1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  B 11 Vitamin eksikliği ve tedavisi.

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Folik asit, bir protein halkasına p-amino benzolik asitin (PABA) eklenmesi ve bir veya daha fazla sayıda glutamik asidin konjuge edilmesiyle oluşur. İnsanlar PABA’yı sentez edemez veya ilk glutamik asidi yapıya ekleyemez. Folik asidin biyolojik aktif şekli tetrahidrofolik asit (THF)’tir.
  THF, dihidrofolat redüktoz aracılığı ile folatın iki basamaklı olarak indirgenmesinden oluşur. Folate amino asit metabolizmasında ve nükleid asit sentezinde (RNA ve DNA) fonksiyon gösterir. Bundan dolayı bir eksiklik bir protein sentezinde değişikliklere yol açabilir. Hızlı bir değişime sahip olan dokular folik aside oldukça duyarlıdır. Bu, gastrointestinal tract dokusu ve uterus olduğu kadar kırmızı ve beyaz kan hücrelerini de kapsar.

  Folik Asitin Etkileri

  Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır.

  Hücre için şart olan DNA ve RNA sentezinde görev alır.

  Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar.

  Akyuvar denilen kan hücrelerinin yapımında bulunur.

  Anne kamındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için gereklidir.

  Folik Asit Günlük Gereksinimi

  < Konu Resmi..>

  Besinlerde değişik kimyasal bileşikler halinde bulunur ve vücutta değişime uğrar. Günlük folik asit gereksinimi yetişkin kimseler için 0,2 mg’dir. Fakat kırmızı hücre yapımındaki ve nevral tube aksaklıklarını ortadan kaldırmasıyla hamilelik döneminde genel folik asit ek alımına yol açar. Hamilelik döneminde (400 mikrogram) tavsiye edilen folate alımı normal bir yetişkinin iki katıdır.

  Folik Asidin Doğal Kaynakları

  Folik asit besinlerde oldukça yaygındır. Genel olarak yeşil sebzelerde bol miktarda vardır. Fakat karaciğerde, mayada, yapraklı sebzelerde, havuç, patates, domates gibi sebzelerde, süt, yumurta, peynir ve meyvelerde yüksek değerlere sahiptir; yiyecekleri ısıtma süresi arttıkça vitamin kaybı artar. Onun için genel olarak taze besinlerde bulunur. Besinlerdeki miktarlar serbest ve total (serbest + bağlı) üzerinden hesaplanır.

  Folik Asit Eksikliği

  Eksikliği pek de nadir değildir. Belirtiler B12 vitamini eksikliğine oldukça benzer. Eksikliğin temelinde yatan sebepler, başta taze sebze-meyveden yoksun yetersiz beslenme, alkol, ilâç kullanımı gibi metabolik sorunlar, stres, hastalık, gebelik gibi aşırı tüketim olmasıdır.

  İştahsızlık, kilo kaybı, dilde şişme ve kızarma, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sorunları ortaya çıkar.

  Huzursuzluk, baş ağrısı, bitkinlik, unutkanlık gibi hafif belirtilerden sinirlilik, hırçınlık, düşmanca tavırlar, paranoya durumuna kadar uzanan ağır sinirsel sorunlar oluşabilir.

  Enfeksiyonlara yatkınlık.

  Çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir.

  Megaloblastik anemi denilen bir tür kansızlık hastalığı meydana gelir; sık görülen demir eksikliğine bağlı kansızlıktır, folik asite bağlı olan genellikle demir vermek ile kansızlığın düzelmemesiyle anlaşılır.

  Folik Asit Fazlalığı

  Besinlerle fazlalığına yol açılmasa da vitamin ilâcı şeklinde 2000 mikro-gramın üstüne çıkıldığında sorunlar oluşur; uykusuzluk, huzursuzluk, sindirim şikâyetleri, ciltte döküntü ve kaşıntı yapar.

  Performansa Etkisi

  Sporcuların farklı sporlarda vücudun aldığı darbelerle doku değişiminin normalden daha fazla olabileceği ve kırmızı kan hücresi değişiminin sporcularda, sporcu olmayanlardan daha hızlı olduğu bilinmektedir. Bunu sağlamanın en iyi yolu da düzenli sebze ve meyve tüketimidir. Bu mümkün değilse tavsiye edilen düzeyde (200 mg günde) günlük ek alım folate statüsünü devam ettirmede etkili bir yoldur.


   
B 11 Vitamin eksikliği ve tedavisi. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. B Vitamini

  B Vitamini

  b vitamini b vitamini, nelerde bulunur, eksikliği, hangi besinlerde bulunur, içeren besinler, faydaları, eksikliğinde ne olur, nedir, Sağlığımız açısından oldukça faydalı oln B vitamini hangi besinlerde bulunur ve ne işe yarar, B vitamini eksikliğinde neler olur; buyrun hepsi burada Melek'ler. B vitamini nedir ve B vitamini hangi yiyeceklerde bulunur ? Suda eriyen vitaminlerden olan B...
 2. B3 Vitamini Eksikliği

  B3 Vitamini Eksikliği

  B3 Vitamini Eksikliği nedenleri ve eksik olunca B3 Vitamini ne olur lütfen acil yazın bekliyorum
 3. Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

  Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

  vitamin eksikliği, vitamin eksikliği hakkında, vitamin eksikliği ile ilgili bilgiler Sevgili melekler, Latince hayat anlamına gelen "vita" sözcüğündan türemiş olan vitamin, günlük yaşamın vücudumuzda bıraktığı etkilerden bizi korumaktadır. Vücut direncimizi sağlamanın önemli bir yolu olan vitaminlerin eksikliği durumunda vücut bazı belirtilerle bizi uyarır. Peki bu belirtiler...
 4. İyot eksikliği nedenleri ve tedavisi

  İyot eksikliği nedenleri ve tedavisi

  Vücuttaki iyot eksikliği ise başta guatr olmak üzere birçok hastalığa neden olabiliyor. Vücut, iyot üretemediği için iyotlu tuz, iyot bakımından zengin toprakta yetişmiş gıdalardan ve deniz ürünlerinden yeterli iyot ağız yoluyla alınmalıdır. İyot eksikliği nasıl anlaşılır, İyot eksikliğinde görülen hastalıklar, İyot hangi besinlerde bulunur, İyot eksikliği nasıl giderilir gibi soruların...
 5. B12 Vitamin eksikliği düşüğe neden oluyor?

  B12 Vitamin eksikliği düşüğe neden oluyor?

  Düşüğün en önemli belirtisi kasık ağrısı ve kan gelmesidir ancak bulantının aniden kesilmesi de düşük nedeni olabilir. Hamileliğin en sık görülen komplikasyonu düşüktür. Düşüğün en önemli belirtisi kasık ağrısı ve kan gelmesidir. Bulantının aniden kesilmesi de akla düşüğü getirir. Anne-baba adayının yaşı, beslenme, bağışıklık sistemi ve bazı hastalıklar da düşüğü tetikleyebilir. Kadın...

Sayfayı Paylaş