1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur yazın

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kızlar merhaba Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur bu konuda bilginiz var ise benimle paylaşabilir misiniz lütfen!

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duydu


  Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur

  Osmanlı döneminde üçgene müselles, alan için Mesaha-i sathiye, dik açı yerine zaviye-i kaime, yükseklik yerine kaide irtifaı deniliyordu üçgenin alanını tanımlamak için üçgenin alanı taban uzunluğu ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir tanımı yerine, bir müsellesin mesaha-i sathiyesi, kaidesinin irtifaına hâsıl-ı zarbinin nıfsına müsavidir deniliyordu.

  Atatürk bizzat kendisi bir geometri kitabı yazdı. Osmanlıca eğitimde kullanılan geometri tabirlerinin yerine Türkçelerini buldu.Bu terimler bugün de Türkçe müfredatta değişmeden kullanılan boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, çokgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe,gibi kelimelerdir.

  Atatürk’ün 1936-1937 yıllarında yazdığı 44 sayfalık geometri kitabı sayesinde bugün geometri terimleri en kolay ve anlaşılır şekilde yazılıp okunmaktadır. Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda kendi el yazısı ile yazmış olduğu geometri kitabında matematiksel bir çok terim geliştirilerek, anlaşılması oldukça güç olan Osmanlıca terimlerin ezberlenme ve öğrenme güçlüğüne son verilmiştir. Birçok terimi anlaşılır hale getiren Atatürk’ün geometriye katkıları oldukça büyük olmuştur.

  Atatürk’ün yazdığı geometri kitabı, 1937 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazar adı belirtilmeden yayımlanmıştır Aynı yıl Atatürk, Türk Dil Kurumu’nun daha önce kullanılmakta olan ve çeşitli bilim dallarına ait terimleri Türkçe terimler ile yeniden düzenleyerek Türk dilini yabancı dillerin etkisinden kurtarma çalışmalarına başladığını ilan eder Böylelikle okullarda eğitim Türkçe terimlerle basılmış olan kitaplarla başlar ve Türk kültür hayatında önemli bir adım atılmış olur

  Atatürk’ün geometriye verdiği önem ve geometri alanında yaptığı çalışmalar bilim adına yapılmış önemli çalışmalardırAtatürk’ün kendisinin türettiği matematik terimleri ve yaptığı geometri tanımlarının büyük bir bölümü bugüne değin değişmeksizin kullanıla gelmiştir Sadece birkaç terim sonradan küçük ölçüde değiştirilmiştir.
   
Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur yazın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Duyu görü nedir???

  Duyu görü nedir???

  duyu görü duyugörü duyu görü nedir goru tekniği DUYU GÖRÜ NEDİR BİLİNMEYENLER dünyasına yapılan yolculukta ilk karşılaşılan kavram, parapsikolojidir. Klasik psikolojinin sınırları ötesindeki olguları içeren parapsikoloji, gerek Amerika'da, gerekse SSCB'de bir çok üniversitede bir bilim dalı olarak okutulmakta ve bu konuda birçok kuruluş tarafından araştırma yapılmaktadır....
 2. hikaye yazmaya ne dersiniz

  hikaye yazmaya ne dersiniz

  arkadaşlar hikaye yazmaya ne dersiniz şimdi yapmamız gerkenler ben bir cümle yazıcam benden sonraki kişide bu cümlenin devanını getiricek örnegin; Bonita:bugün geziniye çıkıçaktık ama........ diger kişi: havanın yagmurlu oldugundan çıkamadık...... diyerek devam ediyor bu şekilde her gelen kişi buna uykun cümleler yazıcak bakalım nasıl bir hikaye olacak hadi başlayalım bugün çok yorucu...
 3. Atatürk'ün geometri kitabının bazı sayfaları

  Atatürk'ün geometri kitabının bazı sayfaları

  atatürkün geometri ile ilgili sözleri atatürkün geometri sözleri atatürk ün ile ilgili sözler Atatürk'ün kitap yazdığını üstelik bu uzmanlık gerektiren matematik dalında olduğunu duyduğumda şaşırmıştım.. Üstelik pek çok terimi de Atatürk'e borçluyuz.
 4. Atatürkün Kız Kardeşlerinin İsimleri nelerdir yazın

  Atatürkün Kız Kardeşlerinin İsimleri nelerdir yazın

  Arkadaşlar ben Atatürkün Kız Kardeşlerinin İsimlerini çok merak ettim acaba aranızda benim merakımı gidermek için Atatürkün Kız Kardeşlerinin İsimleri nelerdir yazacak olan bir arkadaşım var mı?
 5. Atatürkün Kurduğu Gazeteler Nelerdir yazın

  Atatürkün Kurduğu Gazeteler Nelerdir yazın

  Merhaba aranızda Atatürkün Kurduğu Gazeteler Nelerdir bilen var mı Atatürk hangi gazeteleri kurmuştur bilen var ise bana da yazsın bu başlık altından

Sayfayı Paylaş