1. Julieт

  Julieт Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2009
  Mesajlar:
  561
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennemin dibi

  Aydınlatmalar

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında Julieт tarafından paylaşıldı.

  aydınlatmada ışık renginin önemi ışık kaynaklarının insan yaşamındaki yeri duvar aydınlatmaları hayatımızdaki aydınlatmalar [​IMG]

  Yatak odası aydınlatmasının dinlenme, makyaj yapma, giyinme ve okuma gibi gereksinimlere yanıt verecek şekilde dengeli olması gerekiyor. House Beatiful dergisi yatak odalarının nasıl doğru aydınlatılacağını anlatıyor.


  Yatak odalarında dinlendirici bir genel aydınlatma ile fonksiyonel bir başucu aydınlatması beraber düşünülür. Doğru ve ideal aydınlatma için genelde dolaylı ışık kullanılır ve bunun çok kuvvetli olmamasına özen gösterilir. Gözü rahatsız etmeyecek biçimde düzenlenen genel aydınlatma, güçlü ışık kaynaklarıyla tavanı aydınlatır. Böylece odanın genel aydınlatması sağlandığı gibi, dolap içleri de tavandan yansımayla ışıklandırılmış olur. Tavan boyasının beyaz olması önerilir. Başucu aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken nokta; yatak yüksekliğine göre ayarlama yapılmasıdır. Ayrıca kullanıcının alışkanlıklarına göre başucunda kullanılan aydınlatma elemanı değişebilir. Mesela çok okuma alışkanlığı olan kullanıcılar için hareket edebilen, mafsallı kollu duvar aplikleri önerilebilir.

  FİBER OPTİKLE GÖKYÜZÜ TAVANINIZDA
  Eğer fonksiyonellikten çok estetik ön plandaysa, yumuşak ışık veren aydınlatma armatürleri uygun olur. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan fiber optik sistem ise yatak odası aydınlatmasında farklı bir çizgi oluşturmak isteyen, adeta yıldızlı bir gökyüzünü anımsatan tavan görmek isteyenler için uygulanan bir sistem. Yatak odasında bir tuvalet masası varsa, ayna önü aydınlatması uygulanabilir. Tuvalet masası için ışık düzenlenirken, aydınlatma aynanın her iki tarafında da aynı seviyeye yerleştirilerek yüzde gölgeler oluşması önlenir. Bu alandaki ışık, genel aydınlatma için kullanılandan daha parlak olabilir. Giysi dolapları aydınlatması ise yatak odası ya da yakın bir başka alanda düzenlenebilir. Her iki durumda da dolap içi aydınlatması kullanılabilir

  Aydınlatma Hakkında sık sık sorunlan sorular ve cevapları


  İdeal ev aydınlatması nasıl olmalı?
  En ideal ev aydınlatması diye bir kalıp yoktur. Mekan çok önemlidir. Verileri mekana göre sağlarsınız. Orada ne tür aktiviteler mümkün, mekandaki ihtiyaçlar neler, mekanın boyutları, rengi… Mesela, yemek masasının üstünü aydınlatmak için, yemeği görebileceğiniz, karşınızdakine rahat bakabileceğiniz, gözünüzü de yormayacak bir ışık lazım. Ama bunu elde edebileceğiniz pek çok farklı tasarım varyasyonu olabilir. Köşeden aydınlatma, endirekt aydınlatma gibi… Aynı mekanda birkaç farklı çeşit ışık kaynağı da kullanılabilir.* Nelere dikkat edersiniz tasarım yaparken?
  Bir aydınlatma sağlamak o kadar kolay değil. Mekan doğru aydınlatılmalı ve kişisel olarak o insana hitap etmeli. Aydınlatma mekanın olduğu kadar ürünü kullananın da yansıması. Kullanıcının kişiselleştirebileceği ama standart olarak üretilebilecek bir tasarımla ara kesit bulmaya çalışıyorum. Buna özen gösteriyorum. Kullanıcının ürünü kişiselleştirebilmesi ve farklı şekillerde kullanabilmesi gerek. ‘Dalga’ öyle bir tasarım mesela. Çok farklı şekillerde kullanılabilir tercihe göre. Kendi boyutlarınıza, ışık yoğunluğu tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

  * Aydınlatma elemanlarının tasarımında trend nedir şu anda?
  Kullanıcının farklı modları için farklı ışık ayarlamaları ve ayarı değiştirilebilen ışıkların kullanımı ön planda son zamanlarda. Bunların hepsi için tek ürün de olabilir, farklı ürünlerle değişik ışık kompozisyonları da sağlanabilir. İnsanın tasarımla ilişki kurabilmesi çok önemli. Emotional (duygusal) denen bir döneme geçiliyor artık. Tasarımda duygular ve duyuların ön planda olduğu bir çağa geçtik. Sempozyumlar yapılıyor bu konuda. Bu yöne bir kayış var; sadece teknik olmasının dışında psikolojik, algısal, kimliğe dayalı tasarımlar yapılıyor artık. İnsanların ihtiyacı olan bu. Bir aydınlatması insanla ve o insanın mekanıyla iletişime geçebilmeli


  Duvardan AydınLatma


  [​IMG]

  Son yıllarda mekanlarda duvarlardan akan loş bir ışık süzmesi çok revaçta. Spot aydınlatma, özellikle ışık kaynağının gösterilmemesi istenilen yerlerde kullanılır. Mekanın geometrik özelliklerine, boyutlarına, işlevine ve sürekli bulunan kişi sayısına göre hesaplanarak yerleştirimi yapılır. Son yıllarda üretilen çok çeşitli spotlar alıcılara geniş bir seçim yelpazesi sunmaktadır. Konumuz olan aplikler ve duvar spotları da bir nevi tavandan yapılan spot aydınlatma gibi noktasal ışık veren aydınlatma elemanlarındandır. Bunlar yerine göre farklı amaçlar için kullanılmaktadır.


  Duvar aplikleri, bir mekanın duvarında gösterilmek istenen herhangi bir detayın vurgulanmasında kullanılabileceği gibi, duvara monte ya da ray üzerinde hareketi sağlanarak bir resmin, panonun aydınlatılması veya değişik şekilde ışık-renk oyunu yapmak istediğimizde de konulur. Böyle durumlarda apliklerin içine yerleştirilecek ışık kaynaklarının ve objeye uzaklığının doğru belirlenmesi gerekir. Aksi halde, örneğin resim üzerinde istenmeyen bir gölge oluşabilir ya da ışık resme zarar verebilir. Işık-renk oyunu yapılmak istenildiğinde de mekandaki tüm duvar renklerinin önceden belirlenmesi ve apliklerdeki ışık renginin de buna göre seçilmesi gerekir.

  Mekanda bulunan diğer aydınlatma elemanlarının yarattığı atmosfere yardımcı bir etki vermesi istendiğinde yine duvar aplikleri kullanılmaktadır. Tavandan yapılan aydınlatmanın duvardan da süzülüyormuş gibi algılanmasına yardımcı olacak bu yöntem çok hoş sonuçlar verebilmektedir. Bunun için ışık renklerinin aynı seçilmesi daha uygun olur. Bir mekanın tavan ve duvar aydınlatma elemanlarının bir bütünlük içinde yerleştirilmesiyle orada bulunan kişileri sarması isteniyorsa, aynı tipte tavan ve duvar aydınlatması yapılır. Burada amaç, mekanda seçilen tarzın tüm dokusal ve görsel detaylarıyla ortaya konulmasını sağlamaktır. Dolayısıyla tavan, duvar ve yer döşemesinde kullanılan malzemelerle, metal, cam, ahşap gibi öğeler, mobilyalar, kumaşlar, objeler bir bütünlük yaratarak o tarzın özellikleri vurgulanır. Duvar aplikleri de bu durumda tamamlayıcı bir unsur olarak işlevselleşirler.

  Mekanın aydınlatılmasında duvar aplikleri kimi zaman tek ışık kaynağı da olabilmekte. Endirekt aydınlatma adı verilen bu tarz genellikle rahat vakit geçirilmek istenilen evlerin salonlarında veya bar, gece kulübü gibi yerlerde loş mekanların oluşturulması amacıyla tercih edilir. Duvar aplikleri arasında sayabileceğimiz duvar spotları, yine duvarda belirtilmek istenen panonun, yazının veya nişlerin aydınlatılmasında kullanılır. Bunların açılı olanları yüzeyleri daha geniş yalarken, renkli çerçeveli olanları da mekanlarda dikkat çekici, hoş ve noktasal parıltılar elde etmemizi sağlar. Aynı zamanda bu noktasal parıltılar balisaj adı verilen güzel bir ışık süzmesidir. Hem iç, hem de dış mekanlarda yönlendirici bir aydınlatma olarak da kullanılan balisaj, benim de projelerimde çok sık seçtiğim bir sistemdir.

  AydıınLatmada Estetik

  Dekorasyonun önemli bir parçası olan aydınlatma ürünlerinin estetik boyutunu da titiz bir biçimde değerlendiren Bakara Collection; göz alıcı tasarımlar ile en iyiyi, en güzeli müşterileri için biraraya getiriyor.”


  22 yıldan bu yana müşterilerine hizmet veren Bakara Collection; aydınlatmanın insan hayatındaki öneminin bilinci içerisinde sadece aydınlanmak için değil, aynı zamanda estetiği de göz önünde bulundurarak, doğru yerde doğru ürünleri kullanıp, mekanlarınızı renklendiriyor.

  1979 yılında Şişhane’de kurulan Bakara Collection, Göztepe’de ve daha sonra da Levent’te hizmete sunduğu showroomlarıyla her mekandaki aydınlatma ihtiyacınıza yanıt veriyor. Aydınlatmanın işlevsellik ve görselliğini gözardı etmeyen Bakara Collection, her zevke uygun modelleriyle dikkat çekiyor.

  Bakara, klasikten moderne uzanan ürün yelpazesine, yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde yenilerini ekledi. Mağazada yer alan 90’a yakın modern ve klasik aydınlatma ürünü İtalya ve İspanya’nın seçkin firmalarından ithal ediliyor. Dekorasyonun önemli bir parçası olan aydınlatma ürünlerinin estetik boyutunu da titiz bir biçimde değerlendiren Bakara Collection; göz alıcı tasarımlar ile en iyiyi, en güzeli müşterileri için biraraya getiriyor.

  Bronz, bronz üzeri altın kaplama, krom, cam ve alabastro mermer gibi çeşitli malzemelerden üretilen ürünler, kullanımları ve şıklıklarıyla mekanlara görsel ve fonksiyonel çözümler sağlıyor. Bundan sonraki yıllarda da sürekli yenilenmeyi hedefleyen BC, aynı zamanda mimari danışmanlık ve teknik servis elemanları ile de müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.
  Aydınlatmanın püf noktalarını sizlere sunuyoruz..

  # Yemek odasında eşit dağılmış bir ışık için avize kullanmalısınız. Avizeler hem yeterli ışığı sağlar hem de yemek odası ya da bölümünüze görkem kazandırır.
  # Salonun diğer kısımlarında abajur ve lambader gibi aşağıdan, direkt göze gelmeyen aydınlatma modelleri daha yumuşak atmosfer oluşturur.
  # TV izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlarda, sabit bir aydınlatma sisteminden kaçınmak gerekir, bu mekanlar için raylı spotlar idealdir.
  # Yatak ve çocuk odasında, göz kamaştırmayan genel aydınlatmanın yanı sıra, okuma için başucu aydınlatması da yapılmalıdır.
  # Yarı şeffaf aplikler ve geniş açılı armatürler, koridorlarda kullanılabilir.
  # Mutfakta keskin gölgelerden kaçınmak için açık renkli motifler tercih edilmelidir.
  # Banyo ışıklandırmasında neme dayanıklı ve ıslak mekanlar için tasarlanmış armatürler ya da renk geri verimine sahip lambalar kullanılmalıdır.


   
 2. Marin

  Marin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2009
  Mesajlar:
  170
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  cok yarali bilgiler. Tskler paylasimin icin :)
   
 3. ebraryksl

  ebraryksl Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  823
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BURSA
  teşekkürler ii bilgiler
   
 4. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  ben evimde spot tarzı ışıklar istiyorum :D
   
Aydınlatmalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aydınlatma armatürleri

  Aydınlatma armatürleri

  Aydınlatma armatürleri Aydınlatma armatürleri artık sınır tanımıyor. Seçilen her temaya uygun bir lamba bulmak ve bunu diğer dekorasyon ögeleri ile desteklemek artık çok kolay. Hatta içi farklı dönemlerde farklı şekilde gül yaprakları, talaş kâğıtlar, renkli boncuklar ile dolduruabilen dinamik lambalar hayatımıza renk ve esneklik katıyor.
 2. Kroma aydınlatma...

  Kroma aydınlatma...

  Kroma aydınlatma... Tasarım Oscarları olarak bilinen Uluslararası Ürün Tasarım Ödülleri’nde bu senenin kazananları arasında aydınlatma kategorisinde ZUMTOBEL’in VIVO spot sistemi yer aldı. 360 Derecelik Ayar Aralığı Türkiye temsilciliğini Kroma Aydınlatma’nın üstlendiği ZUMTOBEL’ın yeni nesil spotu Vivo, özellikle fonksiyonelliği ve kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor. Vivo’yu özel...
 3. Doğru aydınlatma için aydınlatma yöntemlerini öğreniyoruz

  Doğru aydınlatma için aydınlatma yöntemlerini öğreniyoruz

  Aydınlatma yöntemleri Aydınlatma önerileri Aydınlatma dekorasyonda çok önemli bir unsur meleklerim. Işığın az ya da çok olması gözümüzü yorar. Çocuk odasının aydınlatması da bu yüzden çok önemli. Göz sağlığımız için bu yöntemleri de uygulamalıyız. İşte aydınlartmanın püf noktaları; - Öncelikle odanın planını çizin - Şömine pencere gibi taşınamayan eşyaların ışığını en son belirleyin....
 4. Desenli aydınlatmalar

  Desenli aydınlatmalar

  desenli aydınlatmalar Pop art aydınlatma Farklı aydınlatma ve abajur modelleri arıyorsanız desenli aydınlatma modellerine göz atın meleklerim. Mekanın dekorasyonuna uyacak deseni seçerek mekanda uyumu yakalayabilirsiniz. http://www.meleklermekani.com/imagehosting/132.JPG-26a.jpg[/IMG
 5. Mumlu aydınlatmalar

  Mumlu aydınlatmalar

  Salon avize modelleri Mumlu avizeler Farklı avize modelleri arıyorsanız bu mumlu aydınlatma modeli oldukça şık görüntüsü ile beğeninizi kazanabilir. Özellikle salon dekorasyonunda çok daha şık duracak bu aydınlatmayı dilediğiniz her mekanda kullanmanız mümkün.

Sayfayı Paylaş