1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  astım hastasıyım gebe kalmam mümkünmüdür

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Gebelik öncesi dönem önemlidir
  Astım hastası çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde, astım-allerji uzmanı hekim tarafından değerlendirilmeli, solunum fonksiyonları gebelik gerçekleşmeden önce iyi düzeye getirilmelidir.

  Allerjik astımı olan hastalar, allerjenlerden korunma yani çevresel kontrol yöntemleri hakkında tekrar bilgilendirilmelidir.

  Gebeliğin ilk 3 ayında sadece astım ilaçları değil, tüm ilaçların güvenirliği hakkında çok fazla bilgi yoktur. Bu nedenle özellikle ilk ayların sorunsuz geçirilmesi sağlanmalıdır.

  Gebelik süresince hem astım, hem de gebeliğin seyri uzman hekimlerce takip edilmelidir. Bu hekimler gerektiğinde hastanın tedavisi hakkında birlikte karar vermelidir. Gebelik sürecinde astım alevlenmeleri (yani hastalık belirtilerinin artması) görülebilir. Bu dönemlerin ivedi olarak ve gerektiğinde yoğun tedavilerle atlatılması gerekir. Çünkü büyümekte olan bebeğin oksijen ihtiyacı karşılanmalıdır.

  Astımda normal bir gebelik ve doğum mümkün müdür?

  Gebelik süresince doğru tedavi uygulanırsa, astım anne ve bebek sağlığını olumsuz etkilemez.

  Ancak, hekimin belirleyeceği ilaçlar kullanılmaz, düzenli muayeneler yaptırılmaz ve astımı kötüleştiren faktörlerden (başta sigara) korunulmaz ise; erken doğum, gelişme geriliği olan bebek, düşük ya da annede gebeliğe bağlı yüksek tansiyon (preeklampsi) gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  Kötü astım kontrolü gelişmekte olan bebeği nasıl etkiler ?

  Astım kontrol altında tutulmaz ise şikayetler artar, anne kanında oksijen oranı düşer. Anne kanındaki düşük oksijen düzeyi doğrudan bebeği etkiler. Çünkü gelişmekte olan bebeğin oksijen ihtiyacı, anne kanından sağlanmaktadır.
  Düşük oksijen düzeyleri bebekte gelişme geriliğine neden olur.

  Astım ilaçlarının bebeğe zararı var mı ?

  Solunum yolu ile kullanılan ilaçların çoğu (hepsi değil) gebelikte güvenlidir.

  Diğer yandan ilaç tedavisi uygulanmaması durumunda ortaya çıkacak riskler, ilaçlara bağlı olası risklerden çok daha yüksektir.

  Astıma bağlı şikayetler hangi aylarda daha fazladır ?

  Gebeliğin 6. ayı ile 8. ayı arasında astıma bağlı şikayetler daha fazladır.

  Son 4 hafta içinde genellikle hastaların şikayetleri azalır. Gebeliğin başlangıcından itibaren astım etkin bir şekilde kontrol altına alınmış ise, doğum sırasında genellikle ciddi bir sorunla karşılaşılmaz.

  Gebelikte allerji aşılarına devam edilir mi?

  Aşı tedavisine bağlı bebekte anormali gelişmesi sözkonusu değildir. Aşı tedavisi devam ederken gebe kalan hastalarda, aşı programına doz ayarlaması yapılarak devam edilebilir. ANCAK, bu konuda çoğu merkezin genel yaklaşımı (gelişebilecek bir sistemik reaksiyon ve onun tedavisinde kullanılması gereken ilaçlar vs gibi durumlar gözönüne alınarak) gebelikte immunoterapinin kesilmesi gibi emniyetli bir yolun seçilmesidir.

  ASTIM REHBERi   
astım hastasıyım gebe kalmam mümkünmüdür konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebe kalma günleri

  gebe kalma günleri

  hamile kalma gunleri hamile kalma günleri gebe günleri kadının kalacağı günler kalacağım günler Gebe Kalma Günleri Gebe Kalma Günleri 1. HESAPLAMANIN KOLAY YOLU Dr. Ogino'nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur. Kitabın sonundaki takvimde görüldüğü gibi, otuz...
 2. Gebe kalma şansınızı yükseltin

  Gebe kalma şansınızı yükseltin

  gebe kalma şansinizi artirmak klomenden sonra ilişki Arkadaşlar gebe kalamıyorsunuz diye telaş etmeyin. Başka faktörleri uygulayarak şansınızı artırmanız mümkün.. Günümüzde kadınların çocuk planlarını kariyerlerinden sonraya ertelemeleri doğurganlıklarını olumsuz etkileyebiliyor. Ancak doğurganlıkta tek belirleyici etken yaş değil. Kilo dengesinden, çevre koşullarına kadar birçok...
 3. Gebe Kalmayı Zorlaştıran Nedenler

  Gebe Kalmayı Zorlaştıran Nedenler

  adet düzensizliği hamile kalmayı etkilermi stres gebe kalmayı etkilermi stres hamile adet düzensizliği hamileliği gebeliği Bazı faktörler varki hamile kalmayı geciktiriyormuş kızlar...Bakalım bu faktörler nelermiş :tik: Hangi kadınlar daha zor hamile kalır? Anne adayının aşırı kilolu olması, adetlerinde düzensizlik olması, aşırı uzun veya ağrılı adetler görmesi, sivilce problemi, saç...
 4. Gebe Kalma Günleri

  Gebe Kalma Günleri

  hanımlar biliyosunuz ki yumurtlama günü diye bişey vardır ve bu günlere harfiyen uyarak çocuk sahibi olabiliriz.hadi melekler iş başına.. 1. HESAPLAMANIN KOLAY YOLU Dr. Ogino´´nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon (yumurtlama), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur. Kitabın sonundaki...
 5. astım hastası

  astım hastası

  slm astım önlenebilirmi?

Sayfayı Paylaş