Atatürk (noel yıldızı) Çiçeği

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Atatürk (noel yıldızı) Çiçeği
atatürkün çiçeği noel yıldızı atatürk çiçegi atatürk çiçeğinin özellikleri çiçeği
Benim annem evini tamamen bir çiçek bahçesine çevirmiş durumda.Annemlere gittiğim zaman sanki botanik bahçeye gitmiş gibi oluyor.Yada bir seranın içinde olduğumu farz ediyorum:DMaşşallah annemde çiçek konusunda yok yok...Özellikle de çok sevdiği bir Atatürk çiçeği vardı.Babam onu iş yerinde bir güzel yetiştirmiş anneme velilik yıl dönümünde hediye etmişti.:DRomantiktir babam ama tipi göstermez:zuha:Annem o çiçeğe gözü gibi bakıyordu takiii oturduğumuz evden başka bir eve taşınana kadar.Eşyaları taşıyan arkadaşlar sağolsun ellerinden düşürüp kırmışlardı.Annem onu tekrar ekti biçti ama nafile.Eskisi gibi olmadı.Sizinde bir Atatürk çiçeğiniz varsa şu yazılanlara bir göz atın diyorum:)
ataturk-cicegi-4781.jpg

Diğer adı Noel Yıldızı olan Atatürk Çiçeğinin “Atatürk” adı ise, bir süs bitkisi olarak Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk’ten gelir,İngilizce adı olan Poinsettia’dır.
Ilıman iklimlerde açık havada yetişebilen ve 5 m yüksekliğe ulaşabilen çalı özelliğindeki bu bitki, soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilir ve boyu genellikle 1 m’ yi aşmaz.
Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için eylülden itibaren yoğun ışık ister. Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.
Atatürk Çiçeğinin Bakım Önerileri
Saksı değiştirme her yıl nisan ayında yapılır. Gübreleme, Haziran – Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze olarak verilir.
Bitki, Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.
Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.

ataturk-cicegi1-1755.jpg

Atatürk çiçeği ismi gibi çok güzel bir çiçek.Yaprakları kırmızı kırmızı.Hele de açtığı çiçek bambaşka bir güzellikte.Çiçeklerinize iyi bakın meleklerim:)

Geri