Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  aşure gününün faziletlerini anlatırmısınız

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Yeterince bilgim yok, aşure günü neden önemlidir, faziletleri nelerdir varsa yazı paylaşırmısınız...
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz, Muharrem'în onuncu günü aşure günüdür. Aşure günü çok büyük ve mühim hadiseler meydana gelmiştir. Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir.

  Muharrem Ayı ve Aşure Günü

  Şehrullahi’l-Muharrem olarak meşhur olan, yani Allah’ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.Aşura Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

  Aşure Günü Okunacak dua

  (Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü'l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es'elüke fîhe'l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.)

  Aşure Günü Ne Yapılır

  - Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]
  ü- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte,

  Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

  - Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte,

  Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)

  -Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte,

  (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)

  - Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte,

  Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)

  -İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte,

  (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu.

  Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] okumalıdır.

  Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)8-O gün, eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur. O gün gusledenler, bir sene ufak tefek hastalık görmezler.10 defa şu dua okunur :

  Sübhanallahi mil el-mizan ve müntehel-ılmi ve mebleğarrıza ve zinetel arş.

  Aşure Günü Namazı

  Aşure günü kuşluk vakti kılınacak namaz :Yine Aşure Günü'ne mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rekat namaz kılınır. Her rekatta 1 Fatiha-i şerife, 50 İhlas-ı Şerif okunur.

  Namazdan sonra 100 defa :Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina muhammedin ve Ademe ve Nuhın ve İbrahime ve Musa ve İsa vema beynehüm minen nebiyyine ve'l-mürsein. Salevatü'llahi ve selamühu aleyhim ecmain.

  Aşure günü öğle ikindi arası kılınacak namaz:Öğle ile ikindi arasında 4 Rekat namaz kılınır. ve her Rekatta 1 Fatiha, 50 İhlası Şerif okunur.Namazdan sonra :70 İstiğgarı şerif , 70 Salevatı şerife ve 70 defa La havle vela kuvvete illa billahi'l- aliyyi'l-azıym, okunur.Ümmeti Muhammed'in hidayeti ve halası için dua edilir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu. [Taberani]

  Aşure günü Meydana gelen olaylar şöyledir

  -Yerlerin ve göklerin yarılması,

  - Hazreti Adem'in tevbesinin kabul edilmesi,

  - Hazreti Musa'nın Firavn'ın şerinden kurtulması ve Firavn'ın helak olması,

  -Hz. İbrahim'in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması,

  - Eyup Aleyhisselam'ın hastalıktan şifa bulması,

  -Yunus Aleyhisselam'ın balığın karnından kurtulması

  - Süleyman Aleyhisselam'a satanat verilmesi,

  -Nuh Aleyhisselam'ın gemisinin karaya oturması,

  -Hazreti Hüseyin'în şehid edilmesi

  - Kıyametin kopması da Aşure günü olacaktır
   
aşure gününün faziletlerini anlatırmısınız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cuma gününün faziletleri

  Cuma gününün faziletleri

  Öncelikle cumanız hayırlı olsun Melek Arkadaşlarım.ALLAH bu gün ve her gün dualarınızı kabul eylesin.Hastalara şifa dertlilere deva borçlulara borçlarını ödeme kuvveti versin inşaALLAH.Dua din kardeşliğimizi bütünleyen çok güzel bir nimettir.Benim gibi bebek bekleyenlerede bebek sahibi olanlarada hamiş kardeşlerimede yardımcı olsun.Dualarımıza birbirimizi katmamız ümidim ile tekrardan hayırlı...
 2. Aşure gününün faziletleri

  Aşure gününün faziletleri

  Aşure gününün önemi aşure gününün fazileti.Meleklerim bildiğiniz gibi muharrem aynın içindeyiz 1 muharrem hicri yılbaşı olmasının yanında bu ayın birçok faziletleri vardır bir çok hadiselerde aşure günü gerçekleşmiştir muharrem ayının fazileteleri saymakla bitmeyecek kadar çok tur aşure gününe yaklaştığımız şu günlerde bende bu ayın ve aşure gününün faziletlerini sizlerle paylaşmak istedim...
 3. Aşure gününde olan olaylar

  Aşure gününde olan olaylar

  aşure gününde neler oldu, aşure gününde olan olaylar hakkında geniş bilgi istiyorum. Birde neden aşure günü kutlanıyor. Saygılar.
 4. Aşure günü nedir?

  Aşure günü nedir?

  Arapçada “aşere” on, "âşir" onuncu demektir. Halkımız onuncu gün mânasına gelen “âşir”i, aşure şeklinde telâffuz ederek Muharrem’in onuncu gününe aşure günü ismi vermiş, böylece tarihe de aşure günü olarak geçmiştir. Aşure gününün içinde bulunduğu ayın adı Muharrem'dir. Bu ay hicri takvimin başı olmakla önem kazanmıştır. Bunun yanında, bazı tarihî olaylara mazhar olmakla da ayrı bir...
 5. Aşure gününün fazileti nedir?

  Aşure gününün fazileti nedir?

  "Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir. Âşura Günü ise Muharrem'in 10....

Sayfayı Paylaş