1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  aşure günüyle ilgili bilgi istiyorum

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selamlar melekler, malumunuz aşure günü geliyor ve ben aşure günü ile ilgili geniş bilgi rica ediyorum mümkünse :))
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.175
  Beğenilen Mesajlar:
  1.676
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz,
  Aşure, (Aşura) Arapça’da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türemiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır.

  Muharrem ayı, Kur'an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir.

  Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
   
aşure günüyle ilgili bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Leonardo Da Vinci ile ilgili bilgi istiyorum.

  Leonardo Da Vinci ile ilgili bilgi istiyorum.

  Leonardo Da Vinci hakkında standart yazıların dışında bir şeyler yok mu daha karakteristik özellikklerini anlatan hep aynı yazılar!!!
 2. Fatiha Suresi İle İlgili Bilgiler istiyorum sizden

  Fatiha Suresi İle İlgili Bilgiler istiyorum sizden

  Merhaba arkadaşlar ben sizden Fatiha Suresi İle İlgili Bilgiler paylaşımında bulunmanızı rica ediyor ve hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum.
 3. aşure yapımı hakkında bilgi istiyorum

  aşure yapımı hakkında bilgi istiyorum

  Ben bu yıl ilk defa aşure yapacağım bana aşure yapmanın inceliklerini yazaıp tarifini verirmisiniz lütfen :D
 4. Adetime 7 Gün Var ve Belirtilerle İlgili Bilgi Almak İstiyorum Kızlar

  Adetime 7 Gün Var ve Belirtilerle İlgili Bilgi Almak İstiyorum Kızlar

  Bu konu; adete 7 gün kala gebelik belirtileri hakkında bilgiler vermektedir Not: Sevgili melekler, bu konuyu Minelecrin nikli üyemiz adına açıyorum. Lütfen cevaplarınızı ona yönelik olarak verin " Selam melekler, benim adetime 7 gün kaldı ve bebek sahibi olmak için uğraşıyorum. Şimdiden belirti görmem mümkün mü? Adetine 7 gün kala belirti gören var mı? Gebelik testini ne zaman...
 5. Aşure günü nedir?

  Aşure günü nedir?

  Arapçada “aşere” on, "âşir" onuncu demektir. Halkımız onuncu gün mânasına gelen “âşir”i, aşure şeklinde telâffuz ederek Muharrem’in onuncu gününe aşure günü ismi vermiş, böylece tarihe de aşure günü olarak geçmiştir. Aşure gününün içinde bulunduğu ayın adı Muharrem'dir. Bu ay hicri takvimin başı olmakla önem kazanmıştır. Bunun yanında, bazı tarihî olaylara mazhar olmakla da ayrı bir...

Sayfayı Paylaş