Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  B3 Vitamini Eksikliği Hakkında Bilgi

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  B3 Vitamini Eksikliği Nedir B3 Vitamini Eksikliği Hakkında Bilgi

  Merhaba Sevgili Melek'ler ve
  B3 Vitamini hakkında bilgi edinmek isteyen siz sevgili misafirler, bu sayfamızda v hakkında bilgiler sunuyor ve ayrıca B3 Vitamini eksikliği konusunada değiniyoruz.

  < Konu Resmi..>


  Niasin, Nikotinik Asit, Nikotinamin gibi isimleri de vardır. Eskiden sadece bu adlarla anılırken artık B-3 denilmektedir. Isıya ve ışığa karşı dayanıklıdır. Vitaminler içersinde en dayanıklısıdır denebilir.


  B-3 Vitaminin Eksikliği Nelerdir
  Yetersiz beslenme sonucu olabileceği gibi ana maddesi olan triptofanın metabolizmasının etkilendiği hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Emilim sorunlarından dolayı olması nadirdir. Mısır gibi bazı besin maddelerinde bağlı durumda bulunur ve vücut bunu kullanmaz.
  Eksiklik belirtileri mısır ağırlıklı beslenen toplumlarda sık görülür.

  *Kolay yorulma, kolay sinirlenme,

  *İştahsızlık, hazımsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi sindirim sorunları,

  *Deride ışığa karşı hassasiyet, kaba, kalın ve sert cilt haline dönüşmesi,

  *Dilde yanma hissi, kızarma, diş eti hassasiyeti, ağız kokusu,

  Önceleri huzursuzluk, uykusuzluk, baş ağrısı ile başlayan, ellerde titreme, artan endişe, korku, kaygı duyguları ile devam edip psikoz tablosuna kadar giden sinir sistemi şikayetleri ortaya çıkar.

  Eğer eksikliği uzun sürerse ölümcül Pellegra hastalığı oluşur. (Deri belirtileri, ishal gibi sindirim problemleri ve unutkanlık bunama gibi sinir sistemi belirtileri ile seyreder ve ölümle sonuçlanır. Bu nedenle 4 D Hastalığı denilmiştir.

  Pellegra hastalığı bu vitaminin alımının eksikliği yanında tüberküloz tedavisinin temel ilaçlarından olan İNH 'ın kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Alkoliklerde, böbrek hastalığı nedeniyle diyetle beslenenlerde, karsinoid tümör varlığında, doğumsal bir hastalık olan Hartnup Hastalığında bu durum oluşabilir.


   
B3 Vitamini Eksikliği Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. K Vitamini Eksikliği Belirtileri Hakkında Bilgiler

  K Vitamini Eksikliği Belirtileri Hakkında Bilgiler

  k vitamini eksikliği belirtileri k vitamini eksikliği belirtileri nelerdir Vücudumuzun belli oranlarda her türlü vitamin ve minerale ihtiyacı vardır melekler :) Brokoli, lahana, karnabahar, soya fasulyesi yağı, fındık, ceviz, karaciğer, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler gibi pek çok gıdada bulunan K vitaminin eksikliğinde ne gibi rahatsızlıklar ortaya çıktığı hakkında bilgiler vermek...
 2. K Vitamini Eksikliği hakkında bilgi

  K Vitamini Eksikliği hakkında bilgi

  K Vitamini Eksikliği K Vitamini Eksikliğinde Ne Olur Hakkında Bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Az önce sizlere K vitamini ve faydaları hakkında bilmeniz gereken bilgileri sunmuştuk. Şimdi ise K vitamini eksikliği hakknıda ki bilmeniz gereken bilgileri sunuyoruz. K vitamini eksikliği:Sağlam bir insanda bu vitamin eksikliği pek görülmez. Çünkü alınan gıdaların pekçoğunda K vitamini olduğu...
 3. B3 Vitamini Eksikliği

  B3 Vitamini Eksikliği

  B3 Vitamini Eksikliği nedenleri ve eksik olunca B3 Vitamini ne olur lütfen acil yazın bekliyorum
 4. B3 Vitamini Nelerde Bulunur

  B3 Vitamini Nelerde Bulunur

  B3 Vitamini Nelerde Bulunur ? Arkadaşlar hepinize merhaba ve iyi günler diliyorum. B3 Vitamini Nelerde Bulunur bu konuda da yardımınızı rica ediyorum.
 5. B5 Vitamini Hakkında Bilgi

  B5 Vitamini Hakkında Bilgi

  B5 Vitamini Hakkında Bilgi istiyorum duyun sesimi duyun diyorum duyan varsa yazsın istiyorum:)

Sayfayı Paylaş