Atatürk'ün Fikirlerin Etkilendiği Fransız Düşünürler...

  • Konbuyu başlatan TİTAN
  • Başlangıç tarihi
T

TİTAN

Forum Okuru
Atatürk'ün Fikirlerin Etkilendiği Fransız Düşünürler...
atatürkün fikirlerinden etkilendiği fransız düşünürler kimlerdir hangileridir isimleri eserleri ile ilgili bilgiler burada melekler
Mustafa Kemal Atatürk ,öğrencilik yıllarından itibaren sürekli okuyan,okumadan adam olunmayacağına inanan ,araştırmacı yapıda bir insandı melekler :) Okul hayatı boyunca yerli ve yabancı bir çok düşünürün,yazarın,şairin kitaplarını okumuş olan Mustafa Kemal ,bazı eserlerden ve sahiplerinden oldukça etkilenmiştir.


ata-154.jpgEtkilendiği düşünürlerden bazıları da Fransız düşünürlerdir.Olguculuğun temsilcisi sayılan Auguste Comte’ u daha 1916 yılında, Şehbenderzade A. Hilmi’nin, “Allahı İnkâr Mümkün Müdür?” adlı eserinin bir bölümünden tanımış, daha sonra, yazarın “Cours de Philosophic Positive” ini de okumuştur. Öte yandan, akılcılığın temsilcisi sayılan Descartes’in “Discours sur la Methode” unu da okumuştur. Durkheim’ i sadece Türkiye’deki temsilcisi olarak kabul edilen Türk düşünürü Ziya Gökalp yoluyla değil, düşünürün eserlerini asıllarından okuyarak tanımıştır.

Atatürk, Büyük Fransız İhtilâli’ni hazırlayan düşünürlerin eserlerini ve özellikle, O’nun özgürlük anlayışı konusunda etkilendiği J.J. Rousseau’nun eserlerinin tümünü okuduğunu, 1 Aralık 1921 de T.B.M.M. nde yaptığı bir konuşmasında açıklamıştır. Yazarın, ünlü “Contrat Social” ini 1913’ te yapılmış çevirisinden dikkatle incelediği, kitabın birçok sayfalarının işaretlenmiş olmasından anlaşılıyor.

Ayrıca etkilendiği ve okuduğu diğer bir isim de Montesguieu'dur.
 
EnCey

EnCey

Daimi Üye
Üye
Bu kadar kültürlü bilgili bir Lider 200 yılda bir gelir ve biz şanslı Türk milletine Allah'ım nasip etti.
Atam izindeyiz !!
 

Benzer İçerikler

Angel_tears
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Angel_tears
Angel_tears
Üst