1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Babalık testi nerde ve nasıl yapılır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Babalık testi yaptıracağınız kurumun moleküler genetik alanında Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olmasına dikkat ediniz.
  Babalık testi yapılırken mutlaka analiz yapılacak kişilerin onayı alınmalıdır. Testin yapılacağı kişi 18 yaşından küçük ise resmi anne ya da resmi babadan onay alınması gerekmektedir. Kişilerin onayı alınmadan analiz yapılması genetik hastalıklar tanı merkezleri yönetmeliğinin 19. Maddesine göre yasaklanmıştır.

  Testinizi T.C Sağlık Bakanlığı tarafından moleküler genetik alanında ruhsatlandırılmış kurum ve kuruluşlarda yaptırınız. Yurtdışındaki merkezlerde yapılacak çalışmalarda güvenlik problemi yaşayabilir ve oluşabilecek sorunlar karşısında kanuni muhatap bulamayabilirsiniz.Her bireyin genomik DNA dizisi diğer insanların DNA dizilerinden farklıdır (tek yumurta ikizleri hariç).

  Her yeni bireyde yarısı anneden diğer yarısı da babadan olmak üzere yeni bir DNA karışımı ortaya çıkar.

  Anne ve babadan aktarılan (ırsiyet) ve vucudumuzun şifrelerini taşıyan bu muhteşem bilgi hücre çekirdeklerinde yer alan DNA isimli yapıda kodlanmıştır.


  < Konu Resmi..>
  Sadece birbirleri ile akrabalık bağı olanlar (ör. anne, baba ve çocuklar) ortak DNA dizileri taşımaktadır.

  Babalık tayininde uygulanan DNA kimlik testi Adli Tıp’ta yaygın olarak kullanılmaktadır.
  Bu yöntemle test edilen erkeğin biyolojik baba olup-olmadığı %99,99 olasılıkla ortaya konabilmektedir.Babalık testi nasıl yapılır?
  Biyolojik yapımıza ait tüm bilgiler DNA dediğimiz yapıda 2 kopya olarak kodlanmıştır. Bu kopyalardan bir tanesi anneden gelirken diğeri babadan gelir. Böylece genetik bilgimizin yarısını annemizden diğer yarısını da babamızdan alırız. Dolayısıyla hem anne hem de babamızla ortak gen bölgelerimiz bulunmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda yapılan babalık testinde; çocuk ile baba arasında tamamen ortak olması gereken bölgelerin analizi yapılmaktadır. Eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Yapılan babalık testinde tutarsızlık gözlenmişse yani çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba adayı çocuğun gerçek babası değildir. Günümüzde güvenilirlik yüzdesini yükseltebilmek amacıyla babalık testlerinde en az 15 ortak gen bölgesi incelenmekte ve %99.99… kesinlikte sonuçlar alınmaktadır. Merkezimizde, FBI gibi merkezlerin de tercih ettiği 15 DNA marker’lari kullanılarak biyolojik baba değerlendirmesi yapılmaktadır. Testin yapılabilmesi için hem annenin hem de babanın izni şart mı?

  Babalık testinin yapılabilmesi için resmi annenin veya babanın izni alınmalıdır. Testi yaptırmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.


  Babalık testi için annenin de kan vermesi gerekli midir?

  Babalık testi için anneden kan almak mecburi değildir, ancak anneden kan alınması düşük de olsa çocuğun hastanede karışmış olması gibi küçük olasılıkları ortadan kaldırır. Anneden kan alınması ve çalışılması ücrete dahil edilmemektedir.


  Babalık testini hangi örneklerden çalışıyorsunuz?

  Babalık testini, babadan ve çocuktan alınan kan ve ağız mukozası (bukkal swap) örnekleriyle çalışıyoruz.  Babalık testini saç, tırnak, ağız mukozası gibi materyallerle çalışabiliyor musunuz?

  Babalık testini baba ve çocuk, istenirse anneden, alınan kan ve ağız mukozası (bukkal swap) örnekleriyle çalışıyoruz. Babalık testinin çalışılması için resmi anne ve/veya babanın onayı gerekli olduğundan; saç, tırnak gibi ebeveynlerin rızası olmadan edinilmesi mümkün olan materyallerle çalışmayı etik bulmadığımız için kabul etmiyoruz.


  Bebek, anne karnındayken de çalışabiliyor musunuz?

  Burç Genetik ve Tanı Merkezi olarak, prenatal dönemde (anne karnında) babalık testi yapmayı etik açıdan uygun bulmadığımızdan bu örneklerle çalışma yapmıyoruz.  İstanbul dışında yaşayan kişilere babalık testi uygulayabiliyor musunuz?

  Evet; babalık testi yaptırmak isteyen kişiler merkezimize başvurdukları takdirde kan alım personelimizi yaşadığınız şehre göndererek kan örneklerinizin alınmasını sağlamaktayız. Şehirlerarası hizmetimiz ek ücrete tabidir. Lütfen randevu alınız.  İstanbul dışından örnek gönderebilir miyim? İlgili personelin yaşadığım şehre gelmesi şart mıdır?

  Yasal olarak, babalık testi için kan örneklerinin ilgili personelimiz tarafından kimlik kontrolu sonrasında alınması gerekmektedir. Bu nedenle kimlik kontrolü yapamayacağımız örneklerden babalık testi çalışma taleplerini kabul edemiyoruz.  Testin güvenilirliği ne kadardır?

  Laboratuarımız toplam 21 marker’la (ortak gen bölgeleri üzerinde) çalışarak %99,99 oranında doğru sonuç vermektedir.

  ÜsteÜste

  Babalık testinin sonucunu ne kadar zaman sonra öğrenebilirim?

  Babalık testinin sonucunu 7-10 gün içerisinde öğrenebilirsiniz.
  Babalık testi yaptırdığımız takdirde herhangi bir genetik hastalığımız varsa öğrenebilir miyiz?

  Test sonucu sadece babalık analizi içindir; genetik hastalıklar hakkında bilgi vermez.  SGK anlaşmanız babalık testini kapsıyor mu?

  SGK anlaşmaları babalık testini kapsamamaktadır.  Gizlilik

  Test sonuçları, sadece başvuru sırasında sizin belirttiğiniz kişilere teslim edilmektedir. Telefonla sonuç verilmemektedir.  Alınan sonuçlar mahkemede delil olarak kullanılabilir mi?

  Sonuçlarımız sadece sizi bilgilendirme amaçlıdır; mahkemede delil olarak kullanılmaz.
   
Babalık testi nerde ve nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Smear Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Smear Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

  genel sağlık bilgileri kadın sağlığı smear testi hakkında bilmedikleriniz Son yıllarda kadınlar için büyük önem taşıyan ve erken teşhis sağlayarak tedaviye yeni bir umut getiren Smear testi hakkında merak ettikleriniz... Umarım beğenirsiniz:D Smear Testi (CVS) Nedir? Smear testi, kadınlara özel yapılan, rahim ağzını (serviks) durumunu değerlendirmek, olası enfeksiyon ve olası kanser veya...
 2. Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  Hamilelikte Şeker Testi Hamilelikte şeker yükleme testi ne zaman yapılır Sevgili melekler, gebelik dönemi hem annenin kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını çok dikkatle takip etmesi gereken hassas bir dönemdir. Gebelikte suçiçeği gibi bu dönemde yakalanılacak hastalıklardan bazıları çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında gebelikte şeker değerleri dikkatli bir şekilde takip...
 3. DNA Babalık testi nedir?nerde yapılır?

  DNA Babalık testi nedir?nerde yapılır?

  bu konu DNA testi,DNA testi nerde yapılır,nasıl yapılır hakkında bilgiler vermektedir. Babalık testi DNA analizinin yapıldığı laboratuarlarda yapılmaktadır.Bu laboratuarlarda ,annelik babalık,akrabalık tespiti yapıldığı gibi,ayrıca kan,kemik,kıl ,sperm gibi örneklerle kimlik tespiti yapılabilir. Ülkemizde son günlerde babalık testi yapanlar çığ gibi büyüyor.DNA testi kişiye özel rapor...
 4. Babalık testi ( DNA ) nasıl yapılır?

  Babalık testi ( DNA ) nasıl yapılır?

  Bu çocuk bana benzemiyor” Beyinlerini kemiren bu şüpheyle, Adli Tıp’a başvurup babalık testi yaptıranların sayısı çığ gibi büyüyor. Ankara Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’ne başvuran her 4 babadan biri gerçek baba değil. 2003 yılından beri babalık testi yapan A.Ü. Adli Tıp Bölümü’ne, bugüne kadar 2500 erkek aynı şüpheyle başvurdu. Sadece geçen yıl 450 başvuru olduğunu belirten yetkililer, 2008...
 5. Ovülasyon testi (kiti ) kullanımı ve değerlendirme

  Ovülasyon testi (kiti ) kullanımı ve değerlendirme

  Bir kadının gebe kalması için uygun dönem yumurtlama günüdür.Yumurtlama gününü saptamanın çeşitli yolları vardır.Bunlar dan biri de ovülasyon testleri.Bir çok kadın ovülasyon testlerini kullanarak gebe kalmaya çalışıyor.Testi kullanmasını bilmeyenler için ovülasyon testinin kullanımı ve sonuç değerlendirmesini yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi ;Yumurtlama dönemi nedir Ne zaman...

Sayfayı Paylaş