1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Atalarımızın Giyim Şekli

  Konu, 'Tarih' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  şekil giyinme bıyık şekilleri eski türklerde giyim eski türklerde kıyafet giyim şekilleri

  1. Atalarımız sakallarını kazıtır, bıyığa ise önem verir, bıyık bırakırlardı. Bıyık bırakmak bir zorunluluk değil bir tercihti. Bıyık bırakmayan Türklerde vardı. Hafif sakal bırakmakta bu tercihlerden bir tanesiydi.  2. Saçlar genelde uzun tutulur. Omuz başına veya omuzu geçecek şekilde uzatılırdı. Bazı Türk savaşçıların uzun saçlarını yanlardan ördükleri de görülürdü.


  3. Başa genelde koyun derisinden, kakım ve samur postundan yapılan tepesi sivri veya düz börk, üç dilimli taçlar ile tepesi düz ve yuvarlak başlıklar giyerlerdi. Bazen de uzun ipekli bez parçalarını birkaç defa dolanacak ve arkaya sarkıtacak biçimde pay bırakarak başlarına sararlardı.


  4. Eski Türklerde küpe önem atf edilen bir aksesuardı. Erkek savaşçıların bazılarının da küpe taktığı biliniyor. Yalnız kadın ve erkeklerin taktıkları küpeler arasındaki farklılıkları bilemiyoruz.


  5. Yüzük takmak Türk erkek ve kadınlarının vazgeçilmezlerindendi. Yüzük genelde yüzük parmağına veya baş parmağa takılırdı.

  6. Kadınların taktığı bilezikler burma, akarsu, akıtma, dilmiç, kabara, şeve, tor, yandım, kol bağı ve kolçak gibi isimlerle isimlendirilirdi. Bazı erkek savaşçılar deri veya metalden
  yapılma bileklik ve pazubant takarlardı.


  7. Eski Türkler kaftana kaptan derlerdi. Kaftanlar boy, biçim ve yöre bakımından farklı isimlendirilirlerdi. Bazı kaftanlar yırtmaçlı bazıları yırtmaçsızdı. Kaftan ve cüppe farklı şeylerdir. Mevsimine göre içi pamuklu veya pamuksuz olarak imal edilen kaftanların
  kalmaki, çukal, kemse(a)l, kapama, çapan gibi isimleri vardı.


  8. Eski Türkler içe giyilen elbiselere iç don, içlik, dışa giyilen elbiselere dış don, dışlık adını verirlerdi. Daha sonraları urba veya ruba sözcükleri de elbise manasında kullanılmıştır.


  9. Elbiseler saten, ipek, yün, pamuk, keçe gibi malzemelerden imal edilirdi. Deri de elbise yapımında sıkça kullanılan bir malzemeydi.


  10. Gömlek(kollu veya kolsuz), kayış, kemer(bel bağı,bilbo), kuşak mutlaka kullanılan giyim malzemeleri idi. Elbiselere cep yapılması ihmal edilmezdi. Mendil kullanımı yaygındı. Kuşak, kemer ve kayışlara hançer, bıçak ve kama takılırdı.


  11. Eski Türkler eyer çantasına yançık derlerdi.


  12. Eski Türkler boyun bağı da kullanırlardı.


  13. Pantolonun mucidi atalarımızdır. Pantolonlar ketenden, deriden, yünden ve kumaşlardan imal edilirdi. Pantolonlar ata binmeye, savaşmaya ve rahat hareket etmeye uygun bollukta imal edilirdi.


  14. Çizmeler tam(tomak) ve yarım boy(edik) olmak üzere keçe ve deriden imal edilirdi.


  15. Eski Türkler ayakkabıya başmak, edik, çarık, çedik, sokman, oltan(ortan), kaloş(galoş) derlerdi.


  16. Eski Türkler kış aylarında kürkte giyerlerdi.


  17. Bazı Türkler, elbiselerini gümüş ve altın işlemelerle süslerlerdi. Ama sadelik genelde tercih edilen bir durumdu. Savaş elbiseleri sade, rahat, hareket ve manevra imkanı sağlayan elbiselerdi.


  Türk Dil Tarih Kültür Birliği   
 2. ARZUHAL

  ARZUHAL Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  191
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Atalarımızın Giyim Şekli
  Ellerine saglik melegim,sagol.< Konu Resmi..>

   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Atalarımızın Giyim Şekli
  paylaşım için saol canım emeğine sağlık
   
Atalarımızın Giyim Şekli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Müslüman Kadının Giyim Şekli

  Müslüman Kadının Giyim Şekli

  islamda kadının giyimi islamda iç giyim müslüman giyim islamiyette islami iç Müslüman kadının giyiminde esas mesele, tesettürü sağlamasıdır. Eli ve yüzü dışında bütün vücudunu örtmesidir. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olması için de altını göstermeyecek şekilde kalın ve namahrem yerlerini örtecek kadar uzun olmalıdır. Bunun için altını gösterecek şekilde ince ve şeffaf olan bir...
 2. Atalar Giyim

  Atalar Giyim

  Sevğili melekler Atalar Giyim markası Türkiyenin bir çok mağazasıyla hizmet veriyor. Kaliteli , sade ama çok şık modellerler ile ilği çekmeye devam ediyor.
 3. Erkeklerin Kadınlar da Nefret Ettiği Giyim Şekli

  Erkeklerin Kadınlar da Nefret Ettiği Giyim Şekli

  erkeklerin nefret ettiği giyim şekli, nelerdir, nasıl olmalıdır, giyim hakkında herşey burada Meleklerim Tülin Şahin, erkeklerin kadınlarda nefret ettiği kıyafet ve aksesuarları yazdı; "Eskiden ama çok eskiden kadınlar gerçekten kendileri ve sevgilileri/eşleri için giyinirlermiş. Ve daha güzel görünmek için kıyafetlerini özenle seçerlermiş. Peki ya günümüzde? Kadınlar artık sadece...
 4. Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalıdır?

  Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalıdır?

  Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalıdır? Arkadaşlar müslüman bir kadın nasıl giyinmelidir, giyinirken nelere dikkat etmelidir. ? Bu konuda öneri bilgi rica ediyorum.
 5. İslam dininde kadının giyim şekli

  İslam dininde kadının giyim şekli

  islamda kadının giyim şekli nasıl olmalıdır islam dininde kadın nasıl giyinmelidir Misafirimiz sormuş "müslüman bir kadın nasıl giyinmeli, nelere dikkat etmeli?" diye, biz de bu yazımızda o misafirimizin sorusuna yanıt vermek için ve konuyla ilgili merak eden tüm Melek'lerimiz için, araştırdık ve edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz melek'ler. Müslüman kadının giyiminde...

Sayfayı Paylaş