1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Aslında üstün zekalısınız.

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Son bilimsel araştırmalara göre, bireylerin büyük bölümü yeteneklerini küçümsüyor. Aslında sınırsız bir öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahipsiniz. İnsan beyninin bilinen yeteneklerinin yüzde 95’i son 20 yıl içinde öğrenildi. İşte çağdaş zeka ve beynin doğası üzerine yapılan araştırmalardan çarpıcı sonuçlar.
  Çoğumuz geleneksel IQ (Zeka düzeyi) testine dayalı bir zeka konseptiyle büyüdük. IQ testi, Alfred Binet (1857-1911) tarafından bulundu. Binet’in psikolojiye aşırı ilgisi vardı. Özellikle, çocukların akademik potansiyelinin değerlendirilmesinde kültür ve sınıf önyargılarının üstesinden gelmek istiyordu.

  Geleneksel IQ konsepti o dönem için devrim sayıldı. Ancak günümüzün araştırmaları bu testin iki önemli zafiyetini ortaya çıkardı. Birincisi, zekanın doğuşda belirlendiği ve değişmez olduğu. Buzan, Machado, Wenger gibi araştırmacılar, eğitimle IQ’nun yükselebileceğini gösterdiler. Nature Dergisi yaptığı bir araştırmada genlerin IQ’ya yüzde 48’den fazla etkili olmadığı sonucuna vardı. Yüzde 52’si doğum öncesinin, çevrenin ve eğitimin bir fonksiyonuydu.

  Psikolog Howard Gardner her birimizin en az yedi ölçülebilir zekaya sahip olduğumuzu belirten çoklu zeka teorisini ortaya koydu. Yedi zeka ve her biri için bazı dahi örnekleri şöyle:

  1. Mantık-Matematik: Stephan Hawking, Isaac Newton, Marie Curie

  2. Sözel-Edebi: William Shakespeare, Emily Dickinson, Jorge Luis Borges

  3. Mekanik: Michelangelo, Georgia O’Keeffe, Buckminster Fuller

  4. Müzik: Mozart, George Gerswin, Ella Fitzgerald

  5. Beden-Kinestetik: Morihei Ueshiba, Muhammed Ali, F. M. Alexander

  6. İnsanlar arası-Sosyal: Nelson Mandela, Mahatma Gandhi, Kraliçe I. Elizabeth

  7. İç dünyası (kendini bilme): Viktor Frankl, Thich Nhat Hanh, Rahibe Teresa

  Çağdaş psikolojik araştırmalar beyninizin sandığınızdan çok daha iyi olduğunu ortaya çıkardı. Beyniniz, herhangi bir süper bilgisayardan daha esnek ve daha boyutlu. Hayatınız boyunca, her saniye, saniyede yedi şeyi öğrenebilir ve beyninizde daha çok öğrenecek yeterli yeri bulabilirsiniz. Beyninizi doğru şekilde kullanırsanız yaşlandıkça gelişir. Sınırsız sayıda kromozom bağlantısı yapma kabiliyetine, yani düşünce durumu potansiyeline sahip.

  Yavru ördekler hayatta kalmayı annelerini taklit ederek öğrenirler. En iyi modelleri seçmek bizi potansiyelimizin gerçekleşmesine doğru götürür. Örneğin iyi bir lider olmak istiyorsanız Winston Churchill, Abraham Lincoln ya da Kraliçe Elizabeth’i inceleyin.

  The Book of Genius’ta (Dahinin Kitabı) Tony Buzan ve Raymond Keene tarihin en büyük dahilerini sıraladılar. Kriterleri şunlardı: Özgünlük, beceriklilik, konusuna hakimiyet, vizyonun evrenselliği, güç ve enerji. Liste şöyle sıralanıyor.

  1. Leonardo Da Vinci

  2. William Shakespeare

  3. Mısır piramitlerini inşa edenler

  4. Johann Wolfgang von Goethe

  5. Michelangelo

  6. Sir Isaac Newton

  7. Thomas Jefferson

  8. Büyük İskender

  9. Phidias (Atina’nın mimarı)

  10. Albert Einstein

  alıntı


   
Aslında üstün zekalısınız. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Üstün Zekalı Çocuklar!!!

  Üstün Zekalı Çocuklar!!!

  Üstün Zekalı Çocuklar!!! ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ A- Bedensel Özellikleri: 1- Grup olarak, beden yapıları ve sağlık durumları bakımından yaşıtlarına oranla üstündürler. 2- Doğumda normal çocuklardan daha ağırdırlar. 3- Boy ve ağırlık bakımından normal çocuk grubunun üstündedirler. 4- Erken yürür ve erken konuşurlar. 5- Duyu organı bozuklukları, bedensel sakatlık, diş...
 2. sorunlu sanılan çocuk üstün zekalı olabilir

  sorunlu sanılan çocuk üstün zekalı olabilir

  üstün zeka belirtileri üstün zeka nasıl anlaşılır zekalı bebeklerin özellikleri ileri belirtileri geri zekalıların özellikleri Çok sık görürsünüz böyle çocukları. Gözlerinden zeka fışkırır ama alfabeyi sökmekte bile zorlanırlar. Kabul etmek belki zor ama üstün zekálı çocuklar, öğrenme güçlüğü içinde olabilirler kimi zaman. Böyle durumlarda, iki farklılığı birden yaşayan bu çocuklar, son...
 3. bunu görebilen üstün zekalı

  bunu görebilen üstün zekalı

  üstün zeka soruları AŞaĞidakİ Metİndekİ BÜtÜn " F " Harflerİnİ Sayiniz. FINISHED FILES ARE THE RE SULT OF YEARS OF SCIENTI FIC STUDY COMBINED WITH THE EXPERIENCE OF YEARS... (aŞaĞiya Bakiniz) KaÇ Tane? ..................... 3? YanliŞ, Metİnde 6 Tane Var. Şaka DeĞİl. Yenİden Okuyun ! Altinda Yatan GerÇek AŞaĞidadir. Beyİn...
 4. üsteki

  üsteki

  üsteki üyeyi tahmin edin nasıl biri sinirlimi güzelmi çocugu varmı evlimi hadi bakim bekliyim (dipno:kızlar konu tekrarımı bilmiyorum öyleyse haber verin lütfen):):):):):):)
 5. Çocuğum üstün zekalımı nasıl anlarım?

  Çocuğum üstün zekalımı nasıl anlarım?

  Her anne ve baba için çocuğunun yeri özeldir. Çocuklara duyulan sevgi için sadece anne baba olmak da önemli değil kşinin için de insani duyguların olması yeterlidir. İnsanın kendi çocuğu olunca onunla ilgili düşüncelerini ince eleyerek sık dokur. Toplumumuz da şöyle bir yanlış inanış vardır. Eğer kız çocuğu olsun ister erkek, eğer bir çocuk aşırı hareketli ise ve bunun yanın da zekice...

Sayfayı Paylaş