1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Babanın Aile İçinde ki Önemi

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  babanın rolü baba faktörü  Kadınların aktif bir şekilde çalışma hayatında yer alması, babanın aile içinde ki rolü ve önemini daha da farklılaştırdı melekler :) Artık evlerde çalışan annelere babalar da yardımcı oluyor, çocukların gelişme ve büyütülmelerinde aktif bir şekilde rol oynuyorlar. :)

  < Konu Resmi..>  Yeni bir bebek dünyaya geldiğinde, "Anneli babalı büyüsün" deniyor. Bu, aynı zamanda çocuğun anne ve babasıyla birlikte büyümesinin bir dileği. Çünkü çocuğun hayatında, onu doğuran annesi kadar babasının varlığı da çok önemli.

  Çalışan annelerin sayısının artması, çocuğun ailedeki rolünün farklılaşması, babanın, aile içindeki anlamını ve rolünü değiştirdi. Değişen günlük koşullar, ebeveynlik becerilerini ve tutumlarını etkilese de hem anne hem de baba, çocuğun gelişimi, eğitimi ve yetişmesinde aktif rol oynuyor.

  Uzman Psikolog Ece Akın Bakanay, uzun yıllar boyunca yapılan araştırmaların, çocuğun gelişiminde anne rolünün önemine vurgu yaptığını, babaların ise çocuğun gelişiminde dolaylı bir etkisi olduğunu söylüyordu. Ancak bu gibi yorumlar artık eskidi. Çocuğun hem bilişsel, hem sosyal hem de duygusal gelişiminde babanın rolü oldukça önemli.

  BİLİŞSEL GELİŞİM:Baba ile çocuk arasındaki destekleyici, olumlu ilişki, çocuğun bilişsel becerilerini ve okul yıllarındaki akademik başarısını olumlu yönde etkiliyor. Bebeklik döneminden itibaren çocuğa sağlanan zengin uyaranların, zihinsel gelişim üzerindeki etkisi çok büyük. Çocuğunuzla ilgilenmek için ayırdığınız zaman, birlikte yaptığınız etkinliklerin çocuğunuza sağladığı deneyimler, onun öğrenmesini ve zekasını destekliyor. Babaların, annelere göre çocuklarına daha bağımsız davranmak için fırsat verdikleri bilinen bir gerçek. Bu yaklaşım, kişilik gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

  BABALARA İPUÇLARI:

  • Çocuğunuz ile ilişki kurmak için büyümesini beklemeyin. Birlikte zaman geçirmeye ne kadar çabuk başlarsanız aradaki ilişki o kadar güçlenecektir.

  • Çocuğunuza duyduğunuz sevgiyi göstermekten çekinmeyin.

  • Çocuğunuz hata yaptığında, önce yanlış davranışını tanımlayın, daha sonra beklediğiniz, doğru davranışı belirtin. Uyguladığında başarısını övün, benzer hataları tekrarladığında davranışının sonucunu yaşamasına izin verin. Olumsuz eleştirinizi, çocuğunuzun kişiliği ile ilgili değil, davranışı ile ilgili olduğunu dikkat ederek ifade edin. "Ne kadar beceriksizsin, bir bardağı taşıyamadın" demek yerine, "Suyu dökmeden taşımak için iki elinle taşımalısın" demek gibi.

  • Gün içinde birlikte olmak için, kısa da olsa mutlaka zaman ayırmaya çalışın.

  • Baba-oğul, baba-kız olarak etkinliklere katılın. Sinemaya gitmek, alışveriş yapmak, bisiklete binmek, tamir yapmak, top oynamak, yüzmek, kitap okumak gibi...

  • Söylediklerinizden çok davranışlarınızla çocuğunuza örnek olduğunuzu unutmayın. Çocuklar güçlü gözlemcilerdir ve unutmazlar.


   
Babanın Aile İçinde ki Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Babaların Çocukların Hayatındaki Önemi

  Babaların Çocukların Hayatındaki Önemi

  Anneler kadar babalar da bir çocuğun hayatında büyük rol oynar. Çocuklar aileleri içerisinde anne rolünü gördükleri kadar baba rolünü de görmek isterler. Ancak dünya genelinde yaygın olan bir kanıya göre babalar anneler kadar çocukları ile iletişim kurmaktan kaçınırlar ve bunun doğal olduğunu düşünürler. Uzun yıllardır yapı*** araştırmalar bu durumun zannedildiği gibi olmadığını, babaların da...
 2. Evlilikte aile terapisinin önemi

  Evlilikte aile terapisinin önemi

  Evlilik ve aile terapileri, eşlerin iyi niyetine rağmen ortaya çıkan iletişimsizlik problemini ortadan kaldıracak, eşlere yardım amaçlı programlardır. Evliliğinizde eşinizle birlikte üstesinden gelemediğiniz uyum ve iletişim sorunlarınız varsa, tarafsız bir aile terapistine başvurmanız, çözüm için atabileceğiniz en önemli adım olabilir. Evliliklerde uyum sorunu ve iletişim bozukluğu yaşayan...
 3. aile içi etkili iletişimin önemi

  aile içi etkili iletişimin önemi

  aile içi iletişimin önemi uluslararası iletişimin önemi iletişimle ilgili tiyatro metinleri iletişimle ilgili tiyatro iletişim sorunları ile İnsanın temel gereksinimlerini karşılayarak varlığını sürdürmek için kurduğu sosyal ilişkilerin en önemlisi olan ailede, üyeler arasındaki ilişkinin kalitesinin artması ve daha sağlıklı iletişim kurulabilmek için etkili iletişim kurulurken dikkat edilecek...
 4. islamda Aile Terbiyesinin Babanın önemi

  islamda Aile Terbiyesinin Babanın önemi

  arkadaşlar islamda Aile Terbiyesinin Babanın önemi nedir
 5. Ailede Babanın Önemi Nedir?

  Ailede Babanın Önemi Nedir?

  Ailede Baba Ailede Babanın Önemi Ben babasız bir aile düşünemiyorum...Yani hem çosuk için hemde eş için eş/baba önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum....Baba bizim toplumumuzda her ne kadarda anneler de çalışır olsalarda babalar ailenin direği kabul edilir...Babanın bir ağırlığı bir pozisyonu vardır...Peki ya çocuğun dünyasında babanın yeri nasıldır??? Ailede Babanın Önemi Nedir?...

Sayfayı Paylaş