1. AYTASI

  AYTASI Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  532
  Beğenilen Mesajlar:
  31
  Ödül Puanları:
  28

  Aynadan İzlenmez Hüzün

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında AYTASI tarafından paylaşıldı.

  Aynadan İzlenmez Hüzün

  Yenilgilerin tüm tomurcuklarında dünün göz yaşlarında gizlenir yüzün
  Her mevsim dilindeki türkülerle sessizliğinin tohumlarını ek hayata
  Ağladıkça kan yağar göklerden, kimi yürekten dökülür, kimi aşktan
  Unutuluşu geri vermez anılar, hiçbir zaman da aynadan izlenmez hüzün


  Aynı tekdüzeliğin menzili uzak duruşlarından sıkılınca yürek, sızıyı algılamaz, o sol ağrıya da aldırmaz olur. Nafiledir bekleyişe sarılmak ve işte böyle anlarda yaşam suyunun aktığı bütün yönler değişir. Kimi dostluk, kimi de terk edilmiş yürekler ve derinlerdeki sızılar konuşulur.

  Göğsümüzdeki ağrıyla yaşarken biz hayatın paslı kapılarını da açmak istiyoruz ruhumuzu dinleyerek. Zehir yutmaya alışmış, karşılığında sahte alkışlar almış zavallıların boy aynalarına dargın yaşadığı artıklı sofralarda, bizim payımıza sevgi düşer her devirde. Geri kalanını sürüngenlerin temizlediği düşler tarlasından biz tohumlarla düşeriz sevda yollarına. Mayamıza hüzün serperek büyürüz aşkın gizemli kollarında.

  Her karede kendini aradığın, her yanlışa öfkeyle direndiğin ve paylaşılmamış mutlulukları özlediğin insanlık paylaşımlarında somutlaşan tek şey ruhundaki esrikliktir unutma. Yağmur yağdıkça saçlarına, düne karışır kokun. Usunun kökleriyle günlük güneşliktir aslında yaşam. Bir gölgeye yüzünü çevirince, bir ıslığın peşine düştükçe, bütün kapalı kapıları açmayı dilersin. Kanat sesleri en çok gündüz yamaçlarından duyulsa da, yarasalardır gönül heybendeki göz yaşlarını süzen, sözüne diş geçiren, hayatını karanlığa çeviren.

  Oysa, kanlı bir mızrakla dikilir her sevdanın bayrağı. Düşlerini doğrularda kaybeden, özünü yalanlarla sulayan, sancıları da omzunda taşıyan bütün yüreklerin zulasında gizlenir aşk. Çürümüş bir yürekte güneş her zaman ışıklarını göstermez ve her sözün doğrusundan, her pasın döşünden çelik yalnızlığının tabletlerinden kendi güçsüzlüğünü yutarsın.

  Sonu görünmeyen, ufku gözlenmeyen her yalnızlığın mimiklerinde niteliksiz, kişiliksiz ve dehanın yurduna asla uğramamış, karanlıklarda yalnızlığına ağlamış bir yürek düşer aynaların döşüne. Kor düşüncelerin yeşil sağrısında mevsimlerdir karanlığa yorgan atan. Ve o mevsimlerin kalaysız çanaklarında nefesi kokmuş sineklere benzer insan. Avuçlarından ormanlara kanat açan kuşu avcılar seri atışlarla otlaklara düşürür, yüreğin korkuyu bölüşür, anılarına da her devirde akbabalar üşüşür.

  Kan düşürmemek için yüreğime insan yüreğini görmezden gelemezdim. Düşündükçe aklımın en mitolojik sıvaları döküldü, sular sarnıçlarımdan süzüldü ve her şeye ağlayan bir şaire dönüştüm. Oysa, güneşti düşünü gördüğüm, ışık düşen saçlarındı gecelerde ördüğüm. Öptükçe yüreğinden ağladım, ağladıkça buruşuk bir defterdeki anılarla yüreğinin burçlarında sabahladım.

  Şimdi, son bir kez daha bak yaşamaya. Bütün parçalanmışlıkların acısına çizgiler çekerek, bu kara, bu kaba, bu masalsı hayata bayrak gibi aç yüreğini. Ay düşsün saçlarına, istersen aşk düşsün avuçlarına, ya da at bedenini gürül gürül akan yaşam sularına. Kutsanmamış bir mavi gök altına ela gözlerini düşür, kuşların kanatlarını okşa, inancını yargıla ve inatla bak kirli olsa da yaşamın maviliğini kaybetmeyen sularına.

  Dışarıda her gün yeniden dirilen bir yaşamdır, her mevsim yeni naralarla tükenen. Ağlayacaksan, yıllarına adaklar bağlayacaksan, önce yüreğindeki demirleri eğeceksin. Çelik gövdene yapışık, ay ışığına küskün bedenini saman yoluna adamazsan, yüreğinin kabarışlarını frenlersen aşkın tetiği düşmez bedenine. Özü tükenen, belki de oyuklarda gizlenen sularca nedensiz başkaldırılarla tutuşur çorak yüreğin. Ustura yalnızlığının aynalarına gözyaşın düşer, adına hüzün koyduğun ne varsa kahkahalarla seni izler.
  Rüzgâra tut şimdi narin gövdeni. Aman demek için, kırılan bir kaleme ağlamak için henüz çok erken. Suçumuz sorgusuzluk, suçumuz yaşamanın aman dilemez sağrısı. Kirli sokaklarında dolaşırız da bu hayatın, temiz düşlerle uykulara dalarız her mevsim. Her insanın bir türlü başını koyamadığı bu ceza kütüğünde, dudaklarına baharları sürerek, ömrüne yarınları yükleyerek dolaşmazsan, sevdaya sürgün, aşk’a üzgün yaşarsın.
  Göğsüne yeni bir kimlik takarak, ayın aşk ışıltıları yaydığı menekşe kokulu gecelerde dolaşarak, ödünç yaşanılan bir hayatın anlamsızlığına gülümseyerek aç kınalı avuçlarını hayata. Güneşi saçlarından, aşkı avuçlarından, mevsimleri de gözyaşlarından yüreğine sal. Kanadıkça yüreğin yitmiş günlerine limanlar aramaktan kurtul artık. Gülüşlerinin tomurcuk güllerine her sabah sular dök, ilençli matemlerinin anahtarlarını denizlere at, her mevsim aşk’la çoğalarak.

  Selahattin Yetgin ​

   
Aynadan İzlenmez Hüzün konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tual - Hüzün

  Tual - Hüzün

  içimde bir gizli hüzün var sanki.. bir gölge kadar yalnızım.. kendine bakan bir ayna misali.. üzgünüm şimdi dargınım. acıyım.. acıdan öteyim belki kaybolan yıllar ardında. hayaller, kırıldığında... bir taşın suskunlığunda... ayazda kalmış bir kuş yüreğim. soğuk sert taşlar gibiyim.. bitmeyen kışlar gibiyim .. bağrıma şimdi taşmı basayım...
 2. hüzün

  hüzün

  Saçların epeyce dağılmış dudakların duvara çarpmıs çözüldüm. Çünkü ben senin sözündüm. Aşka secilmişti tüm vakitler. Seçildin. Çünkü sen bir çicektin. Alıp başımı gidiyorum; yeşil başlı kumsallara.. Güneştin.. Çünkü bedenimdeki ateştin ---- Bir nefeslik dinlenişti hüzün... Hep bir gülümseyişe aralanan dudaklarımı büzmekti... Hayatın şaşırtma kuvveti öylesine büyüktü ki...Kocaman...
 3. Hüzün mevsimi...

  Hüzün mevsimi...

  Şeyh Galib, meşhur mesnevisinde, 'Hüsn'ü bulmak için yollara düşen 'Aşk'ı mumdan bir gemiye bindirerek ateş denizinden geçirir. "Mumdan bir gemiyle ateş denizini geçmek de ne ola ki?" diye yormayın zihninizi. Bu akılla kavranabilir bir keyfiyet değildir. Ve bu öyle bir manzaradır ki aklı gözünde olanlarda temaşa zevki dahi uyandırmaz. Bu tür muammaların hakkından ancak...
 4. Aynalar

  Aynalar

  Evinde değişiklik yapmak isteyenler ,önceki hedefiniz aynalar!!! Hoşunuza giden figürleri aynanıza yansıtabilirsiniz.Kullanacağınız yere göre değişiklik gösteren bu aynalar çok hoşunuza gidecek. Kızınızın odası için melek,oğlunuzun odası için futbolcu figürleri ,giriş için kullanabileceğiniz aynalı askılarla farklı hava katacaktır...

Sayfayı Paylaş