1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Az Uyursanız Beliniz Kalınlaşır !

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; az uyumanın beli kalınlaştırdığı konusunda bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, uyku düzeni genel sağlığımız açısındna büyük önem taşır. Öyle ki cildimizden psikolojimize, saçlarımızdan kalbimize kadar sağlıklı olabilmek için uyku düzenine son derece dikkat etmemiz gerekir. Ancak ne yazık ki her insan bu düzene uyamayabilir. Edinilen yanlış alışkanlıklar, yatmadan önce yapılan hatalı davranışlar gibi bazı sebeplerle uykunun alınmaması çeşitli şekillerde sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bunlardan biri de bel kalınlaşması. İşte bel kalınlaşması ve uyku düzeni arasında ki ilginç bağı anlatan detaylar...  < Konu Resmi..>
  Aşırı kilo ve beslenme bozuklukları, özellikle son yıllarda dünyanın hemen her ülkesinde bir tehdit haline geldi. Her yıl milyonlarca kişi bu iki rahatsızlıktan dolayı yaşamını yitiriyor. Yapılan araştırmalar, uyku süresiyle bel çevresinin kalınlığı arasında önemli bir bağlantı var.

  İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nden çıkan sonuçlara göre yeme bozuklukları kilofobi, diabulimia gibi psikolojik rahatsızlıklara da neden oluyor

  Avrupa’da yılda bir milyondan fazla kişi aşırı vücut ağırlığı nedeniyle hayatını kaybediyor. Aşırı kilo ve beslenme bozukluklarının insan hayatını giderek daha fazla tehdit etmesi bilim insanlarını bu alanda daha çok araştırma yapmaya zorluyor. Dünyanın pek çok yerinde çalışmalarını sürdüren uzmanlar da bir araya gelerek bu sorun üzerine elde ettikleri bulguları paylaşmaya devam ediyor.

  Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün organizasyonunu üstlendiği VII. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi de bunlardan biriydi. Geçen hafta İstanbul’da düzenlenen kongre, bu alanda çalışmalarını sürdüren bin 300’den fazla uzmanı bir araya getirmeyi başardı. Uzmanlar diyabet ve bulimiya hastalığının bir araya geldiği kompleks bir hastalık olan Diabulimia’dan uyku süresi-obezite ilişkisine yaptıkları birçok araştırmanın sonucunu bu kongrede meslektaşlarıyla paylaştı.

  Diabulimikler ortaya çıktı

  Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler kongrenin organizasyonunu üstelenen bilim insanlarından biri. Besler’e göre bu kongrenin bilgi paylaşımını sağlamasının yanında en önemli özelliği; gıda sektörünü tıp uzmanlarıyla buluşturması. Diyette sodyum alımı ve sağlık etkileşimi, kızartma yağları, astım, alerji, kanser, gebelikte beslenme, besinler ve ilaç etkileşimleri, D vitamini gibi pek çok alt başlıkta yapılan sunumların yanı sıra sağlığı olumsuz yönde etkileyen yeme bozuklukları da önemli bir gündem maddesi olarak kongrede ele alındı.

  Günümüzde kilofobik (yağfobik) bir kültüre doğru olan eğilimin yeme bozukluklarını tetiklediğini söyleyen Besler, kongrede yeni ortaya atılan diabulimia kavramının da tartışıldığını anlatıyor. Diabulimia, diyabet ve yeme bozukluklarından bulimiya nervoza’nın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir durumu ifade ediyor. Diabulimia, diyabetlilerin zayıflamak için insülin dozunu kendi kendine azaltmasıyla ortaya çıkıyor ve ne yazık ki ölümlere bile neden olabiliyor.

  Kadınlar anormal yiyor erkekler az sıvı tüketiyor

  Başkent Üniversitesi uzmanlarının 515 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre yetişkin bireyler gazetelerde siyaset sayfalarından sonra en çok beslenme ve sağlık haberlerini okuyor. Okuduğu beslenme önerilerini uygulayanların yüzde 72’si bu önerilerden istediği sonuca ulaştığını belirtiyor.

  - Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü uzmanlarının yaptığı bir çalışmada, 60 ve üzeri yaştaki bireylerin hipertansiyon konusundaki beslenme bilgi düzeyleri ölçüldü ve yüzde 80 gibi yüksek bir rakama ulaşıldı. Araştırmada yaşlıların çoğunluğunun normal ağırlığın üzerinde olduğu, egzersiz yapmadığı ve özel bir diyet uygulamadığı tespit edildi.

  - Yetişkinlerin, son dönemde popüler olan bitkisel ürün desteklerini kullanma sıklığı üzerine yapılan araştırmaya göre bitkisel destekleri en çok ilkokul mezunları kullanıyor.

  - Cinsiyete göre yeme tutumlarını inceleyen bir başka araştırma, anormal yeme tutumunun kadınlarda daha yüksek olduğunu gösteriyor. Zayıflama yöntemi olarak ilaç, aşırı fiziksel aktivite, isteyerek kusma gibi diyet dışı sağlıksız uygulamaları da en çok kadınlar tercih ediyor.

  - Gıda maddeleri satın alırken erkekler ürünlerin fiyatlarına bakarken kadınlar ürünün güvenilir olup olmadığı ve besin değeriyle ilgileniyor.

  - Sıvı alımı da yine cinsiyete göre değişim gösteriyor. Üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre erkek öğrenciler kızlara oranla daha az sıvı tüketiyor

  Annen obezse sen de obez olabilirsin

  Kongrede, çocuklardaki obezitenin hangi risk faktörleriyle bağlantılı olduğuna ilişkin araştırma sonuçlarına de yer verildi. Başkent ve Marmara Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptığı çalışmaya göre obez çocukların anne ve babalarının beden kitle indeks değerleri normal kilodakilere oranla daha yüksek. Babası obez olan çocukların yüzde 59.2’si, annesi obez olanların ise yüzde 88.9’u obez.

  Uykuya dikkat edin

  Uyku süresi ile obezite arasındaki ilişkiye dair bir başka araştırmanın sonuçlarına göre ise uyku süresiyle bel çevresinin kalınlığı arasında önemli bir bağlantı var. Uyku süresi kısa olanlarda diyabet, yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıkları da daha yüksek oranda görülüyor.


   
Az Uyursanız Beliniz Kalınlaşır ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. uyurken seyrettim

  uyurken seyrettim

  Seni uyurken seyretmek, nefes alışını duymak için sessizce odana girdim. Gözlerin kapalı, huzur içindesin. Saçının bukleleri melek yüzünü çevreliyor. Birkaç dakika önce içimin sıkıldığını fark ettim. Dikkatimi işime veremedim ve bu yüzden sessizce seninle konuşmak üzere odana geldim. Bu sabah yavaş giyindiğin için sabırsızlanıp, sana söylendim. Saçını tararken “acıyor” dediğinde sana kızgın...
 2. Uyurken konuşurmusunuz

  Uyurken konuşurmusunuz

  Bekar evlerini bilen bilir her zaman kalabalıktır çoğu zamanda bir kanepede 2 kişi yatılır ben gece uyumuşum yanımda uyuyan sabah anlatıyor ben: bugs bunyy bugs bunny arkdaşım: ne dion lan b:yok yok cin ali cin ali Alm manyakmısın besmele çek yat lan B:doğru çekimde post makinası soğumasın benimle aynı kaderi paylaşan kader mahkumları varmı ???????????????? benim gibi...
 3. Aza

  Aza

  Bakınız; Organ, Üye.
 4. Uyurken Güzelleşebilirsiniz

  Uyurken Güzelleşebilirsiniz

  cilt bakımı cilt güzelliği Gece uykuya daldığınızda alacağınız ufak tefek bazı önlemlerle cilt bakımınızın devam edeceğini biliyor musunuz melekler ? İşte uyurken güzelleşmenin tüyoları :tik: Siz uyurken cildiniz kendini yeniler. Bu nedenle yatmadan önce uyguluyacağınız ürünlerin cilde nüfuz etmesi çok daha kolay olur. İşte uyurken güzelleşmek için yapmanız gerekenler CİLDİNİZİ...
 5. Az Uyursanız Obez Olursunuz !

  Az Uyursanız Obez Olursunuz !

  Bu konu; az uyku obeziteye yol açar konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gece geç yatıyor sabah erken kalkıyorsanız, gece bir türlü uykuya dalamıyor ya da uykunuzda sık sık uyanıyorsanız "]dikkat edin obez olabilirsiniz ! Uzmanlar kalitesiz ve yetersiz bir uykunun obeziteye davetiye çıkardığını açıkladı. Hele de diyet yapıyor ve bir türlü sonuç alamıyorsanız bunun sebebi az...

Sayfayı Paylaş