1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ayder Yaylası

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ayderde balayı ayder yaylası balayı için dağ evleri karadeniz yayla evleri konaklama trabzon ayder yaylası Karadenizin Yaylalarını hep görmek istemişimdir ama bir türlü görmek kısmet olmadı bizde fotoğraflarıyla idare edelim şimdilik :tik:


  < Konu Resmi..>  Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı daha ziyade yayla niteliğinde bir yerdir. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan Ayder gürgen dibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında “Turizm Merkezi” ilan edilen Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri yapılmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.


  < Konu Resmi..>
  1871 tarihli Trabzon Vilayeti salnamesinin 174. Sayfasında, “ Hemşin nahiyesinde Hala deresi civarında Ayder nam mahalde gayet sıcak bir kaplıca olup yel illetine devası meşhur olup lezzeti hiçbir maden suyuna benzemez” ibaresi geçmektedir.
  Bölge insanı tarafından senelerdir bilinen bu doğa harikası belde, gelen hizmetlerle daha çok insanın yararlanabileceği tesisleri de beraberinde getirmeye başlamıştır. Ayrı ayrı 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı, özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü, fizik tedavi bölümü ve doktoru bulunan modern tesis Ayder’de insanların hizmetindedir.
  Ayder’de 700 kişiyi barındıracak şekilde yatak kapasitesi mevcut olup, yayla evleri tipinde konaklama tesisleri ve alt yapı tesislerinin çalışmaları plan dahilinde olup, bu sorunun çözümü için gerekli girişimler yapılmaktadır. Turizm Bakanlığı’nca Teşvikli Turizm Bölgesi durumundaki Ayder’in günümüze kadar uygulanan imar ve inşaat yönü turistik bir bölgenin sahip olacağı görünümde değildir. Ayder’de yöresel mimari özellik yansıtmayan beton yığınlarının ortadan kaldırılarak sahip olunan güzelliğe layık bir şekle getirilmelidir.


  < Konu Resmi..>  Ayder’de var olan turizm potansiyeli yolun asfaltlanarak hizmete girmesiyle kat kat artmıştır. Bu artış Ayder’de tüketimi de beraberinde getirmektedir. Dünyanın en güzel suyuna sahip olan Ayder’de pet şişelerde su satıldığı ve bu şekilde de doğanın kirletildiği düşünülürse Ayder’de yapılacak yatırımların çeşitliliği ve aciliyeti konusunda yatırımcılara yeterli mesaj verilmiş olur.
  Ayder’deki sifalı suyun grubu; madeni az ılıca ve içmeler grubuna girer. Şifalı suyun bileşimi sodyum sülfatlı, holgimetalik ve radyoaktivitelidir  Ayder Yaylası’ nda konaklama yapılabilecek oteller ve pansiyonlar ;

  1. Otel Yeşil Vadi
  2. Nehirim Otel
  3. Köksal Pansiyon
  4. Üç Hanlar Pansiyon
  5. Serender Pansiyon
  6. Liligum Dağ Evi
  7. Zirve Ahşap Pansiyon
  8. Doğa Harikası Pansiyon
  Ayder yaylası’ nda ayrıca restaurantlar ve marketler de yer almaktadır.


  < Konu Resmi..>
   
 2. papatya57

  papatya57 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  495
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  giresun
  arkadaşlar gitti buraya 2 günlüğüne süper bi yer olduğunu söyledi kafa dinlemek için eşinle romantik bi tatil için harika bir yermiş bende eşimle balayına gidemedim böyle biyere yada fethiye ye götürcek sözü var
   
 3. büşran

  büşran Forum Okuru

  resimlerle idare etcem aynen senn gibi sekerim süper bi yer gienler dio
   
Ayder Yaylası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. trabzon çaykara sultanmurat yaylası

  trabzon çaykara sultanmurat yaylası

  trabzon çaykara sultanmurat yaylası çaykara sultan murat yaylası trabzon sultan murat sultanmurat
 2. Uzuncaburç Yaylası Resimleri, Uzuncaburç Görüntüleri

  Uzuncaburç Yaylası Resimleri, Uzuncaburç Görüntüleri

  uzuncaburç uzuncaburç tarihi haberleri uzuncaburc der zeus tapınağı 11. yüzyılda Diokaisareia’ya gelen ilk Türk yerleşimciler burayı, hellenistik kuleye göre Uzuncaburç olarak adlandırırlar. Kent antik çağda Hellenistik ve Roma dönemlerine rahip krallık olan Olba hanedanlığının yerleşim yeri ve başkentidir.Ancak, Ortaçağda, 8.yüzyılda, kendisi de Olba diye anılan Dşokaisareia kenti (bugünkü...
 3. Ayder yaylası nerededir?

  Ayder yaylası nerededir?

  ayder yaylası nerede,ayder yaylasında nerde kalınır,ayder yaylasında ne yenir,ayder yaylası konaklama,ayder yaylası hakkında bilgiler Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı daha ziyade yayla niteliğinde bir yerdir. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan...

Sayfayı Paylaş