Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Ayakkabılarımın bakımını nasıl yapmalıyım ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba melekler, benim her kadında olduğu gibi çok sayıda ayakkabım var ve bunların bakımı sırasında zaman zaman zorlanıyorum. Bana kolay bir şekilde pratikçe ancak iyi bir şekilde bakımlarını nasıl yapabileceğimi anlatabilirmisiniz ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Bir ayakkabının dayanması iyi deriden yapılmış olması gibi iyi bakılmasına da bağlıdır. Hor kullanılan, bakımsız bırakılan bir ayakkabı, ne kadar sağlam olursa olsun ömrünün en aşağı yarısını kaybeder.
  Ayakkabı bakımının başında temiz tutulması gelir; çünkü çamurlanan, ıslanan ayakkabının derisi bu maddelerin içindeki asitlerle bozular, çatlar. Onun için, ayakkabılar ça-murlanmca yıkanıp temizlenmeli, hattâ sabunla yıkanmalıdır.

  Boyanın da bir ayakkabının ömrünü uzatmakta büyük payı vardır Yalnız, kullanılacak boya iyi cins olmalıdır. Rengi atmamış, bozulmamış ayakkabılar boya yerine yalnız badem yağı ile cila sürülerek fırçalanıp parlatılabilir.

  Beyaz keten ayakkabılar sabunla yıkanır, fırçalandıktan sonra su ile temizlenir. Sulu bir tebeşir boyası ile boyanır, kurutulur, sonra hafifçe fırçalanır.

  Rugan ayakkabılar çatlamamaları için ılık bir yerde tutulmalıdır. Bunları parlatmak, temiz tutmak için badem yağı kullanılır. Rugan ayakkabıları arasıra su buharına tutmak, soğan sürerek parlatmak da elerinin korunması bakımından faydalıdır.

  Beyaz deri ayakkabılar benzinle si linir, hafif yağlı bir boya ile boyanıp cilalanır-

  Süet ayakkabılar lâstik kıllı bir fır ça ile temizlendikten sonra, boyanır Leke varsa çok az benzinle silinir.

  Bütün ayakkabılar nemi az olsun fossuz yerlerde saklanmalıdır. Ayak kabı kutuları, dolapları, sobadan, kaloriferden uzakta olmalı, sık sık havalandır’İmalıdır.

  Ayakkabıları saklarken, hattâ akşamları çıkardıktan sonra, kalıplara koymalı, hic olmazsa burunlarına bez, kâğıt fıkmalıdır Ter de ayakkabıyı içeriden etkileyip bozar. Onun için, bir ayakkabının ava sıra diniendirilmesi iyi olur imkânı varsa avnı tip iki ayakkabı dan her birini gün aşırı giymeli, iki sini de birer gün dinlendirmelidir.

  Çok sıkı ayakkabı sağlığa zararl; oldııgu gibi, kendisi de biçimini ça buk kaybeder, çünkü dar ayakkabı ayağı sıktığından ayağın hareketleri de onu zorlar, orasından, burasından sererek biçimini bozar. Cok bol ayakkabı da çabuk yayılır, biçimsizleşir.
   
Ayakkabılarımın bakımını nasıl yapmalıyım ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak için tırnak bakımını nasıl yapmalı

  sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak için tırnak bakımını nasıl yapmalı

  güzel tırnaklara sahip olmak sağlıklı tırnaklar için ne yapılmalı güzel olmak için ne yapmalıyız sağlıklı Muhteşem tırnaklara sahip olmak zordur. Tam hepsini aynı boyda uzattığınız anda, bir tanesi nedensizce kırılarak tüm hevesinizi de kırar! Aslında bu durumun pek çok nedeni vardır. Tırnaklarımızı sürekli bir alet gibi...
 2. duamızı nasıl yapmalıyız..

  duamızı nasıl yapmalıyız..

  duayı nasıl yapmalıyız her şeyin başı duadır.... Rabbimize el açarken yapmamış gerekenler.. 1- Her gün bir köşeye oturun. Hiçbir şey söylemeyin. Yalnız Allahı düşünün. Böyle yaparsanız dimağınızı Allaha açmış olursunuz. 2- Sonra basit cümlelerle sesli olarak dua etmeye başlayın. Kafanızda olan herhangi bir şeyi yaradana söyleyin. Allahla kendi günlük dilinizle konuşun, o sizi...
 3. Günlük cilt bakımını nasıl yapıyorsunuz

  Günlük cilt bakımını nasıl yapıyorsunuz

  Günlük cilt bakımı cilt bakımına kaç yaşında başlanmalı göz altı kremi kaç yaşında kullanılır Günlük cilt bakımları nasıl yapılır bunları biliyormusunuz hadi bakalım daha güzel bir cildi sahip olmak için bunları yapalım meleklerim denemeye değer bence :tik: Daha güzel bir yüze sahip olmayı,insanların size hayranlıkla bakmalarını,karşı cinsin cildinizi beğenmesini istiyorsanız bu...
 4. Gebeyken Vücut Bakımınızı Nasıl Yapmalısınız?

  Gebeyken Vücut Bakımınızı Nasıl Yapmalısınız?

  Bu konu; Gebeyken Vücut Bakımınızı Nasıl Yapmalısınız hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kadınların hayatında hayli hassas bir dönem olarak yaşanan gebelik döneminde vücudun her yerinde olduğu gibi ciltte de büyük değişimler yaşanır. En belirgin değişiklik elbette ki karnın büyümesiyle deride meydana gelen çatlaklar ve gerilmelerdir. Ayrıca bu dönemde çeşitli lekeler de ortaya...
 5. İlkbahar Geliyor, Cilt Bakımınızı Nasıl Yapacaksınız?

  İlkbahar Geliyor, Cilt Bakımınızı Nasıl Yapacaksınız?

  ilkbaharda cilt bakımı, cilt bakımı nasıl yapılır, ilkbaharda nasıl cilt bakımı yapılır Sevgili melekler, mevsimler değişiyor. Yavaş yavaş yaklaşan ilkbahar için cildinizi hazırlamaya ne dersiniz? Kışın uyguladığınız cilt bakımından farklı olarak ilkbahar için daha hassas bir cilt bakımı yapmanız gerekiyor. İlkbahar aylarında cildinizin daha yüksek reaksiyonlu, hassas ve alerjik olduğunu...

Sayfayı Paylaş