1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Azmin Gücü

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Louis kör bir çocuktu. Doğduğunda görebiliyordu, ancak, ciddi bir kaza neticesinde gözlerini kaybetti. Görme özürlü çocukların gittiği bir okula gönderildi.
  Bu durumdan dolayı Louis çöküntüye uğrayabilir ve cesareti kırılabilirdi, ama olmadı. Artık göremeyeceği için kendine üzülmekle zaman harcamamaya karar verdi.

  Louis'in gerçekleştirmek istediği en büyük şey okumaktı, ama görmeden bunu yapmak mümkün değildi. O yine de gözleri görmeyen insanların kolay okuyabilmelerine yardımcı olacak bir yol bulmayı düşlüyordu. Birbiri ardına çeşitli yöntemler deniyor ama başarılı olamıyordu.

  Derken bir gün, geceleri askerlerine mesaj göndermek için bir yol bulmuş olan bir yüzbaşıyı duydu. Bu yüzbaşı mesajlarını, bir karton parçasının üzerine açtığı deliklerle oluşturduğu harfler ile düzenliyordu. Louis bir anda aradığı cevabın bu olduğunu anladı.

  Bu sistemi oturtması on yılını aldı ama yılmadan, mükemmel hale getirinceye kadar çalıştı.

  Bu kör çocuğun adı Louis Braille'dir ve geliştirdiği yöntem Braille Alfabesi adıyla anılmaktadır. Günümüzde dünya üzerinde birçok insan harflere dokunarak hissedebilmeleri için Braille alfabesiyle basılmış olan özel olarak hazırlanmış kitapları okumaktadır.

  Louis, bu özrüne rağmen, aslında bu özrü sayesinde, gözleri görmeyen birçok insan için dünyayı daha iyi yaşanabilir bir hale getirmişti.
   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.103
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Azmin Gücü
  ne güzel kendi gibi olan insanlar ona müteşekkür..bilgecim ellerine sağlık çok güzel bir konuya değinmişsin bizde sayende ögrenmiş olduk o alfabenin nereden geldiğini...
   
Azmin Gücü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güç

  Güç

  Bakınız; Kuvvet.Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.
 2. 75'lik dedenin azmine bak!

  75'lik dedenin azmine bak!

  Bir ilkokul diploması bile yoktu. O yüzden ehliyette alamamıştı. Ama o azmetti ve her ikisini de kaptı. Manisa'nın Salihli ilçesinde 75 yaşındaki Şerafettin Pekdoğan, motosiklet ehliyeti almak için ilkokul diplomanın zorunlu olduğunu öğrenince, kurslara katılıp önce ilkokul diploması ardından da sürücü belgesi almayı başardı. Pekdoğan, 6 çocuğu, 12 torununun olduğunu, eşi Zeynep Pekdoğan'ın...
 3. Peçetelerin gücü

  Peçetelerin gücü

  Geleceğiniz için hayal kurmak ile bir iş planı yazmak arasındaki fark nedir? Herkes hayal kurar. Bir meslek sahibi olmayı, ev ya da araba almayı, okumayı, tatile gitmeyi, işte başarılı olmayı, sevdiğiyle buluşmayı ya da evlenmeyi, çocuk sahibi olmayı, kitap yazmayı ve daha birçok benzer ve benzemez eylemi veya durumu hayal eder. Hayal kuranlardan hangileri hayallerine daha çok ulaşır? Hayal...
 4. 30 yıllık azmin muhteşem sonucu

  30 yıllık azmin muhteşem sonucu

  30 Yıllık Azmin Muhteşem Sonucu Kırklı yaşlarında başladığı projesini 78 yaşına gelmesine rağmen bitiremeyen ama ortaya mükemmel bir eser çıkaran emekli bir çiftçi olan Alec Garrard, ömrünün bu projeyi tamamladan bitmesinden korkuyor...Süper birşey ya :) İşte son halini :)
 5. Ulu'l-Azm Peygamberler

  Ulu'l-Azm Peygamberler

  kimlerdir açıklama yapın

Sayfayı Paylaş