Astim bronşit belirtileri

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Astim bronşit belirtileri
astım bronşit başlangıcı astım başlangıcı belirtileri başlangıcının belirtileri
astım bronşit, astım bronşit nedir, astım bronşit tedavi astım bronşit başlangıcı, astım bronşit belirtileri nelerdir

Astım bronşit belirtilerini ve tedavi yöntemlerini bilgilendiriyoruz bu yazımızda Melek'ler.

84d9414deaf8bc.jpg

Astım bronşit (bronşiyal astma): Özellikle başlangıç yıllarında solunum güçlüğüyle seyreden bir hastalıktır. Solunumdaki güçlük soluk almada değil soluk vermededir. Nedeni de ince bronşların çok daralmasıdır. Hasta, gerektiği kadar hava çıkaramadığı halde normal hava alabildiği için akciğerlerde şişme olur. Astım bronşite alerji, akciğer iltihabı neden olur. Fakat ruhsal olayların da etkili olduğu bugün için kabul edilmektedir.

Belirtileri: Özellikle geceleri solunum güçlüğünden doğan nöbetler görülür. Hasta oturduğu ya da kurbağa gibi yattığı takdirde daha kolay soluk alır. Çocuklar bu nöbet sırasında kusabilirler.

Tedavi: Astım nöbetleri tedavi edilmeli, nöbetler önlenmeli ve varsa kronik bronşit tedavisine gidilmelidir. Alerjik ya da psikolojik astımda nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Akut krizlerde akciğer solunum borularını genişletici ilaçlar kullanılmalıdır. Çok şiddetli krizlerde adrenalin enjeksiyonu gerekebilir. Kronik vakaların tedavisi daha güçtür. Eğer iltihap durumu varsa, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Çok ileri vakalarda kortikosteroid tedavisine başvurulabilir, ancak bu tedavinin ömür boyu sürmesi gerekebilir.

Astım bronşit tedavisini şöylece özetleyebiliriz:

Astım bronşite neden olan etkenin ortadan kaldırılması.

Akciğerlerdeki alerjik reaksiyonların önlenmesi.

Bronş kasılmasını ortadan kaldırıcı ilaçların kullanılması.

İltihap durumunun önlenmesi.

Bronşları genişletici bir ilacın kullanılması.

Öksürüğün kesilmesi ve balgam çıkarılmasının sağlanması.
Gece gelen ve rahatsızlık veren krizlerin önlenmesi. Solunum hareketleriyle bronşların açılmasına yardım edilmesi.

Geri