1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Avrupa'da Hayvan Mahkemeleri

  Konu, 'Dünya Tarihi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  avrupada hayvan hakları avrupa hayvan hakları mahkemesi HAYVAN MAHKEMELERİ

  Hayvan haklarını dünya gündemine sokan bazı Avrupa ülkelerinin, Ortaçağ’da hayvanlara karşı “zalim” olduğu kadar “komik” cezalar uyguladığı ortaya çıktı. Almanya, İsveç, Fransa ve Flamanların yoğun yaşadığı bölgelerde, 13. yüzyıldan itibaren hayvanlara karşı açılan davalarda, yüzlerce büyük ve küçükbaş hayvan hâkim karşısına çıkarıldı. Geç Ortaçağ Avrupası’nda ürünlere verdikleri zararlar nedeniyle fare, çekirge, tırtıl ve benzeri hayvanlar hakkında mahkemelerde davalar açıldı.

  1487 yılında Fransa’nın Beaume kentinde mayıs böceklerine, Autin ve Lyon’da sümüklüböceklere karşı davalar açılırken, 1699 yılında büyük bir tırtıl istilasıyla karşı karşıya kalan Fransa’nın Auvergne kentinde, “başkalarının malına zarar vermekten suçlu bulunan tırtıllar”, prosedüre uygun olarak mahkemeye davet edildi.

  Dost Kitabevi tarafından yayımlanan “Ortaçağ Avrupası’nda Cadılar ve Cadı Avı” adlı kitapta, araştırmacı Haydar Akın’ın Avrupa ülkelerindeki cadı avı ve ilginç cezalara ilişkin araştırmalarına yer verildi. “İnsanlarda olduğu gibi hayvanların da işledikleri suçlardan dolayı mahkemeye çıkarılarak yargılanması ve cezalandırılması” görüşünün hakim olduğu Ortaçağ Avrupası’nda 824-1845 yılları en az 144 hayvanın yargılandığı kayıtlara geçti.


  Hayvanlara karşı açılan davalar kilise mahkemelerinde, “insanlara karşı kitlesel olarak eyleme kalkışan” fare, çekirge, tırtıl, köstebek gibi hayvanları “iyileştirme” ve “kazanma” amacına yönelik davalar görülmeye başladı. Sivil mahkemeler ise daha çok “bireysel suç” işleyen domuz, köpek, inek gibi hayvanları yargılamakla görevlendirildi., “savunma hakkının kutsallığı” göz önünde bulundurularak, davaya konu olan hayvanlara avukat bile tayin edildi.
  En kriminali domuzlar

  Bu dönemde, sivil mahkemelerde daha çok köpek gibi evcil veya kırsal kesim insanı için büyük önem taşıyan domuz, öküz, eşek gibi hayvanlara karşı davalar açıldı. Bunlar arasında hâkim karşısına en çok, çocukları ısırdıkları gerekçesiyle domuzlar çıkarıldı. Bu konuda bilinen en eski dava, 1266 yılında Fransa’da görüldü. Bu davada, küçük bir çocuğu yiyen domuz, hâkimin emriyle diri diri yakılmaya mahkûm edildi.

  1386’daki bir başka davada ise Fransa’nın Falaise belediye meclisi, bir çocuğu yaralayan domuzu ayakları ve başı kopartılmak suretiyle ölüme mahkûm etmişti. Bu hayvanlara verilen cezalar genellikle ölüm olurken, infazlar “asılma, diri diri gömme veya yakılma” yöntemlerinden biriyle yerine getiriliyordu. Yargılama, eğer hayvan firarda değilse sanık huzurunda yapılıyor, suçlu bulunarak ölüme mahkûm edilen hayvanlara infaz öncesinde elbise giydiriliyordu.


  Sanık at, ayağa kalk

  1389 yılında Dijon’da bu kez sanık sandalyesinde bir at oturtuldu. Bu davada da sahibini yaralamaktan suçlu bulunan hayvan, başı kesilerek idam edildi. Fransa’da ülkenin en yüksek yargı organı olan Paris parlamentosu, 1546 yılında çevresine zarar vermekten suçlu bulduğu bir ineğin önce asılmasına, daha sonra bir şişe geçirilerek kızartılmasına karar verirken, 1604’de bir eşeği de asılarak ölüme mahkûm etmişti.

  1488 yılında Autin’de farelere karşı açılan bir davada fareleri savunma görevini, yazdığı eserle bu alanda ün kazanan Chassaneux üstlendi. Chasseneux, müvekkillerine tek tek çıkarılan bir davetin, bu davada pratikte mümkün olamayacağını, müvekkillerinin sayılarının çok fazla olduğunu ve çevreye dağılmış olarak yaşadıklarını bildirdi. Mahkemenin bu talebi kabul etmemesi üzerine Chasseneux, farelerin, “kendileri hakkında dava açıldığında haberdar olan” kediler tarafından parçalanacaklarını ve bu yüzden mahkemeye gelmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Chasseneux, bu itirazı da kabul edilmeyince hâkimin insanlığına ve adaletine sığınarak müvekkillerinin affedilmesini talep etti.


   
Avrupa'da Hayvan Mahkemeleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstiklal Mahkemeleri

  İstiklal Mahkemeleri

  istiklal mahkemelerinin kuruluş amacı istiklal mahkemelerinin amacı mahkemeleri hangi olaylarda kuruldu mahkemeleri ile ilgili resimler T.B.M.M.'nin açıldığı tarihlerde Anadolu'nun iç ayaklanmaların etkisiyle nasıl olağanüstü bir tehlike içinde olduğunu görmüştük. Asayişsizlik, eşkiya, sefalet Anadolu'yu sarsıyordu. Yunan ordusunun ilerleyişi de moral çöküntü yaratmıştı. Asker kaçaklarının...
 2. hayvan

  hayvan

  Hangi hayvanı gördünüz ise, o maddeye bakınız. (Mesela 'Keçi', 'Teke', 'Tavuk', 'At' vs.)Rüyada bir sürü hayvan görmek, aşıklar için çok mana yüklüdür ve bu rüya, yakında olacak düğünü haber verir. Rüyada bir sürü hayvan görmek, aşıklar için çok mana yüklüdür ve bu rüya, yakında olacak düğünü haber verir. Rüya görülen hayvanın anlamına göre yorumlanır.Rüyada aslan, kaplan, ayi gibi yirtici...
 3. 'Issız Adam' Avrupa'da

  'Issız Adam' Avrupa'da

  Çağan Irmak'ın olay yaratan filmi 12 Mart'tan itibaren Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde görücüye çıkacak. Türkiye’de üç milyona yakın izleyiciyle buluşan “Issız Adam” filmi 12 Mart’tan itibaren Avrupa’da da seyirciyle buluşuyor. Film, Almanya’da 57, Avusturya’da 9, Hollanda’da 7, Belçika ve İngiltere’de 4, Fransa ve İsviçre’de 3, Amsterdam’da 1 sinemada yaklaşık 90 kopya ile gösterime...
 4. Avrupa'da faiz indirimi

  Avrupa'da faiz indirimi

  Avrupa Merkez Bankası faizleri çeyrek puan düşürdü. Böylece faizler oranı yüzde 1,25 oldu. Merkez Bankası, faiz oranlarını tarihi düzey olarak nitelendirilen yüzde 1,25'e çekti. Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını indirmesinde, Avrupa Birliği ülkelerindeki ekonomik durgunluk etkili oldu. TRİCHET: ORAN DAHA DA DÜŞEBİLİR FRANKFURT (A.A) - 02.04.2009 - Avrupa Merkez Bankası Başkanı...
 5. Gamze mahkemede

  Gamze mahkemede

  başından talihsiz bir olay geçen güzel oyuncumuz Gamze Özçelik mahkeme yolunda....... DURUŞMASI 5 DAKİKA SÜRDÜ ANTALYA’DA ESKİ SEVGİLİSİ GAMZE ÖZÇELİK’E TECAVÜZ ETTİĞİ İDDİASIYLA 5 YIL 10 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILAN ESKİ BASKETBOLCU GÖKHAN DEMİRKOL'UN, YARGITAY 5'İNCİ CEZA DAİRESİ'NİN BOZMA KARARI ÇERÇEVESİNDE YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANAN DAVASININ DÜNKÜ 5'İNCİ DURUŞMASI 5 DAKİKA SÜRDÜ...

Sayfayı Paylaş