Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.669
  Beğenilen Mesajlar:
  2.420
  Ödül Puanları:
  113

  Ayak uyuşmasının nedenleri?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Her ayak uyuşması endişelenmeyi gerektirmese de ayak uyuşmasının nedenleri hakkında genel bilgiye sahip olmak doğru zamanda tıbbi yardım almayı sağlayabilir.
  Ayaklardaki uyuşmanın yaygın nedenlerinin başında, ‘periferal nöropati‘ denilen sinir hasarlanması gelir. Sinirlerde bir tür hasar ya da kan dolaşımında bir sorun olması söz konusudur. Ayaklarda bir türlü geçmeyen uyuşmalar ayakta durmakta, yürümekte ya da araba sürmekte zorlanmalara yol açar.Uzun süren ayak uyuşmaları dikkate alınmalı ve mutlaka bir nöroloji veya iç hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

  Ayak Uyuşmasının Yaygın Nedenleri

  Sinir Sıkışması

  Sinirlerin sinyal iletimini engelleyen herhangi bir duruş şekli ya da hastalık uyuşmaya yol açabilir.

  Uzun süre ayağınızın üzerine oturduktan sonra ayağa kalkmak istediğinizde ayağınızın tamamen hissizleştiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni oturma pozisyonunuzun bacak, bilek veya ayaktaki sinirleri sıkıştırmasıdır. Ayak kendine gelirken hissedilen karıncalanma veya iğne batma hissi genellikle, sinir fonksiyonunun kendini toparladığının işaretidir.
  < Konu Resmi..>

  Tarsal tünel sendromu ayaklarda ve bacaklarda sık görülen bir sinir sıkışması türüdür. Ayak iç yanında ve tabanında uyuşma, yanma hissi ve karıncalanma belirtileri arasındadır.
  Omurgada fıtık ya da dejenere diskler veya omurilik kanalında daralma sinirlere baskı yaparak vücudun bu sinirlerle ilgili herhangi bir yerinde ama sıklıkla bacaklarda uyuşmaya veya diğer normal olmayan hislere neden olabilir.
  Herhangi bir kitle, skar dokusu, genişleyen damar, enfeksiyon veya yaralanmadan kaynaklanan şişlik sinirlerin bölgesel sıkışmasına yol açabilir. Sık rastlanan örneklerden biri el bileklerinde görülen karpal tünel sendromudur. Karpal tünel sendromunda bilekteki median sinir, çevresindeki doku tarafından sıkıştırılır ve bu durum elde karıncalanma ve uyuşmaya neden olur.
  Oksijen ve Besin Eksikliği

  Eğer sinirler yeterince oksijen almıyor veya beslenmiyorsa sinir sinyalleriyle ilgili problemler yüzünden uyuşma hissedilebilir.

  Ateroskleroz veya periferik arterlerde kolesterol birikmesi (periferik arter hastalığı) sinirlerine kan akışını engelleyebilir.
  Donma, aşırı soğuk hava ve Raynaud sendromu gibi durumlarda kan damarları büzülür ve sinirler, düzgün işlemeleri için gereken oksijen, glikoz ve diğer besinlerden mahrum kalır. Bunun sonucunda uyuşma görülür.
  Beyne az oksijen gitmesi ya da hiç gitmemesi (inme ya da geçici iskemik atak gibi nedenlerle) vücudun herhangi bir bölümünde ani uyuşmaya yol açabilir.
  B12 ve tiyamin de dahil olmak üzere vitamin eksiklikleri ayakta uyuşmalara yol açablir. Alkolik kişilerde bu vitamin eksiklikleri daha yaygındır.
  Kurşun benzeri ağır metaller yüzünden zehirlenme kalsiyum, potasyum ve sodum seviyelerinde dengesizliğe neden olarak uyuşmaya yol açabilir.
  Sinir Hasarı

  Sinirlerin hasara uğraması veya iltihaplanması uyuşukluğa yol açabilir.

  Diyabet ilk paragrafta sözünü ettiğimiz periferal nöropatiye neden olarak genellikle ayaklarda, ayak ve el parmaklarında sinir hasarı ve uyuşmaya yol açabilir.
  Yanıklarda ve radyoterapi tedavisinin sinirlere zarar vermesi halinde olduğu gibi, benzeri cilt problemlerinde uyuşma görülebilir.
  Zona ve Lyme hastalığında olduğu gibi, enfeksiyonlar da uyuşukluk neden olabilir.
  Beyindeki Sorunlar

  Beyni ilgilendiren bazı durumlarda uyuşma belirtiler arasındadır.

  MS hastalığında uyuşma ilk belirtilerden biridir ve vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.
  Migren, inme ya da tümörler beynin sinyal iletimini etkileyerek uyuşmaya neden olabilir.
  Anksiyete (kaygı) ve hiperventilasyon (çok hızlı ve derin soluk alma) geçici uyuşmalara yol açabilir.
  Hipotiroidi (tiroit bezinin az çalışması), alkolizm ve lupus hastalığı da ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir.
  Bazı kalp ilaçları ya da antibiyotikler benzeri ilaçlar, sinirleri etkileyerek uyuşma gibi yan etkilere neden olabilir.
  Ayak Uyuşması Sebebiyle Hangi Hallerde Doktora Gidilmeli?

  Bir yaralanma ya da bel fıtığı gibi bir rahatsızlık nedeniyle ayağınız uyuştuğunda, uyuşmanın nedeni hakkında fikir yürütebilirsiniz. Yine de bazı durumlarda uyuşmanın sebebi bilmek uyuşmaya ilgi göstermeyeceğiniz anlamına gelmemelidir.

  Uyuşmanın nedeni ile ilgili görünürde bir neden yoksa ve bir fikir yürütemiyorsanız.
  Uyuşma belli bir seviyede başladıktan sonra giderek kötüleşiyorsa.
  Uyuşma belli aralıklarla geçip sonra yeniden ortaya çıkıyorsa ya da belli hareketlerin tekrarlanmasıyla yaşanıyorsa.
  Uyuşmayla birlikte idrara çıkma da sıklaştıysa.
  Yürüdükçe uyuşma ya da karıncalanma kötüleşiyorsa.
  Yukarıdaki hallerde uyuşmanın kendi kendine geçmesini beklemek yerine bir doktora görünmek en iyisidir.


   
Ayak uyuşmasının nedenleri? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. El uyuşmasının nedenleri

  El uyuşmasının nedenleri

  el uyuşmasının nedenleri el uyuşmasına hangi bölüm bakar sinir sıkışmasına hangi doktor bakar sinir sıkışmasına bölüm parmak uyuşmasına Çeşitli sebeblere bağlı olarak oluşan ellerdeki uyuşukların sebebleri ve tedavi yollarıyla ilgili bilmek istediğiniz bilgileri sizler için paylaşıyorum Geceleri yatarken ellerde oluşan uyuşma ve karıncalanmanın sebepleri hakkında uzmanlar bilgiler verdi....
 2. Ayak ve bacaklarda uyuşmalar

  Ayak ve bacaklarda uyuşmalar

  bel omurları el ayak tutmaması Ayak ağrısı gelince yerinde duramaz insan o nasıl ağrıdır öyle elin ayağın tutmaz deyimi tam o esnada devreye girer gerçektende tutmaz çünkü o ağrı geçene dek kıpırdayamaz elinden birşey gelmez.ALLAH korusun felç ihtimalinde artar. Nedenlerini inceleyelim... 1- BEL FITIĞI: (%66) Bel omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yapının fıtıklaşarak kalça ve...
 3. Gebelikte El Ve Ayak Uyuşmasının nedenleri

  Gebelikte El Ve Ayak Uyuşmasının nedenleri

  hamilelikte ellerde uyuşma,hamilelikte ayakların uyuşması,gebelikte el uyuşması neden olur,gebelikte ayak uyuşması neden olur,hamilelikte el ve ayak uyuşmasının tedavisi varmı,gebelikte el ve ayak uyuşması ha kkında bilgiler Gebelikte zaman zaman ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma, ağrı, sızlama hisleri olabilir hatta daha ileri derecede olursa güçsüzlük, hissizlik gibi şikayetler de eşlik...
 4. Dudak Uyuşmasının Nedenleri?

  Dudak Uyuşmasının Nedenleri?

  dudak uyuşması,dudak uyuşması neden olur, dudak neden uyuşur,dudak uyuşması hangi hastalığın habercisi,dudak uyuşması hakkında tüm bilgiler, Genellikle vücudun mütenevvi bölgelerinde husule gelen uyuşmalar insanların büyük bir çoğunluğu tarafından önemsenmemektedir ancak uzmanlar pek çok hastalığın belirtisi olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. İşte uyuşmanın görüldüğü yerlerden...
 5. El ve ayaklarda uyuşma karıncalanma neden olur?

  El ve ayaklarda uyuşma karıncalanma neden olur?

  Uyuşma ve karıncalanma, vücudunuzun herhangi bir yerinde görülen olağandışı hissidir. İnsanlar genellikle bu duyuları el, ayak, kol ve bacaklarda fark eder.Birçok şey bazı ilaçlar da dahil olmak üzere hissizlik ve karıncalanmaya neden olabilir. Her gün yaptığımız şeyler bazen oturmak ya da uzun süre tek bir konumda durmak, kolun üzerinde uyumak uyuşmaya neden olabilir.Bunların hepsi bir süre...

Sayfayı Paylaş