Astronot uzayda delirirse ne yapmalı?

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Astronot uzayda delirirse ne yapmalı?
Astronot uzayda delirirse ne yapmalı?


astronot26subathi.jpg

Astronot Lisa Marie Nowak cinayete teşebbüsten tutuklanmıştı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), uzayda bir astronotun akli dengesini yitirmesi, çevresi ve ekip arkadaşları için tehlike arzetmeye başlaması durumunda başvurulacak bir yönerge yayımladı.

Yeni yönergenin, Lisa Marie Nowak isimli astronotun kısa süre önce sevdiği astronot uğruna 12 saat yol aldıktan sonra rakibesini havaalanında sıkıştırıp tartaklaması ve cinayete teşebbüsten tutuklanması üzerine yayımlanması dikkat çekti.

NASA'nın yazılı talimatnamesine göre, intihar veya akli dengesini yitirme eğilimi gösteren astronotu, ekip arkadaşlarının el ve ayak bileklerinden koli bandıyla bağlamaları, elastiki bir kabloyla zaptetmeleri ve eğer gerekirse sakinleştirici şırınga etmeleri isteniyor.

''Hastayla onu zaptederken konuşun'' talimatı verilen yönergede, ''Psikolojik rahatsızlık çeken astronota neden onu bağladığınızı ve zaptettiğinizi anlatın, güvende olması için bunları yaptığınızı söyleyin'' deniliyor.

Yönergede, bundan sonrası için özel bir talimat bulunmazken, NASA sözcüsü James Hartsf ield, yerdeki bir hekimin uzaydaki uçuş ekibinin komutanıyla bundan sonra ne yapılacağına karar vereceğini belirtiyor.

Hartsf ield, NASA'nın böyle bir durum karşısında silah kullanılmasının gerekli olduğunu düşünmediğini belirterek, Uluslararası Uzay istasyonu'nda silaha gerek bulunmadığını kaydediyor.
 

Benzer İçerikler

HaYaL
Cevaplar
3
Görüntüleme
2K
beklenenbebis
B
Üst