Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  B Harfi İle Başlayan Vitaminlerin Listesi

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  B Harfi İle Başlayan Vitaminler
  B İle Başlayan Vitaminler Nelerdir
  Suda eriyen vitaminler grubu olan B vitaminleri de çeşit çeşit melekler ve her birinin ayrı bir özelliği var. İşte B Harfi İle Başlayan Vitaminler listemiz ve çeşitli bilgiler...
  < Konu Resmi..>  Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır.


  B grubu vitaminler deyince aklınıza genellikle birkaç taneden fazlası gelmeyecektir. Oysa suda eriyen vitaminler arasında bulunan B grubu vitaminler tam 11 tane… Hepsinin de birbirinden farklı ve hayati önemi bulunuyor.

  B1: Yaşlanmaya karşı koruyor, metabolizmayı düzenliyor. Eksikliğinde kabızlık, unutkanlık, iştahsızlık ortaya çıkıyor.

  B2: Tip 2 diyabet hastalarına veriliyor. Bazı kanserlerin gelişimini, kansızlığı ve kataraktı önlüyor.

  B3: Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yakılarak enerji üretilmesinde görev yapıyor. Eksikliğinde ishal ve bunamaya rastlanıyor.

  B5: Böbreküstü bezinden kortizon salgılanmasında ve kolesterol oluşmasında rol alıyor. Yetersizliğinde kalp hastalığı, kramplar ve karın ağrısı oluşuyor.

  B6: Karaciğer ve kaslardaki şekerle proteinleri şekere dönüştürüyor. Eksikliğinde dil ve ağızda iltihap, depresyon ile bilinç bulanıklığı görülüyor.

  B7: DNA’nın çoğalmasında etkili oluyor. Eksikliğinde saç dökülmesi, cilt bozukluğu, depresyon, halsizlik, halüsinasyon ve bacaklarda uyuşma oluyor.

  B9: Kan yapımı için gerekli. Damar sertliği, kalp krizi, felç, işitme azlığı, tansiyon ve bunamaya engel oluyor. Hamilelik öncesi alınması gerekiyor.

  B12: Kırmızı kan hücresi ve DNA yapımı için gerekiyor. Eksikliğinde kansızlık, yorgunluk, bulantı, kabızlık, yürümede zorluk ve gaz problemi oluşuyor.

  B15: Kolesterolü azalttığı, protein yapımına yardımcı olduğu biliniyor. İçerdiği siyanid maddesi kanser tedavisinde kullanılıyor.

  B17: Bir bitki bileşiği. İçinde şeker ve siyanid bulunuyor. Rusya’da kanser tedavisinde kullanımına izin veriliyor.
  B-x: Folik asit vitamininin yapısında bulunuyor. Kırmızı kan hücrelerini destekliyor. Saç sağlığını koruyor.


   
B Harfi İle Başlayan Vitaminlerin Listesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Merak Edenlere B Harfi İle Başlayan Ülke İsimleri Listesi

  Merak Edenlere B Harfi İle Başlayan Ülke İsimleri Listesi

  B İle Başlayan Ülke İsimleri B Harfi İle Başlayan Ülkeler Sevgili melekler, en son sizlerle paylaştığımız B ile başlayan ünlüler listemizin ardından bu sayfamızda da B İle Başlayan Ülke İsimleri ile sizlerleyiz... -Bahreyn -Bangladeş -Belçika -Benin -Beyaz Rusya -Bhutan -Birleşik Arap Emirlikleri -Birmanya (Myanmar) -Botswana -Brunei -Bulgaristan -Burkina Faso -Burundi
 2. B Harfi İle Başlayan Üniversitelerimizin İsimleri

  B Harfi İle Başlayan Üniversitelerimizin İsimleri

  B İle Başlayan Üniversiteler Hangileridir B Harfi İle Başlayan Üniversiteler B ile başlayan ülke isimlerinin ardından bu kez B Harfi İle Başlayan Üniversiteler listemizi sizlerle paylaşıyoruz... Beykent üniversitesi Bilkent üniversitesi Bilgi üniversitesi Balıkesir üniversitesi Bozok üniversitesi Boğaziçi üniversitesi Bitlis eren üniversitesi Bingöl üniversitesi Bitlis...
 3. C Harfi İle Başlayan Bayan İsimleri Listesi

  C Harfi İle Başlayan Bayan İsimleri Listesi

  C Harfi İle Başlayan Bayan İsimleri Bayan İsimleri C İle Başlayan Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz, bir önce ki konumuzda paylaştığımız c harfi ile başlayan bisiklet markaları adlı konumuzun ardından bu sayfamızda da C Harfi İle Başlayan Bayan İsimleri ile sizlerleyiz... CABİRE: Cebreden, zorlayan. Galip gelen. Aziz ve kuvvetli olan. CABİYE: Hazine (bkz. Semahat)....
 4. C Harfi İle Başlayan Çiçek İsimleri Listesi

  C Harfi İle Başlayan Çiçek İsimleri Listesi

  C Harfi İle Başlayan Çiçek İsimleri Çiçek İsimleri C İle Başlayan Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz bir önce ki sayfamızda paylaştığımız c harfi ile başlayan bayan isimleri listemizin ardından bu sayfamızda da C Harfi İle Başlayan Çiçek İsimleri ile sizlerleyiz... - Ceviz - Cezayir menekşesi - Ciğer otu - Cemali güzel - Ciğerci sığırı - Civan perçemi
 5. C Harfi İle Başlayan Kedi Cinslerinin Listesi

  C Harfi İle Başlayan Kedi Cinslerinin Listesi

  C Harfi İle Başlayan Kedi Cinsleri C İle Başlayan Kedi Türleri Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz daha önce ki konumuzda paylaştığımız c harfi ile başlayan çiçek isimleri listemizin ardından bu sayfamızda da C Harfi İle Başlayan Kedi Cinsleri hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz... Californian Spangled Temel Özellikleri Oldukça anlayışlı ve...

Sayfayı Paylaş