibretlik bir hikaye..


  Masumiyet
  MASallarda kalan
  UMudun cumhurİYETi
  demektir…

  __________________
  Niye ki bunca söz?

  Niye ki bunca acı?

   
 3. final

  final Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Cevap: Asla ön yargılı davranmayın
  çok güzel emeğine sağlıkkk
   
 4. ece_ece

  ece_ece Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  1 Ocak 2009
  Mesajlar:
  600
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Aydın
  Cevap: Asla ön yargılı davranmayın

  paylaşım için saol meleğim çok duygulandım:şey:
   
Asla ön yargılı davranmayın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. astım

  astım

  ASTIM NEDİR? Astım, solunum yollarının ataklar halinde gelen tıkanmaları ile kendini gösteren kronik bir hastalığıdır. Astımda solunum yollarının şişmesi ve tıkaçların oluşması sonucu havanın akciğerlere girip çıkması engellenir. Hastalar ataklar arasında kendilerini iyi hissederler. Ataklar sırasında öksürük, göğüste sıkışma hissi, solunumda hızlanma, hırıltı ve nefes darlığı olur. Astımlı...
 2. Astım

  Astım

  Astım Nasıl Bir Hastalıktır? Nefes alma sırasında atmosfer havasının solunum olayının olduğu alveol denilen hava boşluklarına naklini sağlayan iletici hava yollarında daralma, tıkanıklık ve buna bağlı olarak hava akımında zorlukla karakterize bir hastalıktır. Hava yollarında mikrobik olmayan süreğen bir iltihaplanma söz konusudur. Astım Allerjik Bir Hastalık mıdır? Astım her zaman olmasa...
 3. Asa

  Asa

  Bakınız; Baston.Asa, baston veya sopa, büyük güç anlamına gelir. Kişi elinde bunlardan birini tuttuğunu görürse fevkalade güçlenecek demektir.Rüyada asa görmek fakirlikle yorumlanir. Bir baska rivayete görede: Rüyada asa görmek, serefli, kuvvetli, kudretli ve halka yardim eden bir kimseye isaret eder. Asanin kirildigini gören kimse, memur ise vazifesinden alinir, eger tacir ise, ticareti...
 4. Astım

  Astım

  Astımın tipik karakteristiği bronşların mukoza ödemiyle daralmasından ötürü olan episodik dispne'dir (nefes darlığı). Bu durum polijenik bir kalıtım biçiminde genetik kökenli olabilir; fakat enfeksiyon, allerji ve emosyonel faktörler de rol oynayabilir. Muhtemelen psikolojik mekanizmaların rol oynaması için bronşiyal aşırı duyarlığa somatik bir yatkınlık bulunması gerekir. Astımlılarda belirli...
 5. Asla...

  Asla...

  Seni uzaktan sevmeyi, bana bakmadan görmeyi, Seni duymadan dinlemeyi, gözyaşlarımla gülmeyi Ve kavuşmak için sabretmeyi, Her şeyi öğrendim ama sensiz olmayı asla...

Sayfayı Paylaş