1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Atatürk (noel yıldızı) Çiçeği

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  atatürkün çiçeği noel yıldızı atatürk çiçegi atatürk çiçeğinin özellikleri çiçeği Benim annem evini tamamen bir çiçek bahçesine çevirmiş durumda.Annemlere gittiğim zaman sanki botanik bahçeye gitmiş gibi oluyor.Yada bir seranın içinde olduğumu farz ediyorum:DMaşşallah annemde çiçek konusunda yok yok...Özellikle de çok sevdiği bir Atatürk çiçeği vardı.Babam onu iş yerinde bir güzel yetiştirmiş anneme velilik yıl dönümünde hediye etmişti.:DRomantiktir babam ama tipi göstermez:zuha:Annem o çiçeğe gözü gibi bakıyordu takiii oturduğumuz evden başka bir eve taşınana kadar.Eşyaları taşıyan arkadaşlar sağolsun ellerinden düşürüp kırmışlardı.Annem onu tekrar ekti biçti ama nafile.Eskisi gibi olmadı.Sizinde bir Atatürk çiçeğiniz varsa şu yazılanlara bir göz atın diyorum:)
  [​IMG]

  Diğer adı Noel Yıldızı olan Atatürk Çiçeğinin “Atatürk” adı ise, bir süs bitkisi olarak Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk’ten gelir,İngilizce adı olan Poinsettia’dır.
  Ilıman iklimlerde açık havada yetişebilen ve 5 m yüksekliğe ulaşabilen çalı özelliğindeki bu bitki, soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilir ve boyu genellikle 1 m’ yi aşmaz.
  Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için eylülden itibaren yoğun ışık ister. Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.
  Atatürk Çiçeğinin Bakım Önerileri
  Saksı değiştirme her yıl nisan ayında yapılır. Gübreleme, Haziran – Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze olarak verilir.
  Bitki, Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.
  Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.


  [​IMG]
  Atatürk çiçeği ismi gibi çok güzel bir çiçek.Yaprakları kırmızı kırmızı.Hele de açtığı çiçek bambaşka bir güzellikte.Çiçeklerinize iyi bakın meleklerim:)
   
Atatürk (noel yıldızı) Çiçeği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Atatürk Çiçeği neye benziyor

  Atatürk Çiçeği neye benziyor

  Atatürk Çiçeği Atatürk Çiçeği (Euphorbia Pulcherrima) Sütleğengillerdendir. Anavatanı Meksika'dır. 1830 yılında Dr. Poinsett tarafından çiçek dünyasına tanıtılmış, Atatürk'ün zamanında ülkemize getirildiği ve Ulu Önder tarafından çok sevildiği için adına Atatürk Çiçeği denilmiştir. Kışın yapraklarını dökmeyen bir çalı türüdür. Yılbaşına doğru açan...
 2. Yıldız Tilbe - Yalnız Çiçek

  Yıldız Tilbe - Yalnız Çiçek

  o derin uçurumlarda açan dikeni zehirli yalnız çiçek suç olur muydu seni bir kez koklayıp ölmek fırtına olup kırsam dikenini yüreğimle dokunsam çiçeğine bu inat bu fdik bakış nedne gözlerime kendini bırak bırak artık benim cennetime ayrı iklimsin ne çare ben sana vurgun biçare sarardım soldum hasretinle ayrı iklimsin apayrı sert soğuklar mağrur sevdalı kavrulup yanarım be yine
 3. Yıldız Çiçeği

  Yıldız Çiçeği

  yıldız çiçeği bakımı Yıldız - Dahlias Bol güneş sever. Geçirgen ve verimli bahçe toprağı ister. İlk filizler görününceye kadar fazla su istemez, ancak daha sonra bolca sulayın. Boyları bir karıştan iki metreye kadar değişebilir. Kısa ve orta boylu olanlarını saksıda da yetiştirebilirsiniz. Hazirandan kasıma kadar çiçek açan türleri vardır. Sonbahar da sapları kırılınca, yumruları...
 4. Atatürk Çiçeği (Euphorbia Pulcherrima)

  Atatürk Çiçeği (Euphorbia Pulcherrima)

  Sütleğengillerdendir. Anavatanı Meksika'dır. 1830 yılında Dr. Poinsett tarafından çiçek dünyasına tanıtılmış, Atatürk'ün zamanında ülkemize getirildiği ve Ulu Önder tarafından çok sevildiği için adına Atatürk Çiçeği denilmiştir. Kışın yapraklarını dökmeyen bir çalı türüdür. Yılbaşına doğru açan sarı renkli ufak çiçekleri, özellikle bu çiçeklerin altında yer alan ve yaklaşık iki ay süreyle nar...

Sayfayı Paylaş