1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Ateşi Yalıtan Madde : Aerojel

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  ısıyı yalıtan maddeler ısı yalıtan maddeler aerojel nasıl yapılır < Konu Resmi..>


  Aslında bilimadamları tarafından 1930’larda keşfedilen yeni bir madde, yakın geçmişte NASA tarafından rafine edilerek dünyanın en hafif katı maddesi olarak onaylandı. Evet bu madde Guinness Rekorlar Kitabı’na bilinen en hafif katı madde olarak girdi.

  Uzay teknolojisinde kullanılan aerojel, silika esaslı bir katı malzemedir. Milyonlarca ufak delikten oluşan yüzeyi, süngeri andırır. %99.8'i havadan oluşmaktadır. Işığı geçirgen narin yapısı, ona “donmuş duman” adı verilmesine sebep olmuştur.
  En gelişmiş fiber-glas yalıtım malzemesinden 39 kat daha fazla yalıtım kabiliyetine sahiptir.
  Aerojeller, bir başka silika (kum) esaslı madde olan camla kıyaslandığında 1000 kat daha az yoğunluğa ve delikli bir yapıya sahiptir. Büyüklüğü milimetrenin milyarda biri kadar olan delikler, bir ağ gibi malzemenin içini kuşatır ve deliklerin etrafı da başka bir malzeme ile kaplıdır.


  Uzayda dolaşan toz zerrelerini yakalayabilmek amacıyla gönderilecek olan Spacedust (uzay tozu) Gemisi’ne aerojelden oluşan bir panel eklendi. Uzayda yüksek hızla dolaşan toz zerreleri, bu panel sayesinde hiçbir hasara uğramadan dünyaya getirilebilecek.
  Aerojel, bilinen köpüklerden ve diğer yalıtım maddelerinden çok daha üstün özelliklere sahiptir. Öyle ki, oksijen kaynağıyla direkt verilen ateşi bile yalıtabilmektedir .


  Aerojel Nasıl Elde Edilir?
  < Konu Resmi..>

  Aerojeller, silika esaslı sıvı bir jelin yüksek ısı ve basınç altında daha önceden belirlenmiş kritik bir noktaya kadar kurutulması ile elde ediliyor. NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratuarları’nda üretilen aerojeller, neredeyse havanın yoğunluğuna yaklaşmış durumda...

  “…yakın geçmişte NASA tarafından rafine edilerek dünyanın en hafif katı maddesi olarak onaylandı. Evet, bu madde Guinness Rekorlar Kitabı’na bilinen en hafif katı madde olarak girdi. Özgül ağırlığı 0.00011 olan (havanınki 0.0004) aerojelin görüntüsü, bir alanda toplanarak dondurulmuş şeffaf ve ağırlıksız bir dumana benziyor; ancak bu görüntünün ardında oldukça sert bir madde yatıyor.”

  Aerojellerle ilgili olarak , masrafları Amerikan hükümeti tarafından karşılanan bir proje yürütülmektedir. Berkeley Laboratuarları’nda devam etmekte olan bu projede, aerojelleri günlük kullanıma sunmaya yönelik araştırma faaliyetleri yürütülmektedir. Aerojelin doğaya zarar vermeyen yapısı, bu konuda cesaretlendirici bir rol oynamaktadır. Parçalanan bir aerojel parçasından geriye sadece doğada her an bulunabilen % 100 doğal bir malzeme kalmaktadır: Kum…


  Kurşunu Bile Durduran Güç
  < Konu Resmi..>


  Aerojellerin kinetik enerjiyi emen yapısı, bu maddenin, önümüzdeki yıllarda güvenlik ve yalıtım alanlarında kullanılacağına dair güçlü sinyaller vermektedir. Geleceğin arabalarında, kazaların etkilerini önleyici aerojelleri görmek şaşırtıcı olmayacaktır. Yakın bir gelecekte, diz üstü bilgisayarlar ya da elektronik uçak kontrol mekanizmaları gibi değerli malzemelerin yapımında aerojeller önemli yer tutacaktır.

  Bugün pek çok bilim adamı, doğadaki muhteşem yapının farkına varmış ve bu tasarımları rehber edinmiştir. Bu sayede, bundan 50 yıl önce ancak bilim kurgu filmlerinde görülebilecek malzemeler, bugün günlük yaşamda yerlerini almaktadırlar.
  alıntı


   
Ateşi Yalıtan Madde : Aerojel konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AteŞ

  AteŞ

  Ateşe baktım sevgilim ocakta yanan ateşe.. Saydam, kıvrak dalgalı alevlere.. Gecenin içinden akan yıldızlar gibi kıvılcımlar .. yorgun bedenim, dalgın başım ateşin ışığındaki yansımalarda . Ne çok hüzün topladık ....ne çok umut yanıp yanıp gitti şimdi ocağın küllerinde. Sen var mıydın, sen gelmiş miydin.. Hiç tanıdım mı seni.. öyle çok beklediğim.. özlediğim.. sen .. Ateşin dilimleri...
 2. ateş

  ateş

  Ateş Nedir? Günümüzde ateş hekimlerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisidir. İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 C’dir. Bu değer bebeklerde ve küçüklerde 36,8 olabilir.Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için “ateş” diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir. Ateş, kendi...
 3. Yakup Ekin - Ateş Ateş

  Yakup Ekin - Ateş Ateş

  Dost Aci SÖylermis Ask Boyun Eymekmis Anladim Ama Zorladim Dost Aci SÖylermis Ask Boyun Eymekmis Anladim Ama Zorladim Yandim Kor Ateslerde SÖnermi SÖnmez BÖyle Yanlizim Ama Yanlizim Ates Ates Yaniyor Icim Icim Yandim Durdum Bir GÜzel Icin Icin Ates Ates Yaniyor Icim Icim Yandim Durdum Bir GÜzel Icin Icin Bundan Sonra Seversem KÖr Olayim Olanlari Hepsi Bak Benim Sucum Bundan Sonra Seversem...
 4. Ateş

  Ateş

  Ateş infeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın en önemli ve en sık görülen belirtilerindendir. Ateş vücut ısısının makattan ölçümle 38.3 C° ve üzerinde olmasıdır. İnsan vücudunun normal ısısı koltuk altı ve ağızdan (36.4 - 36.9 C°)dir. Makattan (rektal) ısı bundan 1 derece fazladır. Bebeğinizin ateşinin yükselmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Ateşe neden olan etken...
 5. Ünlü Sunucu Yalıda Evlendi....

  Ünlü Sunucu Yalıda Evlendi....

  Ünlü Sunucu Yalıda Evlendi.... Sunucu Elif Güvendik, önceki akşam Sait Halim Paşa Yalısı'nda işadamı Levent Nayman'la dünya evine girdi. Sunucu Elif Güvendik, önceki akşam Sait Halim Paşa Yalısı'nda işadamı Levent Nayman'la dünya evine girdi. Genç çiftin davetlileri arasında; Yeşim Salkım, Deniz Akkaya, Yavuz Seçkin, Lerzan Mutlu, Elif Karlı, Cem Özer, Oya Aydoğan ve Önder Bekensir vardı.

Sayfayı Paylaş