aylık 20 bin ytl kiralık park

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
aylık 20 bin ytl kiralık park
Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul Üniversitesine bağlı Dr. Ziya Gün Vakfına ait 26 bin metrekarelik arsayı aylık 20 bin TL'ye kiraladı ve park yaptı.
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yönetime geldiklerinde ilçede 272 bin metrekare yeşil alan bulunduğunu, şu anda ise bu alanı yaklaşık 1 milyon metrekareye yükselttiklerini bildirdi.

Yönetime geldikten sonra ilçedeki bütün parkları yeniden dizayn ettiklerini, parklara sadece yeşil alan olarak bakmadıklarını ifade eden Aydın, çok fonksiyonlu temalı parklar geliştirdiklerini kaydetti. Aydın, ilçede, büyüklükleri değişen çok sayıda park bulunduğunu, Türkiye'de parklara atletizm koşu pisti yapan ilk belediye olduklarını, pist sayesinde bir ilköğretim okulunun atletizm alanında dereceler aldığını ifade etti.

Parkların bir kısmını istimlak ettikleri arazilere, bir kısmını da hazineden aldıkları arsalara yaptıklarını dile getiren Aydın, Telsiz Mahallesi'nde İÜ Dr. Ziya Gün Vakfına ait 26 bin metrekare arsayı kiraladıklarını ve park yaptıklarını belirtti.

Murat Aydın, ''Dr. Gün, 1940'larda vefat etmiş bir akademisyen. Tüm mal varlığını da üniversite bünyesinde kurduğu vakfa bağışlamış. Bu arsayı da spor alanı olarak vakfetmiş. 10 yıl önce belediye başkanı olduğumda burası imara açılmıştı. Yaptığımız çalışmalarla imara kapattık. Burada hastane ve konutlar yapılacaktı. Ancak geçen yıl diğer parti meclis üyeleriyle anlaşarak bunu engelledik'' dedi.

Arsayı, vakıftan 20 bin TL'ye kiraladıklarını ifade eden Aydın, 3 aylık bir çalışma sonucunda arazinin parka dönüştürülerek yaklaşık 2,5 ay önce hizmet vermeye başladığını kaydetti.

Aydın, parkla ilgili şu bilgileri verdi:

''Parkımızda 3 kulvarda yürüyüş yolu, spor aletleri, çocuklar için oyun grupları, banklar ve yeşil alan bulunuyor. Parka Dr. Ziya Gün ismini verdik. Bildiğimiz kadarıyla bu park Türkiye'nin ilk kiralık parkı olma özelliğiyle de önemli. Yıllık vakfa 240 bin TL ödeyeceğiz. Bu parkın ikinci bir önemi daha var. Aslında bir taşla iki kuş vurduk. Hem bölge halkına güzel bir hizmet kazandırdık, hem de parka ödenen kiralar İÜ'de okuyan öğrencilere burs olarak ödeniyor.''

haberturk
 

Benzer İçerikler

Üst