Atatürk ilkeleri eğitimden çıkarılıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fuşya

Yeni Üye
Üye
Atatürk ilkeleri eğitimden çıkarılıyor
Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun ve altı akademisyence hazırlanan anayasa taslağının ayrıntıları netleşiyor.

Taslak metinde Anayasa’nın 42’nci maddesinden “Atatürk ilke ve inkılaplarına göre eğitim” esasının kaldırıldığı ortaya çıktı. Akşam gazetesi'nin haberine göre, maddenin Kürtçe eğitimin seçmeli ders olarak okutulmasını ve yükseköğretimde türbanın kullanılmasını sağlayacak şekilde düzenleneceği biliniyordu.
LAİKLİK YALNIZ KALDI
Anayasa’nın “Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi” başlıklı 42’nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetiminde yapılır” maddesi, “Eğitim ve öğretim, laik ve demokratik ilkelere uygun olarak, çağdaş bilim esaslarına göre yapılır” şeklinde değiştiriliyor. Böylece, eğitimde sadece laiklik ilkesi dikkate alınıyor.
Anayasa’da türban yasak değil ki zaten
AKP’nin Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki 10 kişilik Sivil Anayasa Komisyonu, taslağı görüşmeye başladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat, Sivil Anayasa ile ilgili basına açıklama yaptı. Fırat şöyle konuştu: “Meclis’ten hangi oyla çıkarsa çıksın, halk oylamasına sunulacak. Nihai taslak toplumun katkısıyla ortaya çıkacak. Yapılacak katkılardan sonra Türkiye modern bir Anayasa’ya sahip olacaktır. Yeni Anayasa taslağı 1982 Anayasası’na göre daha özgürlükçü. Yargının bağımsızlığı ve hızı artacak. Bir hafta içinde çalışmalarımızı tamamlarız, daha sonra taslağı hazırlayan bilim adamlarını çağıracağız. En geç ay sonunda metin ortaya çıkacaktır. Anayasa’da türban yasağı yok. Bu nedenle ‘Yeni Anayasayı türban yasağını kaldırmak için hazırlıyorlar’ gibi bir yorumu doğru bulmuyorum. Bu konunun türban meselesine indirgenmesi çok yanlış. Türbanın yasaklanmasıyla ilgili üniversitelerde bir yönetmelik bulunuyor. Yoksa Anayasa’da yer almıyor.”
Yüce Divan’a temyiz
Tasarıya göre, TBMM Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Yüce Divan’da yargılanabilecek. Yüce Divan’ın Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay üyeleri arasından seçilecek 10 kişiden oluşması öngörülüyor. Başkanlığını da Yargıtay Başkanı’nın yapması düşünülüyor. Yüce Divan kararlarına temyiz yolu açılırken, incelemeyi, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın geriye kalan üyelerinin yapması öneriliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/anasayfa/7168533.asp?gid=171&a=505529

Ce: Atatürk ilkeleri eğitimden çıkarılıyor

bu ülkedeki ve bu iktidar partisindeki ATATÜRK anpatikliği nedir anlayamıyorum ben!!! nesi rahatsız ediyor ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARININ!!! bi zahmet laikliği de çıkarsalardı o zaman anayasadan..bu gidişle göstermelik olmaktan öteye gidemeyecek zaten!!!

böyle renkli mi oldu anayasa şimdi..önce kemalizm çıkarılacak dendi ama kimseden çıt çıkmadı..hatta nette üskülün özgeçmişi döndürüldü utanmadan!!!şimdi ilke ve inkılaplar çıkarılıyor..halka götürülmesinin bahanesi de bakın biz yaptık ama siz onaylayacaksınız!!! yazık!!! bu ülkede kürtçe ye bile bu kadar çok sahip çıkılırken ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI, KEMALİZM ayaklar altında!!!ülkedeki eğitim sistei zaten yerle bir olmuşken bu şekilde nasıl çağdaş bilim esaslarına göre çocuk yetiştirilecek anlamak mümkün değil!!!

yattık kalktık bir türbanla zaten!!! kardeşim türbanı bu duruma getiren adama sorun önce hesabınızı!!! irticaya sebep olan dindar dinci ayrımını getiren kişilerden alın hesabınızı!!! bırakın anayasayı renksiz kalsın!!! memnunuz biz böyle!!!

genelkurmay başkanını yargılama hakkı tanınırken neden bşbakan ve cumhurbaşkanı es geçiliyor?? neden işinize geleni yargılayıp, işinize geleni pas geçiyorsunuz!!! başbakan ve cumhurbaşkanına da açılsın yüce divan yolları da biz de görelim kim neler yapmış!!!eğer o kadar güveniyorlarsa sicillerine tabi!!!

arkadaşlar bu ilkeler çıkarılmıyor elbette yasadan.kimin buna gücü yetebilir?sadece öğretim şekli yeniden düzenleniyor.boşuna yaygara kopartılıyor yani:)

bu ülkedeki ve bu iktidar partisindeki ATATÜRK anpatikliği nedir anlayamıyorum ben!!! nesi rahatsız ediyor ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARININ!!! bi zahmet laikliği de çıkarsalardı o zaman anayasadan..bu gidişle göstermelik olmaktan öteye gidemeyecek zaten!!!

böyle renkli mi oldu anayasa şimdi..önce kemalizm çıkarılacak dendi ama kimseden çıt çıkmadı..hatta nette üskülün özgeçmişi döndürüldü utanmadan!!!şimdi ilke ve inkılaplar çıkarılıyor..halka götürülmesinin bahanesi de bakın biz yaptık ama siz onaylayacaksınız!!! yazık!!! bu ülkede kürtçe ye bile bu kadar çok sahip çıkılırken ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI, KEMALİZM ayaklar altında!!!ülkedeki eğitim sistei zaten yerle bir olmuşken bu şekilde nasıl çağdaş bilim esaslarına göre çocuk yetiştirilecek anlamak mümkün değil!!!

yattık kalktık bir türbanla zaten!!! kardeşim türbanı bu duruma getiren adama sorun önce hesabınızı!!! irticaya sebep olan dindar dinci ayrımını getiren kişilerden alın hesabınızı!!! bırakın anayasayı renksiz kalsın!!! memnunuz biz böyle!!!

genelkurmay başkanını yargılama hakkı tanınırken neden bşbakan ve cumhurbaşkanı es geçiliyor?? neden işinize geleni yargılayıp, işinize geleni pas geçiyorsunuz!!! başbakan ve cumhurbaşkanına da açılsın yüce divan yolları da biz de görelim kim neler yapmış!!!eğer o kadar güveniyorlarsa sicillerine tabi!!!

önce biraz sakin olmayı öğren geçmiş defterleri açıp durma üskülün geçmişini ben yayınladım rahatsız mı oldun?utanmazlıkla suçlayamazsın! irtica mirtica yok anla artık! başörtüsüne gelince yıllardır mağdur edilenler bir gün elbette inançları gereği örtükleri başörtüleriyle istedikleri yerde okuyacaktır ! Atatürk ileri görüşü biriydi yenilikçiydi inkilapları getirdi ama dayatmadı..başörtüsüne herzaman saygılı oldu nefret etmedi..sen inkilaplar neden rahatsız ediyor dersen bende kendimde Allahın emri olan islamın sembolü başörtüsünden neden rahatsız oluyorsun deme hakkını bulurum.bana türban başka başörtüsü başka deyip de aynı konuları ısıtıp ısıtıp önüme getirme..kimin ne için taktığını bilecek kadar hislerin kuvvetlimi senin?

önce biraz sakin olmayı öğren geçmiş defterleri açıp durma üskülün geçmişini ben yayınladım rahatsız mı oldun?utanmazlıkla suçlayamazsın! irtica mirtica yok anla artık! başörtüsüne gelince yıllardır mağdur edilenler bir gün elbette inançları gereği örtükleri başörtüleriyle istedikleri yerde okuyacaktır ! Atatürk ileri görüşü biriydi yenilikçiydi inkilapları getirdi ama dayatmadı..başörtüsüne herzaman saygılı oldu nefret etmedi..sen inkilaplar neden rahatsız ediyor dersen bende kendimde Allahın emri olan islamın sembolü başörtüsünden neden rahatsız oluyorsun deme hakkını bulurum.bana türban başka başörtüsü başka deyip de aynı konuları ısıtıp ısıtıp önüme getirme..kimin ne için taktığını bilecek kadar hislerin kuvvetlimi senin?

bana sakin olmayı öneriyorsun ama bence sen önce bir uslubuna bakmalısın!!!eski defterden bahsetmiyorum ben olanlardan bahsediyorum..nette utanmadan önümüze getirdiler dedim,şu üye böyle yazdı demedim..net i sadece kendin olarak mı görüyorsun yoksa!!!herşeyi işine geldiği gibi yorumlamayı bırakır mısın artık!!!yazdıklarımı iyi oku bakalım ne demeşim..türban benim için rahatsızlık sebebi değil; irtica benim için rahatsızlık sebebidir!!!ve türbanı siyasete alet eden her zihniyetin de sonuna kadar karşı olurum!!irtica yok diyecek kadar da kendimi kandırmıyorum bu konuda!!!ayrıca sen türbanla atatürk ilke ve inkılaplarını nasıl karşılaştırabiliyorsun o da ayrı bir konu tabi!!!demek ki türban için atatürk inkılaplarını bile gözardı edebiliyorsun!!! yazından bu çıkıyor yanlış mıyım??ve herşeyden önemlisi bi kere şu emir kipleriyle konuşmayı bırak..hislerim konusunda yorum yapmak da sana düşmez zaten!!!senin atatürk ilke ve inkılaplarıyla ilgili hislerin ne kadar kuvvetliyse benim de türban hakkındaki hislerim o kadar kuvvetlidir!!! demek düşer bu durumda bana !!!

sana laf anlatmak içinse kendimi yoracak değilim!!!ama yaptığın bu kişisel saldırının da karşılığı eminim gelecektir!!!demek ki hakaret üyeler tarafından değil bizzat bu konuda yaygara koparanlar tarafından çıkıyor!!!

ilkelerin çıkarılmadığı konusunda ise evet çıkarılıyor ve bunun içn bir referanduma gidilecek!!! o zaman görücez atatürk ilke ve inkılapları kimleri rahatsız ediyor!!!

bana sakin olmayı öneriyorsun ama bence sen önce bir uslubuna bakmalısın!!!eski defterden bahsetmiyorum ben olanlardan bahsediyorum..nette utanmadan önümüze getirdiler dedim,şu üye böyle yazdı demedim..net i sadece kendin olarak mı görüyorsun yoksa!!!herşeyi işine geldiği gibi yorumlamayı bırakır mısın artık!!!yazdıklarımı iyi oku bakalım ne demeşim..türban benim için rahatsızlık sebebi değil; irtica benim için rahatsızlık sebebidir!!!ve türbanı siyasete alet eden her zihniyetin de sonuna kadar karşı olurum!!irtica yok diyecek kadar da kendimi kandırmıyorum bu konuda!!!ayrıca sen türbanla atatürk ilke ve inkılaplarını nasıl karşılaştırabiliyorsun o da ayrı bir konu tabi!!!demek ki türban için atatürk inkılaplarını bile gözardı edebiliyorsun!!! yazından bu çıkıyor yanlış mıyım??ve herşeyden önemlisi bi kere şu emir kipleriyle konuşmayı bırak..hislerim konusunda yorum yapmak da sana düşmez zaten!!!senin atatürk ilke ve inkılaplarıyla ilgili hislerin ne kadar kuvvetliyse benim de türban hakkındaki hislerim o kadar kuvvetlidir!!! demek düşer bu durumda bana !!!

sana laf anlatmak içinse kendimi yoracak değilim!!!ama yaptığın bu kişisel saldırının da karşılığı eminim gelecektir!!!demek ki hakaret üyeler tarafından değil bizzat bu konuda yaygara koparanlar tarafından çıkıyor!!!

ilkelerin çıkarılmadığı konusunda ise evet çıkarılıyor ve bunun içn bir referanduma gidilecek!!! o zaman görücez atatürk ilke ve inkılapları kimleri rahatsız ediyor!!!

O kadar tutarsızsın ki pes doğrusu sürekli !!!! lerle ve emir kipleriyle konuşan sensin...bana uslupdan bahsetmen için senin önce kendini düzeltmen gerek acilen.. bilmem anlatabiliyor muyum?ne demek işine geldiği gibi?iyi oku bakalım ne demek ?ben anlayacağımı anladım beni suçladığın hareketleri rahatlıkla yapmayı pekala kendinde hak olarak görüyorsun ne kadar tutarlı olduğunu burada bir kez daha görüyoruz her fırsatta her yorumunda kişisel saldırını imalarla belirtiyorsun şimdi benimki mi kişisel saldırı? güldürme beni...Ayrıca ne Atatürk inkilaplarına olan bağlılığıma nede dini inancıma laf söyleyecek en son kişi bile değilsin sen dikkat et birdaha şahsımla ilgili yerli yersiz konuşma!

muattabım değilsin sakın bir daha bu konuda bana alıntıyla cevap verme!!! evet emir kipiyle konuştum anlayabilirsin değil mi????

Burada saygıya davet edenler saygısızlık yapıyor gibi geldi bana.Lütfen sakin olun derken kendimizde sakin olmayı bilelim.Atatürk baş örtüsüne saygısızlık yapmadı tabiki.Türban olsaydı o zamanlar onu bilemeyiz.Ayrıca herkes örtünp örtünmemekde tabiki serbesttir.Burada anlaşılamayan kamu kuruluşlarında, üniversitelerde türbanın olmaması gerektiği.

Bunuda herkes çarpıtıyor anlamak istemiyor.Israrla söylüyorum artık anlayın türban başka baş örtüsü başka.Türban siyasi semboldür.Değil diyorsanız neden türbanda ısrar ediyorsunuz.Baş örtüsünü kabul etmiyormusunuz.Ha birde şu anlaşılması lazım ki kamuda değil özelinde ne yaparsan yap sana karışan olmaz.Sözüm kişiye değil düşünceyedir.

bu ülkede Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda örtülüsüde miniliside yaşayabilmeli.yaşayacakta.ilkeler örtülüleri reddetmeyi emretmez.şu anda yapılan bu zulüm bir gün bitecek ve sizlerde bu korkunun boşa olduğunu göreceksiniz.
anlamıyorum.size başınızı örtün diyen yok.çarşafa girin diyen yok.oraya buraya giremessin diyen yok.baş örtülülere uygulananları ise söylemiyorum bile.ama hala ülke elden gidiyor dinciler geliyor diyorsunuz.bu ne perhiz bu ne lahana turşusu hanımlar:)

bu ülkede Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda örtülüsüde miniliside yaşayabilmeli.yaşayacakta.ilkeler örtülüleri reddetmeyi emretmez.şu anda yapılan bu zulüm bir gün bitecek ve sizlerde bu korkunun boşa olduğunu göreceksiniz.
anlamıyorum.size başınızı örtün diyen yok.çarşafa girin diyen yok.oraya buraya giremessin diyen yok.baş örtülülere uygulananları ise söylemiyorum bile.ama hala ülke elden gidiyor dinciler geliyor diyorsunuz.bu ne perhiz bu ne lahana turşusu hanımlar:)

Sen ya anlamıyorsun yada anlamak istemiyorsun.istediğine inan san kalmış artık.:please:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri