Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Aşure Günü Yapılacak İbadetler

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  aşure günü yapılacak ibadetler aşure gününde yapılacak ibadetler Mübarek Muharrem ayının onuncu günü yani bugün Aşure Günü kızlar...Bugünü ve bu geceyi ibadetle geçirenlere çok büyük sevaplar var...

  < Konu Resmi..>


  "ALLAH'u Teâlâ (Celle Celalühu); Aşure gününü oruçlu geçirene 1000 Hac, 1000 Umre ve 1000 Şehid sevabı yazar ve kendisine doğu ile batı arasındakilerin ecri verir. Bu kişi Hz. İsmail'in (A.S.) çocuklarından 1000 köle azad etmiş gibi olur. Kendisi adına Cennet'te 70.000 köşk kaydedilir.Ve ALLAH C.C. ONUN CANINI CEHENNEME HARAM KILAR.

  Rivayete göre "Aşura gününü oruçlu geçirene 10.000 Melek sevabı verilir. O gün, İhlâs Sûresini 1000 kere okuyana ALLAH'u Teâlâ C.C. Rahmet nazarı ile bakar ve o kişi Sıddıklardan yazılır"


  Her kim aşure gecesini (ibadetle) ihya ederse, ALLAH C.C. onu dilediği kadar ihya edecek. Hadis-i Şerif "Her kim aşure gecesini ibadetle geçirir ve ertesi günüde (yani aşure gününü) oruçla geçirirse o kişi ölürken nasıl öldüğünü bilmeden ölecektir."Hadis-i Şerif
  Her kim Aşure gecesi ve gününde bir alimin sohbetine giderse veya ALLAH'ı C.C. zikreden bir cemaatin arasında 1 saat oturursa ALLAH'u Teâlâ'nın onu Cennete sokması ALLAH C.C. üzerine hak olur.
  Aşure günü gusleden, ALLAH C.C. indinde günahlarından anasının onu doğurduğu gündeki gibi temiz olur.
  Aşure günü iki kere gusledenin ebedi gözü ağrımaz göz ağrısı çekmez ve yine aşure günü gusledenin bir daha seneki güne kadar ölüm hastalığından başka hastalık çekmeyeceği rivayet ediliyor.
  Muharrem ayındaki, Aşura günü orucu geçen senenin küçük günahlarını örter.
  ("Geçen seneye keffarettir." Hadis Şerif / Müslim)
  Gerek Yahudilere benzememek, gerekse orucu tam Âsura Gunune denk getirmemek icin, Muharrem'in dokuzuncu, onuncu ve on birinci gunlerinde oruc tutulmasi tavsiye edilmistir.
  Ve yine Abdullah b. Abbas (Radiyu Anh)'dan rivayete gore ;
  Peygamberimiz (Sallu Aleyhi ve Sellem): "Asure gunu oruc tutunuz ve o hususta Yahudilere muhalefet ediniz. (Binaenaleyh) asura'dan bir gun once veya bir gun sonra da oruc tutun" buyurmuslardir. (Ahmet bin Hanbel 1 / 241;Beyhaki Suabule Iman 3 / 365)
  Aşure gününde 10 Müslüman'a selam veren bütün dünyadaki Müslümanlara selam vermiş gibi olur.
  Aşure günü orucunda bir kişiye iftar ettiren bütün Müslümanları iftar ettirmiş gibi olur.
  Aşure günü bir yetimin başını okşayana başındaki kıl sayısınca ALLAH C.C. ona Cennette derece ihsan eder.
  Aşure gecesi ve Aşure günü zerre kadar sadaka verene Uhud dağı kadar sevap verilir.
  Ulema buyuruyor; Aşure günü çoluk çocuğuna, evine bolluk yapan bir sene boyunca bolluk bereket görür.
  Aşure günü görüşmediği akrabalarıyla mutlaka görüşmeli, onları arayıp sormalıdır.
  Aşure günü ve her zaman ALLAH'u Teâlâ dille ve kalple devamlı zikredilmelidir. ALLAH'u Teâlâ'yı zikretmek en büyük ibadettir. Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın Adıyla " "ALLAH'I ANMAK ELBETTE EN BÜYÜK (İBADET) TİR." ANKEBUT/45 "


   
 2. sudembeyaz

  sudembeyaz Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.543
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Ödül Puanları:
  63
  teş pasimmm verdiğin bilgiler için Allah razı olsun.Allah izin verirse bende yarın oruç tutucam Allah bu mübarek günüm yüzü hürmetine bizleri affetsin doğru yolundan ayırmasın dualarımızı kabul etsin inşallah Aminnn...
   
 3. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Yapılan hayırları ve edilen dualarıyla birlikte Rabbim herkesin ibadetini kabul eylesin(Amin)
   
Aşure Günü Yapılacak İbadetler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşure günü

  Aşure günü

  Ehl-i Beyt-i Nebevi (s.a.v.) için musibet, sair insanlar için önemli olay ve gelişmelerle tabir edilir.
 2. Kurban Bayramı Arefe Günü Yapılacak İbadetler ve Dualar

  Kurban Bayramı Arefe Günü Yapılacak İbadetler ve Dualar

  arefe günü yapılacak ibadetler kurban bayramı arifesinde yapılacak ibadetler kurban bayramı arefe bayram günü arifesinde Zil-hicce'nin birinden onuna kadar "leyâlii aşere" yani on mübârek gecedir. Bu ayda noksanların tamamlanması için İstiğfâr-ı şerîf Salevât-ı şerîfe diğer duâlar ve tesbih namazına devamda hayır vardır. Hacca gidemeyen mü'minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok...
 3. Aşure Günü namazı nasıl kılınır

  Aşure Günü namazı nasıl kılınır

  Herkesin aşure gününü kutluyorum kızlar. aşure günü namazı kılınışı bu namazı hakkında bilgiler ve nasıl kılınacağıyla ilgili varsa rivayetler... Tşk.
 4. aşure günü ibadetleri melerdir

  aşure günü ibadetleri melerdir

  Aşure günü yaklaşıyor melekler. Yine evlerde aşure klazanları kaynayacak inş :) Benim sormak istediğim aşure günü ibadetleri nelerdir ?
 5. Aşure günü nasıl ibadet etmeli?

  Aşure günü nasıl ibadet etmeli?

  Aşure gününde okunacak dualar ve okunması gerekli dualar burada.. En manası bol aşure günü okunacak dualar Aşure ayı duası ile ilgili Hadisi şerifte buyuruldu ki;” Bir kimse Muharrem ayının ilk günü (aşağıda ki ) duayı 3 defa okursa, Allahu Teâlâ o kimseyi gelecek muharrem ayına kadar bütün belalardan emin kılar…”Hadisi Şerif’e göre bahsedilen dua, ”Bismillahirrahmanirrahim.Elhamdülillahi...

Sayfayı Paylaş