gebe
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.444
  Beğenilen Mesajlar:
  57
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Atatürk'ün 77 yıl önce yaptığı konuşma yayımlandı

  Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1 Kasım 1932'de yaptığı meclis açış konuşmasının görüntüsü, Cumhurbaşkanlığının internet sitesindeki 'Atatürk Özel' bölümünde yayımlandı. Konuşma dediğin böyle olur...:)
  Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan haberde, ''1 Kasım 1932 tarihli meclis açış konuşmasının, Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde bulunan versiyonu, ulu önderin millet iradesine verdiği önemi göstermesi ve 1929 Büyük Buhranı'nın etkilerinin sürdüğü bir ortamda gerçekleşmesi nedeniyle ayrı bir anlam taşıyor'' denildi.

  Haberde, ''Gazi Mustafa Kemal'in ilk cumhurbaşkanı olarak gelenek haline getirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi açış konuşmaları, halefleri tarafından da bugüne kadar devam ettirildi'' ifadesi de yer aldı.

  Atatürk'ün konuşması
  Atatürk, 1 Kasım 1932'de TBMM'nin 4. dönem 2. yasama yılının açılışında yaptığı konuşmaya, ''Yüce milletimizin değerli vekillerini, saygı ve sevgi ile selamlarım'' sözleriyle başlıyor.

  ''Beynelmilel siyasi ve iktisadi buhranlardan beşeriyetin duymakta olduğu sıkıntı ve acı devam etmektedir'' diyen Mustafa Kemal, siyasi sıkıntıların, silahları bırakma konferansında yaşanan zorluklara bakılarak görülebileceğine işaret ediyor.


  DÜNYADAKİ EKONOMİK DURUM Açış konuşmasında, dünyadaki ekonomik duruma dikkati çeken Atatürk, ''İktisadi buhran ise milletler arasında mübadelenin azalması ve daralması şeklinde sahasını genişletmiş ve nüfuzunu artırmıştır'' ifadelerine yer veriyor.

  Atatürk, sözlerini şöyle sürdürüyor: ''Bizim kanaatimizce beynelmilel politik güvenliğin gelişmesi için ilk ve en mühim şart, milletlerin hiç olmazsa sulhu muhafaza fikrinde samimi olarak birleşmesidir. Biz, iktisadi güçlenmenin temelinin de ancak her milletin refahla yaşamaya, ilerlemeye hakkı olduğunu kabul eden bir zihniyette bütün milletlerin birlikte çalışma yolunun bulunmasında görüyoruz.''

  Tüm milletlerin güçlükle göğüs germeye çalıştığı zorluklar içinde milletin büyük canlılık gösterdiğini söyleyen Atatürk, ''Komşularımızla ve bütün milletlerle münasebetlerimiz ciddi, samimi, sulh ve emniyet fikrine müstenit olarak inkişaf etmektedir. Dostlar arasında dürüst bir vaziyetin muhafazası bizim daima çok ehemmiyet verdiğimiz bir esastır'' sözleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasını anlatıyor.

  ULUSLARARASI EKONOMİK KRİZ
  Uluslararası ekonomik krize karşı koruma, dengeleme ve gelişim için önlemler alındığını anlatan Atatürk, ulusal ekonominin ve milli paranın gösterdiği kudret ve istikrarın altını çiziyor.

  ''Her zaman göz önünde bulundurduğumuz ana işlere, ara vermeden devam etmek mecburiyetindeyiz'' diyen Atatürk, demiryolu programının uygulanmasına devam edileceğini, ziraat alanındaki yenileme kuruluşlarını tamamlanacağını, ihracat mallarının dışarıda alıcı bulmak ve satışları genişletmek için her önlemin alınacağını anlatıyor.

   
Atatürk'ün 77 yıl önce yaptığı konuşma yayımlandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 100 yıl önce Tophane

  100 yıl önce Tophane

  Tophane Osmanlı dönemindeki İstanbul'unun en eski sanayi bölgesidir. Tophane binası, Fatih zamanında top dökümü için inşa edilmiştir. Bugün Tophane Tophane binası bugün Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Her yıl Mart'ın ilk haftası okulun kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde geleneksel kıyafet balosuna da ev sahipliği yapmaktadır.
 2. Ahmet Türk'ün, Diyarbakır'da yaptığı konuşmaya inceleme

  Ahmet Türk'ün, Diyarbakır'da yaptığı konuşmaya inceleme

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün, Diyarbakır'da yaptığı açıklamalar üzerine inceleme başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Büyükşehir Belediyesi Konukevi önünde bir grup DTP'li milletvekili ve belediye başkanıyla yaptığı basın açıklamasındaki sözleri ile ilgili DTP Genel Başkanı Ahmet Türk hakkında inceleme başlatılmasını kararlaştırdı. EMİNE AYNA HAKKINDA DA BAŞLATILDI...
 3. Mehmet Akif'in Cuma gün camide yaptığı konuşma

  Mehmet Akif'in Cuma gün camide yaptığı konuşma

  Mehmet Akif'in Cuma günü Camide yaptığı konuşma …Ankara’nın Hacettepe semtindeki küçük , güzel Tacettin Camisi Cuma günü dolup taştı. Mehmet Akif Bey acele etmede yerini aldı. Öksürerek sesini açtı: ‘Ey cemaat ! Bugün dünyada milyonlarca Müslüman var. Ne acıdır ki hiç birinin istiklali yok. Yalnız biz istiklal sahibiydik. Ama bizde yüzyıllardır elde ne varsa yabancılara verip geri...
 4. Atatürk'ün yurdumuz için yaptıkları nelerdir

  Atatürk'ün yurdumuz için yaptıkları nelerdir

  Ulu önder Atatürk, yurdumuz için neler yapmıştır hangi alanlarda teşekkkür ediyorum.
 5. Atatürk'ün iletişim alanında yaptığı çalışmalar nedir? nelerdir ?

  Atatürk'ün iletişim alanında yaptığı çalışmalar nedir? nelerdir ?

  Ulu önderimiz Atatürk'ün iletişim alanlarında yaptığı çalışmalar nelerdir bunlara örnekler yazmanız mümkün mü teşekkürler.

Sayfayı Paylaş