Ayak tabanımda yanma var nedeni nedir?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Ayak tabanımda yanma var nedeni nedir?
Yaz aylarında ayaklarda yanma hissinden dolayı şikayetler artış gösteriyor. Havaların ısınması ile altında yatan hastalık daha belirgin hale gelmektedir. Ayakta oluşan yanmayı uzmanlar; vitamin ve şeker hastalığına bağlı olarak görüldüğünü söylüyor.

Yatarken, yürürken veya oturduğunuz takdirde ayaklarınızda hafiften yanma, basınç hissi ile kendisini gösterir. Pantotenik asit ve B5 vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Yanma hissi kalp hastalığı, yorgunluk, uyku bozukluğu, kramp, B5 vitamini eksikliği, depresyon durumlarında görülür. Karaciğerimizde bulunan böbrek üstü bezlerimiz tarafından günlük kortizol salgılanma miktarı 5 mg civarındadır. Karaciğer, böbrek, maya, fındık, buğday, yumurta sarısı, yoğurt ve sütten karşılanabilir.

B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak görülen ayak yanmasına karşılık; karaciğer, böbrek, sığır eti, yumurta, peynir, balıkta bulunmakta ve tüketilmesi gerekmektedir. B12 vitamini hayvansal gıdalardan karşılayarak ayak yanmasını önlemiş olursunuz.

Şeker hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerde ayaklarda yanma görülebilir. Ayaklardaki sinirlerle etkili olup yanma hissi baş gösterir Sinirlerin hasar görmesi, yanma ve batma hislerinin yaşanması sonucunda etkilenebilirler. Hasta ayaklarına kızgın kum dökülmüş gibi hisse kapılır. Kan şekerinin düzenlenmesi için alfa lipoik asit , B1 vitamini ile karşılaması gereklidir.Ayak tabanı yanmasının sebepleri nelerdir?

6.jpgTravmalar: Ayakların kazalara maruz kalması durumunda, ayak parmaklarında kırık oluşması halinde, ayakta yanma hissedilmeye başlar. Bunun dışındaki travmalar fazla kilolar nedeniyle ayaklara aşırı yüklenme, şiddetli burkulma, ayağa uygun olmayan ayakkabılarla uzun yürüyüşler yapma ya da koşma nedeniyle oluşabilir.
Sinir sıkışması problemi: Sinir sıkışması genellikle ayak parmaklarından üçüncü ve dördüncü parmak arasındaki bölgedeki sinirlerde oluşan doku büyümesidir. Doku büyümesi siniri rahatsız edince yanma sorunu yaşanmaya başlar. Ayak bileğinde tarsal tünel sendromu ayaklarda yanmaya sebep olan sorunlardan biridir. Bu sorun sinirlerin ayağa girdiği bilek kısmında oluşur.Ayak mantarı: Ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonları yanmaya sebep olabilir. Bu oluşumlar ılık ve nemli cilt yüzeyinde oluşur. Uzun süre ayaklarında ayakkabıyla kalanlar ve aşırı terleyen kişilerde bu sorun sıkça yaşanabilir. Özellikle sporla uğraşanlar bu soruna daha fazla yatkın olurlar. Rahatsızlığın olduğu yerde kuruma, pullanma, kaşıntı, sızlama ve yanma hissedilir.
Alerjik reaksiyonlar: Ayaklarda alerjiye neden olan etkenler yüzünden kaşıntı, sızlama, ağrı ve yanma oluşabilir. Alerjiye sebep olan etkenler çoraplar, ayakkabılar, deterjan ve sabunlar olabilir. Bunlar tespit edilirse kullanımının terk edilmesi yanma sorununa çare olacaktır.
Diyabetik nöropati: Bu sorun sadece şeker hastası kişilerde yaşanır. Diyabetik nöropati ayakta ve bacakta olan sinirlerin hasar görmesiyle ve kanda bulunan glikoz seviyesinin yükselmesiyle oluşur. Geceleri yaygın şekilde ayak yanması sorunu yaşanır. Bunun yanında ayaklarda uyuşma ve karıncalanma yanma şikayetine eşlik edebilir.
Diğer yanma nedenleri: Kan dolaşımıyla ilgili sorunlar kan damarlarını etkileyen bir unsurdur. Bunun sonucunda ayakta yanma hissi oluşur. Yanma hissi böbrek ve karaciğer hastalıkları, artrit gibi sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca genetik yatkınlık, B12 vitamin eksikliği, sigara ve alkol alışkanlığı, obezite gibi sorunlarda ayak tabanında yanma etkisi yapabilir.
Ayak tabanı yanması nasıl tedavi edilir?

Bu sorunun tedavisinin yapılması için öncelikle buna neden olan sebep belirlenmelidir. Sebebin tedavi edilmesi ayaktaki yanmanın geçmesini sağlayacaktır. Bunun yanında ayağın temizliğine dikkat edilmesi, ayakkabıların rahat olanlardan seçilmesi, terlemeyi önlemek için uygun çoraplar giyilmesi, ayakların rahat olması için gerekiyorsa özel tabanlık kullanılması faydalı olabilir. Eğer yanmayla birlikte ağrı oluyorsa, ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
 

Benzer İçerikler

THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
953
THESECRET
THESECRET
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
Üst