Astronotlar Uzayda Nasıl İletişim Kurarlar ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Astronotlar Uzayda Nasıl İletişim Kurarlar ?
Astronotlar Uzayda Nasıl İletişim Kurarlar
Astronotlar Uzayda Nasıl KonuşurSevgili melekler, bu yazımızda bir genel kültür bilgisiyle daha karşınızdayız. :) Hiç düşündünüz mü astronotlar uzayda birbirleriyle nasıl konuşur, nasıl iletişim kurarlar ? Hemen izah edelim :tik:Uzay gibi moleküllerin olmadığı bir ortamda ses yayılmaz.
Uzay bir boşluktur ve hava yoktur.

Bu nedenle ses dalgalarını iletecek moleküller de yoktur. Uzayda astronotların, yer kontrol merkeziyle konuşurlar.
Astronotların sesleri, radyo dalgaları halinde dünyaya ulaşır ve sese çevrilir.

Uzay mekiğinden çıkıp dışarıda dolaşırken de yine radyo dalgalarıyla kendi aralarında konuşurlar.

UZAYDA İLETİŞİM NASIL SAĞLANIR ASTRONOTLAR NASIL KONUŞUYORLAR İLETİŞİM KURUYORLAR


Bilindiği üzere dünyada bulunan en hızlı şey daha doğrusu bizlerin bildiği en hızlı şey ışıktır. Elbette bu ışık boşlukta saniyede yaklaşık olarak 300.000 km hızla ilerler.

Işık, enerjinin bir tür yayıla şekli olan elektromanyetik ışınımının görebilldiğimiz bölümüdür. Radyo dalgaları da elektromanyetik ışınımın bir başka bölümüdür. Maxwell'in fikirlerinden hareketle bir çok bilim insanı çeşitli deneyler yapmış ve yeni bulgular elde etmiştir. 1893'te İtalyan biliminsanı Guglielmo Marconi, ilk radyo sinyalini göndermeyi başarmıştır.

1961 yılında ilk insanlı uzay aracı fırlatıldığında, araçla kurulan iletişim de radyo dalgaları aracalığı ile gerçelşetririlmiştir. O zamandan bu yana uzayda iletişim bu şekilde sağlanmaktadır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
U

Uygar Çınar Yence

Forum Okuru
Arkadaşlar internetten kopyala yapıştır yapılmış bir şeyi kim beğenir ki aynı soruyu internete yazın birebir aynı şey çıkıyor yani meleğin yazdığı cevap genel kültür bilgisi değil google bilgisi
 
Üst