Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?
Atatürk Cenaze Namazı
Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı

Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?" diyen misafirlerimiz için ve Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze namazı hakkında merak edenler için bu sayfamızda Atatürk'ün cenaze namazı hakkında bilgileri paylaşıyoruz Melek'lerim.


471784e0afe613aa20.jpgAtatürk'ün cenaze namazı 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı'nda kıldırıldı. Aynı gün çok büyük bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e oradan da aynı günün akşamı 20.30'da Ankara'ya uğurlandı. Ertesi gün (20 Kasım 1938) Ankara'da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde hazırlanan katafalka konuldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cenaze namazı

19 Kasım 1938 günü Cenaze, Dolmabahçe’den alınıp, Ankara’ya nakledilmek üzere bütün hazırlıklar tamamlanmış, tören başlamak üzere iken; Mustafa Kemal’in kız kardeşi Makbule Hanım “Ağabeyimin cenaze namazı hangi camide kılınacak? “ diyerek dini görevlerin yapılmasını istemiştir. “Makbule Hanım ağabeyinin cenaze namazı kılınmadan gömüleceğinden endişelenerek müdahale etmiş ve namazın kılınmasını istemiştir. Bunun üzerine dışarıda bir camide, muhtemelen en yakında bulunan Dolmabahçe Camii'nde cenaze namazının kılınması gündeme gelmiş, ancak "bazıları" buna, laikliğe aykırı düşeceği endişesiyle karşı çıkmışlar ve sarayda kılınmasını istemişler, Diyanet'ten de "caizdir" fetvası alınınca "sayısı mütevazi olan" bir cemaat ile (kaç kişi olduğunu bilmiyoruz, 10-15 kişi olduğu tahmin edilebilir) Türkçe ezan ve tekbirlerle kılınan cenaze namazının ardından dua edilmiş ve böylece dinî tören tamamlanmıştır. Ancak bu sırada bütün fotoğraf makineleri ve varsa kameralar kapattırılmış ve herhangi bir görüntü alınmasının titizlikle önüne geçilmiş” böylece “hususi merasim” denilen cenaze namazı, Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından Türkçe tekbir getirerek, Hafız Yaşar’ın Türkçe okuduğu ezanla kılınmıştır.
 
EnCey

EnCey

Daimi Üye
Üye
Mekanın cennet olsun Mustafa Kemal Atatürk dualarım seninle nurlar içinde yat.....
 

Benzer İçerikler

Üst