Atatürk'ü tanıyalım çocuklar

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Atatürk'ü tanıyalım çocuklar
Anasınıfı çocuklarına kavratılacak en önemli konulardan biri de Atatürk sevgisidir. Atatürk’ün hayatıyla alakalı temel bilgileri öğretmek, onun bizler için yaptıklarını aktarabilmek, Atatürk köşesi hazırlamak 29 ekim yaklaşırken yaptırılabilecek etkinlik zincirleri arasındadır. Ailelerden isteyeceğimiz Atatürk fotoğrafları ile harika bir albüm hazırlayabiliriz. Atatürk’ün doğduğu ev, annesi, babası, ölümü, nerede öldüğü, bizim yaşantımıza getirdiği değişiklikleri ve Anıtkabir fotoğraflarıyla bu etkinlik sınıfa bir anı olarak kalabilir. Ayrıca tüm sene boyunca pekiştirme amacıyla bu kitaptan sorular sormak harika bir fikir olacaktır.
Çocuklar evden getirdikleri Atatürk resimlerini incelemelerine fırsat verilir. Çocuklarla Atatürk’ün Türk toplumu için önemiyle alakalı sohbet edilir.
— Son zamanlarda okul pencerelerine daha fazla bayrak ve Atatürk resimlerinin asıldığına dikkat çekilir. Ve bu durumun neden kaynaklandığı sorulur. Sizce neden Atatürk resimleri asılıyor, neden bayrak resimlerini oldukça çok görüyoruz sorusuyla bir giriş yapılabilir. Bunun sebepleri hakkında konuşulur. Cumhuriyet bayramı hakkında konuşulur. Cumhuriyetin hayatımıza getirdiği yenilikler söylenerek Cumhuriyet şiiri okunur.
“Bir zamanlar yurdumda bir başka devlet varmış
Başındaki padişah ne isterse yaparmış,
Atatürk padişaha düşmana karşı durmuş
Yurdumuzu kurtarmış, cumhuriyeti kurmuş”
Şiiri okuduktan sonra çocuklar masalara geçerler. Çocuklarla fotoğraflar (Atatürk’e ait), fon kartonları, yapıştırıcı, makas kullanarak albüm yapılabilir. Ya da Atatürk köşesi oluşturulabilir. Atatürk’e ait fotoğraflar kesilir ve öğretmenin rehberliğinde fon kartonuna yapıştırılarak sınıfta Atatürk Merkezi oluşturmak ya da kitapçık yapmak gayet eğlenceli olacaktır. Çocuklarla ayrıca Atatürk çerçeveleri yapmak ya da 29 Ekim tacı yapmak gibi fikirlerle de sanat etkinliği daha zenginleştirilebilir. Zaten 29 Ekim kutlaması yapılacağı hafta bu tarz çalışmalarla farklı etkinlikler gerçekleştirmek daha kalıcı öğrenmeye rehber olabilecektir.

29 Ekim haftası etkinliklerinde Atatürk’ü anlatan slayt gösterileri izletmek ya da Atatürk2ün resimlerinin aldığı eğitici slayt gösterileriyle çocuklara bilinmesi gereken temel bilgileri öğretmeye başlamak faydalı olacaktır. Hayatı boyunca karşılarına çıkabilecek bu bilgileri daha bu yaşta öğrenmeleri onların geleceği açısından önemlidir. Siz de sanat etkinliği, drama, Türkçe dil etkinliği gibi pek çok farklı etkinlikle bu haftayı kaliteli bir şekilde değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.


image_3364.jpg
image_3368.jpg
14701348_1538321289518137_7627734546145869824_n.jpg
 
Üst