Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Ateşli romatizma belirtileri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ateşli romatizma nedir,ateşli romatizma sebepleri,ateşli romatizma teşhisi,ateşli romatizma tedavisi hakkında bilgiler

  Ateşli romatizma, vücudun bağ dokusuna, özellikle kalp, eklem, deri ve bazen de beyin dokularına, saldıran enflamatuar (iltihaplı) bir hastalıktır.
  Esas itibariyle kalp, en azından geçici olarak, her zaman etkilenir. Kalp kapakçıklarında, streptokok boğaz ağrısı ya da kızıl gibi tedavi edilmeyen bir streptokok enfeksiyondan sonra kalıcı hasar (romatik kalp hastalığı) gelişebilir.Bağışıklık sisteminin streptokoksik bakterilere gösterdiği reaksiyonun, bağışıklık sisteminin, diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi, kalbe ve diğer organlara hasar vermesine neden olduğu düşünülür.


  < Konu Resmi..>  Ateşli romatizma, daha küçük çocukların ve yetişkinlerin de etkilenebilmesine rağmen, genellikle 5 ila 15 yaş arasındaki çocukları etkiler.

  Son 50 yılda, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer gelişmiş uluslarda, ateşli romatizma nadirleşmiştir çünkü ateşli romatizmaya neden olan streptokoksik bakteri türleri çok daha az yaygındır.Ancak, gelişmekte olan uluslarda, ateşli romatizma halen yaygın ve ciddi bir sorundur. Bir kişide ateşli romatizma geliştiğinde, bu kişi ateşli romatizmayı takip eden enfeksiyonlarla birlikte bu hastalığa tekrar yakalanmaya karşı daha savunmasız bir hale gelir.

  SEMPTOMLAR
  Ateşli romatizma, stroptokoksik bir enfeksiyondan birkaç hafta sonra gelişir. Ateşli romatizmanın başlıca semptomları; hepsi her vakada görülmemekle beraber, artrit, kemiklerde küçük çıkıntılar (nodüller), ani düzensiz ve kontrol edilemeyen seğirme hareketleri, raş (döküntü) ve kalp iltihaplanmasının semptomlarıdır.

  Kalp hastalıklı olduğunda bile, kalp semptomları her zaman mevcut değildir. Ancak, perikardit semptomları, kalp bloğu ve kalp yetmezliği gelişebilir. Ateşli romatizmanın bu ilk semptomları aylarca sürebilir.

  Ateşli romatizma Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınken, birçok çocuğun okulda devamsızlık yapmasına neden oluyordu. Ateşli romatizmanın bazı vakaları çok hafif olabilir; romatik kalp hastalığı olan birçok kişi; gençken ateşli romatizmayı andıran, ciddi, uzun süreli bir hastalık geçirdiklerini hatırlamamaktadırlar.

  Bazı kişilerde akut ateşli romatizma, ciddi hasara neden olmadan geçer. Ancak, diğer kişilerde kalıcı kalp kapakçığı hasan meydana gelir. En yaygın olarak görülen kalp kapakçığı anormallikleri, aortik stenoz ile aoıtik yetmezlik ve mitral stenoz ile mitral yetmezliktir. Bu hastalıklar nefessiz kalmaya, çarpıntıya, göğüs ağrısına ve ani ölüme yol açabilir.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİ
  Ateşli romatizma teşhisi genellikle semptomlarınız ve fiziksel bir muayene ile konulur. Streptokoksik enfeksiyonu belirlemek için yapılan bir kan testi teşhiste yardımcı olabilir.

  Ateşli romatizma semptom¬larının başlıca tedavisi, sıklıkla aspirin olmak üzere iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar kullanmaktır. Şiddetli vakalarda, iltihaplanmayı azaltmak için kortikosteroid ilaçlar kullanılır.

  Ateşli romatizma geliştiğinde, antibiyotikler işe yaramaz. Geçmişte ateşli romatizma geçirdiyseniz, gelecekte oluşacak streptokoksik enfeksiyonları önlemek için düzenli olarak antibiyotik kullanmanız gerekir çünkü nükseden (tekrarlayan) enfeksiyonlar başka bir ateşli romatizma atağına neden olabilir.
   
Ateşli romatizma belirtileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Romatİzma

  Romatİzma

  Romatoid Artrit (Artrit = Eklem iltihabı) en yaygın romatizmal hastalıktır ve daha fazla kadınlarda olmak üzere nüfusun % 0,5 inde görülmektedir. Hastalığın sebebi henüz tam olarak açıklanamamıştır, ancak genetik faktörler ile oto imunite (= bünyenin kendi dokularına karşı çalışması) süreçleri ile bağlantılar mevcuttur. Tipik semptomlar arasında, geceleri ve gündüzleri el parmaklarında,...
 2. Romatizma nedir?

  Romatizma nedir?

  Romatizma Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ön planda ağrı ve hareket kısıtlılığına bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma adı verilmektedir. Romatizma tek bir hastalık değildir. 200′e yakın hastalık bu sınıfa girer. Eklem romatizmaları (osteoartrit, romatoid artrit), yumuşak doku...
 3. Adale Romatizmasının Belirtileri nelerdir

  Adale Romatizmasının Belirtileri nelerdir

  Adale Romatizması Belirtileri nelerdir Adale Romatizmasının Belirtileri Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda bir misafirimizin isteği ve sorusu üzerine adale romatizması hastalığının belirtilerini konu alıyor ve ilgili tüm arkadaşlarımızı bu sayfamıza davet ediyoruz. Adale romatizması genelde şiddetli soğuk algınlığı hastalığından sonra görülen ve hareket etmeyi kısıtlayan ve...
 4. Romatizma neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  Romatizma neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  romatizma neden olur, romatizma kimlerde olur,romatizma nasıl tedavi edilir,romatizma kimlerde görülür,romatizma nasıl giderilir,romatizma hakkında bilgiler Romatizma deyince çoğumuz dizlerini ve ellerini ovuşturan, eklem ağrılarından şikayet eden, genellikle de belli bir yaşın üzerindeki insanları gözümüzün önüne getiririz. Tamamen yanlış olmasa da, bu eksik bir bilgi sayılır. Çünkü...
 5. Kalp romatizmasını tetikleyen durumlar

  Kalp romatizmasını tetikleyen durumlar

  Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanma ile gelişen romatizmanın kalbe ulaşıp kalp kapaklarında da iltihaplanmaya neden olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklarının daralması ve yetersizliği durumuna Kalp Romatizması denir.Halk arasında kalp romatizması olarak adlandırılan akut romatizmal ateş hastalığı tüm dünyada çocukluk ve erişkinlik...

Sayfayı Paylaş