Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Babalar çocuklarıyla etkin iletişim için neler yapabilir?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.  < Konu Resmi..>

  Çocuk yetiştirmenin zorluklarını herkes bilir ve bu konuda özellikle annenin rolüne vurgu yapılır. Anne eğitimine yönelik kitaplar, yayınlar ve çalışmalar oldukça fazladır.

  Acaba kişilik gelişimi için anne etkisi yeterli midir? Babanın çocuk eğitimi üzerinde sadece bir tamamlayıcı unsur olduğu görüşü eksik bir yorumdur. Baba modeli kişiliğin güven-güvensizlik, otorite, bağımlılık, duygusal kontrol, özyeterlilik, dışa ve sosyal ortama açılma ile ilgili en önemli etkenlerden biridir. Çünkü anne, bebeklikten gelen bir şefkat ve koruyuculuk eğilimiyle kişilik gelişiminde ihtiyacı olan bireysellik ve otokontrol duygusunu yeterince destekleyemeyebilir.

  Baba çocuğun 'dışarıyla' köprüsünü kuran kişidir. Çocuk, hiç tanımadığı, bilmediği bir dünyayı babanın kontrolüyle güvenle tanır. Gerekli ve gerçekçi açılımlarını gerçekleştirebilir. Duygular anne yoluyla, gerçekler baba yoluyla tanınır. Bir bakıma baba, çocuğun hayatına giren ilk yabancıdır ve bu konumu nedeniyle yabancılık ve dış dünya ile alışverişin en önemli temelidir. Baba desteği olmadan büyüyen çocuğun güven duygusunun eksik kalması muhtemeldir. Hayatın mücadele gerektiren durumlarıyla baş edebilmek için çocuğun baba eğitiminden geçmesi gereklidir.
  Babanın çocuk yetiştirirken sahip olduğu olumlu inanç ve tutumları çocuk üzerinde silinmez etkiler bırakır. Örneğin annesine başarılı karnesini gösteren çocuk, çok fazla takdir alsa da annesinin tüm takdirleri babasının ufak bir onayının yerine geçmeyebilir. Tam aksini düşünürsek otorite kurma konusunda annenin fazla çabaları zaman zaman babanın net ve kararlı bir tek cümlesinin yerini tutmayabilir.

  Çocuk, 'erkeklerin dünyasını' medya, internet ve çevreden rastgele örneklerle değil, güvenilir babasından öğrenmelidir. Baba, çocuk için güvenin simgesidir. Bir baba olarak çocuğunuza sözünüzü dinletemediğinizi düşünüyorsanız koyduğunuz kuralların uygulanabilirliğini sorgulayın ve onun dünyasına girip giremediğinizi anlamaya çalışın. Yasakçı olmamaya ve mantıklı sınırlar koymaya gayret edin. Çocuğunuzun kendi sorumluluklarını yerine getirmesini kolaylaştırıcı önlemler düşünün. * Psikolog Çocuğunuzla etkin iletişim için neler yapabilirsiniz?

  Birlikte ne kadar vakit geçirebiliyorsunuz? Sadece çocuğunuza ayırdığınız bir vaktiniz var mı?
  Ortak beğenileriniz ve uğraşlarınız var mı? (Maça gitmek, kitap, oyun, kültürel geziler vs...)
  Herhangi bir konuda size rahat lıkla danışabiliyor mu?
  Onu başarılarından dolayı takdir edebiliyor musunuz?
  Eleştirilerinizi daha çok olumlu mu, olumsuz mu?
  Telkinleriniz güvensizlik, şüphecilik ve korku ile ilgili alt mesajlar yoğunlukta mı?
  ilgili eleştirilerini saygı çerçevesinde dile getirebiliyor mu?
  Görüşlerinizi onunla paylaşıyor musunuz? Onu bu konuda bilgilendiriyor musunuz?
  Mesleki tercihleri konusunda yönlendirme ve destekleriniz yeterli mi?
  Arkadaşlarını tanıyor musunuz?
  alıntı


   
Babalar çocuklarıyla etkin iletişim için neler yapabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklarımızın güzel konuşması için ne yapabiliriz..

  çocuklarımızın güzel konuşması için ne yapabiliriz..

  * Anne babaların bebeklerini severken çocuk diliyle konuşmaları yanlış. Bu, çocuğun uzun bir süre düzgün konuşamamasına sebep olur. * Onlarla olgun bir dille, büyük bir insanla konuşur gibi ve düzgün bir telaffuzla konuşulmalıdır. * Aileler çocukların sokak hayatına mutlaka müdahale etmeli, argo ve kaba söz konusunda müsamahalı davranmamalıdır. * Sürekli müzik klipleri ve reklam seyreden...
 2. Çocuğunuzda sağlıklı bir mahremiyet duygusu gelişimi için neler yapabilirsiniz

  Çocuğunuzda sağlıklı bir mahremiyet duygusu gelişimi için neler yapabilirsiniz

  Çocuğunuzda sağlıklı bir mahremiyet duygusu gelişimi için neler yapabilirsiniz BANYO VE TUVALETLERDEKİ DAVRANIŞLARINIZA DİKKAT! Bir yaşından sonra eğer çocuğunuzla beraber banyoda siz de yıkanıyorsanız bu durumu değiştirin. Bu tür vücut yakınlığı çocuğunuzun bilinç altı süreçlerinde ilerleyen dönemlerde zihninde karmaşık ilişkilerin doğmasına yol açar. Çocuk kendi bedeniyle anne ve...
 3. Vefat eden ana-babalar için hayır yapabilirsiniz

  Vefat eden ana-babalar için hayır yapabilirsiniz

  vefat eden ünlüler vefat eden babaya sözler Hayırlı evlat anne ve babanın amel defterini açık tutacak önemli bir manevi kazanç kapısıdır. Okuduğu her sure, getirdiği her salavat ve ettiği her dua o niyet etmese de anne ve babasının amel defterine anında kaydedilir. Evlatların üstlerinde bazı önemli vazifeler vardır. Bunlar, anne ve babalarının dine uygun vasiyetlerini yerine getirmek,...
 4. Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

  Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

  Merhabalar. Çocuğum bir süredir öksürüyor ve içtiği ilaçların da pek bir faydasını göremedik.Acaba öksürüğü için yapabileceğim ne var? Tecrübeli anneler yardım edin lütfen..
 5. Çocuğum iştahsız ne yapabilirim?

  Çocuğum iştahsız ne yapabilirim?

  çocuklarda iştahsızlık,çocuğumun yemek yemesi için ne yapmalıyım,iştahsız çocuğun beslenmesi,çocuklarda yeme problemi hakkında bilgiler * İştahsız olan çocukların ilk olarak çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. İştahsızlığın demir eksikliği, mide problemleri vb. şeklinde pek çok fizyolojik sebebi olabilir. Bunun dışında çocuğun iç dünyasında yaşadığı bazı sorunlar da...

Sayfayı Paylaş