1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ayak tırnağının kalınlaşma nedenleri

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ayak tırnağının kalınlaşması, ayak sağlığının bozulduğunun bir göstergesi olmasının yanı sıra estetik açıdan da ciddi bir sorundur.
  Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam, çıplak ayakla toprağa basmak, sterilizasyonu yapılmamış aletlerle manikür ve pedikür yaptırmak ve dar ayakkabı giymek tırnak kalınlaşmasının oluşmasına neden olan faktörlerdir.

  Ayak tırnağı kalınlaşması denildiğinde akla ilk gelen neden mantar enfeksiyonudur. Özellikle sıcak havalarda mantar enfeksiyonu sorununda artış görülür. Mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse vücudun başka bölümlerine yayılabilir.

  Tırnak mantarları genellikle deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bulaşma doğrudan yayılım ya da mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla gerçekleşebilir.

  Tırnaklardaki kalınlaşma mantar sebebiyle oluşmuşsa, tırnaklarda kepeklenme, yumuşak odunsu bir görüntü görülür. Tırnak mantarı ilerledikçe, tırnak kalınlaşır, yapısı bozulur, renk değişikliği ve tırnak üzerinde çizgilenme meydana gelebilir.


  Diyabet hastası olanlarda, dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olan kişilerde, 65 yaş ve üzeri kişilerde, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, atletler, koşucular ve dansçılar gibi ayaklarına fazla yüklenenlerde, aşırı terleme nedeniyle ayakları nemli olan kişilerde ve ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlarda daha çok görülür.

  Ayak tırnağının kalınlaşmasına yol açan bir diğer etken ise yanlış ayakkabı seçimidir. Ayağımızı çok sıkan bir ayakkabı ayağımıza baskı yapar ve bu durum tırnağımızın kalınlaşmasına ve görünümünün bozulmasına neden olabilir.

  Likralı çoraplar da tırnağa yaptığı baskılar nedeniyle tırnak kalınlaşmasına sebep olabilir. Cerrahi işlem sonucu çektirilen tırnaklarda enfeksiyon oluşması da tırnak kalınlaşması sebepleri arasındadır.

  Mantar enfeksiyonu dışındaki sebeplerden ötürü kalınlaşan tırnaklarda, tırnak dokusu serttir. Yüzeyine dokunulduğunda tek parça hissi verir. Tırnağın uzayan kısmında da şekil bozukluğu olur.


  < Konu Resmi..>
  Nasıl Tedavi Edilir?

  Tırnak kalınlaşması kendi kendine iyileşmez. Tedavisi hastane ortamında ya da ayak sağlığı merkezlerinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
  Tedavinin ilk aşaması olarak, tırnak üzerinde kalınlaşan tabaka cihazlar yardımıyla temizlenir ve inceltilir. Ardından tırnak yüzeyi özel bir solüsyonla kaplanır.
  Üzeri solüsyonla kaplanan sağlıklı tırnak dokusu, normal uzama zamanını tamamlayana kadar yapılan ara kontrollerde solüsyon yenilenir.
  Düzenli aralıklarla yapılan bakımlar ile sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar tedavi devam eder.
  Tırnak Kalınlaşmasından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Tırnak temizliği çok önemlidir. Tırnaklarınızı mutlaka temiz turun. Haftada bir kere düzenli olarak tırnaklarınızı kesin. Tırnaklarınızı keserken çok kısa kesmemeye dikkat edin.
  Ayağınızın rahat ettiği ayakkabıları tercih edin. Çok dar ayakkabılar tırnağınıza baskı yaparak şeklinin bozulmasına sebep olabilir.
  Ayaklarınızı her gün yıkayın ve mutlaka temiz bir havlu ile parmak araları da dahil olmak üzere her yerini kurulayın.
  Tırnak Mantarının Tekrarlamaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  Mantar oluşumuna sebep olacak faktörlerden (ayakları nemli tutmamak gibi) korunmak.
  Ayakları temiz ve kuru tutmaya özen göstermeli.
  Hijyen kurallarına dikkat edilmeli. Hijyenik olmayan yerlerde, sterilizasyonu yapılmamış aletlerle manikür ve pedikür yaptırılmamalı.
  Havuz, duş, sauna gibi çok fazla kişinin kullandığı alanlarda terlik giyilmeli.
  Ayak tırnakları haftada bir kere düz ve çok kısa olmayacak şekilde kesilmeli.
  Ön tarafı dar olmayan, rahat ayakkabılar giyilmeli.
  % 100 pamuklu çoraplar tercih edilmeli. Çoraplar sık sık değiştirilmeli.
  Ayakkabı, terlik, çorap, ayak havlusu gibi eşyalar başkalarıyla ortak kullanılmamalı.


   
Ayak tırnağının kalınlaşma nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tırnak batması nedenleri

  Tırnak batması nedenleri

  tırnak batmasının nedenleri gebelikte tırnak batması batması nedenleri hamilelikte sebepleri Eğer tırnağınızı çok kısa keserseniz, özelliklede bunu başparmağınızın iki kenarında yaparsanız , sık bir hastalık olan tırnak batmasına neden olabilirsiniz.İnsanlar genellikle tırnak köşelerini parmak biçimine uygun olarak yuvarlak keserler. Bu tırnak yatağına yakın uçlar cilt içine doğru gömülerek...
 2. Ayak tırnak bakımı ve hastalıkları

  Ayak tırnak bakımı ve hastalıkları

  ayak tırnak bakımı, hastalıkları, mantar, tedavisi, çözümü ve dahası burada arkadaşlar. Ayak tırnağı bakımı ve hastalığı hakkında, bilgiler, yine her zaman ki gibi bu makalemizde sizleri bekler Melek'lerim:) Ayak tırnakları ve tırnak diplerindeki derilerin sağlığı çok önemlidir. Ayak tırnakları yavaş uzadığı için ayda bir kere kesilmesi yeterlidir. Aseton ya da benzeri kurutucu maddeler...
 3. Tırnak Kırılmasının Nedenleri Hakkında Bilgiler

  Tırnak Kırılmasının Nedenleri Hakkında Bilgiler

  Bu konu; tırnak kırılmasının sebepleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, el ve ayak bakımı kadınlar için son derece önem taşır. Hatta kendi bakımımız şöyle dursun, karşımızda ki insanın elleri de öncelikli olarak dikkat etttiğimiz yerlerin başında gelir. El bakımında zaman zaman karşılaştığımız sorunların başında da tırnak kırılmaları gelir. Alacağımız bazı önlemlerle önüne...
 4. Tırnak düşmesi nedenleri nelerdir?

  Tırnak düşmesi nedenleri nelerdir?

  Tırnaklar, parmakları korur ve onların işlevselliğini artırırlar. Tırnak, deriye bağlı olduğu köklerden ileri doğru uzar. O kökle bağlantısının kısmen veya tamamen kesildiği durumlarda düşebilir. Tırnak kökü geri döndürülemeyecek miktarda hasar görmediği sürece düşen tırnağın yerine yenisi çıkar. Tırnak Düşmesinin Nedenleri Darbe Almak Tırnak, ağır bir darbe aldığında düşer. Tırnak yarı...
 5. Ayak parmağında iltihap ve tedavisi

  Ayak parmağında iltihap ve tedavisi

  Ayak parmağında iltihap, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve oldukça can yakan bir rahatsızlık türüdür. Çoğu zaman iltihaba maruz kalan kişi günlük aktivitelerini yerine getirmekte güçlük çekebilir. Tırnak iltihabı el parmaklarında olduğunda dolama ve farklı enfeksiyon türleri nedeni ile oluşabilir. Fakat ayak tırnağında oluşan iltihap genellikle tırnak batması nedeni ile oluşur. Batma...

Sayfayı Paylaş