1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Aynaya baktigimizda Gelecekteki yuzumuzu gorecegiz

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  kamerada kendini gör gelecekteki görüntüm aynada kendini gör kameradan bilgisayarda aynaya bak "Dorian Gray'in Portresi" adlı romanının kahramanı, ilerleyen yaşının izleri gizliden gizliye kendini belli etse de, genç ve zinde görünümünü korur. Oscar Wilde'ın bu görüşünü şimdilerde sayısal teknolojiye uyarlayan araştırmacılar abur cuburla beslenip, aşırı düzeyde alkol tüketen ve hiç egzersiz yapmayan bir kişinin beş yıl sonra nasıl bir görünümde olacağını şimdiden yansıtan bir ayna geliştiriyorlar.

  Fransa'nın Nice kenti yakınlarındaki Accenture Teknoloji şirketinde geliştirilen bir dizi kamera ve güçlü bir görüntü-işlem bilgisayarına bağlı yassı ekranlı bir LCD televizyonu Wilde'ın romanında betimlenen portrenin yerini alıyor.

  Sistem önce telsiz bir kameranın yakaladığı imgeyi yansıtan incelikli bir "ayna" işlevi görüyor. Ancak, bu yalnızca işin başlangıcını oluşturuyor. Accenture laboratuvarının başkanı Martin Illsey sistemin asıl amacının aşırı düşkünlüğün etkilerinin bilgisayar aracılığıyla değişime uğratılmış bir görüntü yaratmak olduğuna dikkat çekiyor.

  Bu amaçla bilgisayar evin her köşesine yerleştirilen yüksek çözünürlü kamera ağı aracılığıyla kişinin yaşam biçemini yansıtan bir portresini oluşturuyor.


  Bilgiler bilgisayara Bu kameralar o kişinin günlük etkinlikleriyle ilgili görüntüleri farklı davranış biçimlerini tanıyabilen bir yazılım içeren bilgisayara aktarıyor.

  Bilgisayar, söz gelimi, tüm günü bisiklete binmek ya da yürüyüş yapmak yerine koltuğa kurularak geçirdiğinizi, buzdolabının kapısını kaç kez açıp bir şeyler tıkındığınızı saptayabiliyor.

  Bilgisayar bu profili oluşturur oluşturmaz farklı bir yazılım böylesi bir yaşam biçiminin uzun erimde kilonuzu nasıl etkileyebileceğini belirliyor. Bilgisayar verilerine göre çok yediği düşünülen kişinin aynadaki görüntüsüne de o oranda fazladan kilo ekleniyor.

  Yüzdeki etkiler
  Bir başka yazılım da yüzdeki etkileri belirliyor. Söz gelimi, kişi aşırı düzeyde alkol tüketiyorsa yüzünde kırışıklık ve lekelerin normalden daha erken belirmesi bekleniyor.

  Aynada kilo almadan tendeki kırışıklıklara ve göz altındaki çukurlara uzanan çok çeşitli etkiler yansıtılabildiğinden, teknolojinin kişinin davranışını düzeltmesi açısından bir hayli etkili olacağına inanılıyor.

  Illsey, davranış belirleme ve görüntü oluşturma yazılımlarının zamanında yetişmesi durumunda, aynanın bir ilkörneğinin bu yılın ortalarında tamamlanmasını umuyor. Accenture ekibi sistemin gerçek zamanlı olmasını ve aynaya bakan kişide halihazırdaki aşırılıklarının gelecekteki yansımalarını görüyormuş duygusunu yaratmasını amaçlıyor.

  Kimi uzmanlar sistemin kişilerin davranışlarını gemleme ve kendilerine bir çekidüzen vermede son derece etkili olabileceğine inanıyorlar.

  Yakında piyasada
  Bir tokmağın çevrilmesiyle odak değiştiren aynanın yakında piyasaya sunulması bekleniyor. Philips şirketi tarafından sayısal kameralar için geliştirilen sıvı merceklerden oluşan mesafe ayarlı, devingen herhangi bir parçası olmayan ayna iletken sıvıdaki yüzey geriliminin üzerindeki elektrik alanındaki farklılıklara göre değiştiği "elektronik ıslanma" sistemiyle çalışıyor.

  Bir ucuna yassı bir aynanın iliştirildiği saydam silindir silikon yağı ve tuzlu suyla etilen glikol karışımı iki farklı sıvı içeriyor. Bu iki sıvı birbirlerine karışmadıklarından, aralarında bir yanı içbüaaa diğer yanı dışbüaaa olan bir katman oluşuyor. Tuzlu sudaki voltajın değiştirilmesi bu katmanın kıvrımlarında da değişime neden oluyor. Iki sıvının yansıma ve kırılma açıları arasındaki oranlar da farklı olduğundan, bu katman aynada yansıyan görüntüyü büyütüp küçülten bir mercek işlevi görüyor.   
 2. HASAN HSEYİN

  HASAN HSEYİN Forum Okuru


   
Aynaya baktigimizda Gelecekteki yuzumuzu gorecegiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fotomodel yuzu

  Fotomodel yuzu

  elmacık kemıklerınızı on plana cıkarmak ıcın sıze yenı bır yontem onerıyorum: makyajınızı tamamladıktan sonra kas kosesınden elmacık kemıklerının tepesıne kadar yagsız bır dudak parlatıcısı uygulayın. "ısıgı yansıtan elmacık kemıklerınız, etkıleyıcı bıcımde on plana cıkacaktır."
 2. Yuz seklınıze gore rofle

  Yuz seklınıze gore rofle

  röfle modelleri röfle resimleri sık modelleri en güzel en güzel renkleri KENDINIZI SIMARTIN YUZ SEKLINIZE GORE ROFLENIZI HANGI BOLGEYE YAPTIRMANIZ GEREKTIGINI OGRENIN. *KARE Tum saciniza esit sekilse dagilmis olan rofleler yuzunuzu yumusatacaktir. *KALP Dar yanaklarinizi ortaya cikarmak icin roflenin cogunu tepe kisminizda yogunlastirin. *YUVARLAK Rofleleri sac uclarinizda...
 3. Baktigim her gözde seni aradim

  Baktigim her gözde seni aradim

  Resimi orjinal boyutlarda görüntülemek için buraya tıklayınız..( Orjinal Boyut: 802x684 ve 93KB ) alinti
 4. Aynalar

  Aynalar

  Evinde değişiklik yapmak isteyenler ,önceki hedefiniz aynalar!!! Hoşunuza giden figürleri aynanıza yansıtabilirsiniz.Kullanacağınız yere göre değişiklik gösteren bu aynalar çok hoşunuza gidecek. Kızınızın odası için melek,oğlunuzun odası için futbolcu figürleri ,giriş için kullanabileceğiniz aynalı askılarla farklı hava katacaktır...

Sayfayı Paylaş