Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  atomla ilgili kısaca bilgi verirmisiniz

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Acil ödevim için atomla ilgili kısa bilgi lazım ne olur bana da bir yardım edin melekler :((
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Atom Yunanca atomos, bölünemez anlamına gelir. Bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır. Gözle görülmesi imkânsız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir.
  Bir atomda, yoğun yapılı çekirdeği saran negatif yüklü bir (elektron) bulutu vardır. Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur.

  Atomdaki proton sayısı elektron sayısınına eşit olduğunda (-ki bileşik yapmamış elementlerde böyledir) atom elektriksel olarak yüksüzdür. Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık (iyon) olarak adlandırılır.

  İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve atomlarla etkileşime girerler.

  Atom bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır. Gözle görülmesi imkânsız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir. Bir atomda, çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır.Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur.

  Atomdaki proton sayısı elektron sayısına eşit olduğunda atom elektriksel olarak yüksüzdür. Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve atomlarla etkileşime girerler.

  Bir atom, sahip olduğu proton ve nötron sayısına göre sınıflandırılır: atomdaki proton sayısı kimyasal elementi tanımlarken, nötron sayısı da bu elementin izotopunu tanımlar. Her elemetin radyoaktif bozunma veren en az bir izotopu vardır.

  Elektronlar belirli enerji seviyelerinde bulunur ve foton salınımı veya emilimi yaparak farklı seviyeler arasında geçişlerde bulunabilirler. Elektron, elementin kimyasal özelliklerini belirlemesinin yanı sıra atomun manyetik özellikleri üzerinde de oldukça etkilidir.
   
atomla ilgili kısaca bilgi verirmisiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bedir Savaşı hakkında kısaca bilgi verirmisiniz

  Bedir Savaşı hakkında kısaca bilgi verirmisiniz

  Selamlar. Bedir Savaşı kimler arasında olmuş, ne zaman olmuş, hangi taraf galip gelmiş bu sayfaya yazabilirmisiniz acaba ?
 2. basketbolla ilgili bilgi verirmisiniz lütfen

  basketbolla ilgili bilgi verirmisiniz lütfen

  Basketbola fena sarmış durumdayım.Kurallarını falan öğrenmek istiyorum iyice. Buraya benim için basketbolla ilgili bildiklerinizi yazarmısınız ?
 3. kısaca veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

  kısaca veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

  Peygamber Efendimizin veda haccı beni çok duygulandırır. Arada bir açar interneti okurum.Siz de burdan paylaşın da herkes okusun, hepimiz okuyalım, feyz alalım..
 4. Kürtajdan Sonra Parça Kalmasıyla İlgili Bilgi Verirmisiniz?

  Kürtajdan Sonra Parça Kalmasıyla İlgili Bilgi Verirmisiniz?

  Merhaba.Ben bebeğim öldüğü için kürtaj olmak zorunda kaldım.Yalnız kafama takılan parça kalıp kalmaması, bunu da arkadaşlar aklıma soktu.Bu konuda bilgi verirmisiniz lütfen..
 5. İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz?

  İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz?

  Merhaba.İstiklal Marşı hakkında araştırma yapıyorum da lütfen bu sayfaya marşımızın kabulüyle ilgili bilgiler yazabilirmisiniz..

Sayfayı Paylaş