Babaya sigarayı bıraktıran mektup

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Babaya sigarayı bıraktıran mektup
sigara ile ilgili mektup sigara ile ilgili mektuplar
13452.jpg

Mersin’de bir ilköğretim okulunun öğrencileri babalarına ilginç bir mektup gönderdi. Miniklerin, “Hadi babacığım, söndür sigaranı.” cümlesi sonuç verdi. Birçok veli bu sayede sigarayı bıraktı.

Sadece içeni değil, çevresindeki insanları da ölüme götüren sigaranın zararları konusunda önemli çalışmalar yapılıyor, kampanyalar düzenleniyor. Tiryakilere yönelik yeni yöntemler geliştirile dursun, Mersin'deki bir ilköğretim okulunda öğrenciler ilginç bir adım attı. Babalarına mektup yazıp, sigarayı bırakmalarını istediler. Girişim başarıyla sonuçlandı. 15 veli, çocuğunun çağrısına uyup sigarayı bıraktı. ‘Sevgili babacığım, eğer bırakmayacaksan bana para ver, ben de başlayacağım.' cümlesiyle neye uğradıklarını şaşıran veliler, yazılanlara cevap vermekte zorlanınca kötü alışkanlıktan kurtuldu. Yöntemin işe yaradığını gören öğretmenler ise mektubu çoğaltarak tüm öğrencilerin göndermesini sağladı.

Söz konusu örnek olay, geçen yıl Mersin Çankaya İlköğretim Okulu'nda yaşandı. 46 öğrenci Yeşilay Haftası'nda öğretmenleri Metin Günaydın'ın yönlendirmesiyle sigara kullanan anne ve babalarına birer mektup gönderdi. Bir çocuğun babasına olan hayranlığının dile getirildiği mektupta şu cümleler dikkat çekiyor: “Sevgili babacığım, bu konuda bana kızmaya hakkın yok. Senin yaptığını ben de yapmak istiyorum. İçtiğin sigaradan ben de içmek istiyorum. Kim bilir sigara ne kadar tatlıdır? Çünkü sen her şeyin en iyisini yaparsın. Sigara içmek kötü bir şey olsaydı sen kesinlikle içmezdin. Şöyle seninle karşılıklı sigara içmek ne keyifli olurdu!”

Mektupta bir kişinin sigara için ömür boyu verdiği paranın yaklaşık 36 bin YTL tuttuğu hatırlatılıp, birden fazla kişinin bir evde sigara içmesi halinde boşa giden paranın hesabının yapılması isteniyor. Mektupta babaya şu teklif götürülüyor: “Sevgili babacığım. Gel sigaraya vereceğimiz para ile neler alacağımızın hayalini kuralım. Ev alabiliriz, araba alabiliriz, daha neler neler alabiliriz. Bu kadar para ile neleri alacağımızın hayalini kurmak bile bir başka oluyor. Konuştuklarımızı ağabeyimle annem duymasın, onlar da benim istediğim kadar para isterlerse hesap iyice karışır.” Mektubun sonunda babasını ne kadar çok sevdiğini tekrarlayan çocuk, can alıcı şu çağrıyı yapıyor: “Arkadaşımın babası da sigarayı bıraktı. Haydi babacığım, söndür sigaranı. At paketini çöp kutusuna, şunu da içeyim demeden bitirelim şu işi. Canım babacığım, seni çok seviyorum. Bir daha dünyaya gelsem, babamın kim olmasını sorsalar ben yine seni seçerim. Seni çok seven yavrun.”

Mektubu gördükten sonra elinin sigaraya gitmediğini anlatan Elifnaz Yılmazcan’ın babası Kemal Yılmazcan, 6 aydır sigara içmediğini söyledi. Yılmazcan, önceden günde iki paket içtiğini hatırlatarak, mektubun kendisini çok etkilediğini ve bir daha elini sigaraya dokundurmadığını belirtiyor. 10 yıldır sigara tiryakisi olan İlayda Metin’in babası Hakan Metin ise kızından gelen mektubu görünce çok etkilendiğini dile getirerek, “Kızım İlayda, sürekli telefonla arayarak baskı kurdu. Bu kadar küçük bir çocuğun bana mektup yazması beni çok etkiledi. Mektupta çok etkili cümleler vardı. Sonuçta ben de sigarayı bıraktım.” diye konuşuyor.

Sigaranın zararlarının herkes tarafından bilindiğini belirten öğretmen Metin Günaydın, Yeşilay Haftası’nda sınıfta uyguladıkları sigarayı bıraktıran mektup kampanyasının başarıya ulaştığını ifade ediyor. Okuldaki diğer öğrencilerin de mektuptan kopyalar alarak babalarına göndermek istediklerini kaydeden Günaydın, “Okulumuzda sigara içen tüm velilere mektup gönderilecek. İnşallah onlar da bırakır.” diyor.

Öğrencilerin anne ve babalarına yazdığı sigara bıraktıran mektup
"SEVGİLİ BABACIĞIM,

Seni çok seviyorum. Senin gibi olmak, senin gibi giyinmek, senin gibi yemek, içmek istiyorum. Her zaman demez miydin; "Aslan çocuğum nasıl da babasına çekmiş" diye... İşte ben de seni taklit ederek senin yaptıklarını yapmak istiyorum. Ama verdiğin harçlık çok az.

Mesela ayda 60 milyon, yılda 720 milyon. Şimdilik 10 yaşımdayım, 60 yaşıma kadar yaşarsam 50 yılda da 50 X 720.000.000 = 36.000.000.000. Yanlış okumayasın eski para ile otuz altı milyar, yeni para ile otuz altı bin YTL verirsen ancak senin gibi yaşamanın bir bölümünü gerçekleştirebilirim.

Bu kadar parayı nereden mi bulayım diyorsun. Çok basit, kazanıp vereceksin. Hadi sana kolaylık sağlayayım, taksit taksit öde; ama vade farkını da üzerine korum. Çünkü alacağım içecekler her gün zam görüyor. Galiba çok merak ettin, bu kadar parayı ne yapacaksın diye, hiç, ne yapayım, senin yaptığın gibi "SİGARA" alıp içeceğim.

Ne o baba kaşların çatıldı! Galiba çok kızdın! Beni mi döveceksin! Herkesin yanında gururla adımı söylediğin aslan oğlunu. Sen bilirsin babacığım. Döversin de, seversin de babam değil misin? Yalnız döverken dikkatli ol! Bir yerim kırılırsa o zaman hastaneye götürüp yol parası, hastane, doktor parası verirsin.

Sevgili babacığım, bu konuda bana kızmana, beni dövmene hiç hakkın yok. Senin yaptığını ben de yapmak istiyorum. Senin içtiğin sigaradan ben de içmek istiyorum. Kim bilir sigara ne kadar tatlıdır? Çünkü sen her şeyin en iyisini yaparsın. Sigara içmek kötü bir şey olsaydı sen kesinlikle içmezdin. İçtiğine göre çok faydalıdır. Şöyle seninle karşılıklı sigara içmek ne keyifli olurdu. Ben senin sigaranı yakardım. Sen de benimkini.

Babacığım, yine çok kızdın, kaşların da çatıldı. İstersen oturup bu konuyu aramızda konuşalım. Bana vereceğin 36 milyar ile senin içeceğin sigaranın parası 50 milyarı geçiyor. Yok canım atıyorsun deme, hesap ortada. Senin içeceğin en ucuz sigaranın paketi 2 milyon lira, ayda eder 60 milyon lira, yılda eder 720 milyon lira 10 yılda eder 7 milyar 200 milyon. Sigara paketinin üzerinde yazdığı gibi, "Sigara öldürür" yazısına göre sigara içerek ölmezsem 50 yıl sigara içeceğime göre 50 x 7.200.000.000 = 36.000.000.000 yeni para ile 36.000 YTL.

Sevgili babacığım. Gel sigaraya vereceğimiz para ile neler alacağımızın hayalini kuralım. Ev alabiliriz, araba alabiliriz, daha neler neler alabiliriz. Bu kadar para ile neleri alacağımızın hayalini kurmak bile bir başka oluyor. Konuştuklarımızı ağabeyimle annem duymasın, onlar da benim istediğim kadar para isterlerse hesap iyice karışır.

Sevgili babacığım. Bir kumbara alıp her gün senin yerine 2 lira, benim yerime 2 lira atalım. Su gibi akıp giden zaman içinde bir de bakacağız ki attığımız paraları kumbaralar bile almayacak.

Arkadaşımın babası da sigarayı bıraktı. Hadi babacığım, söndür sigaranı, ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtul. At paketini çöp kutusuna, şunu da içeyim demeden bitirelim şu işi. Bak öksürüyorsun. Daha yeni doktora gittin. Doktor da sigara içmemeni istemiş. Bak göreceksin sigarayı bırakınca eski sağlığına kavuşacaksın. Baba oğul birlikte temiz havalı yerlerde gezer eğleniriz.

Sevgili babacığım, öğretmenim bana sigaranın ne kadar zararlı olduğunu öğretti. Ben de öğretmenime söz verdim. "Hayatımda hiç sigara içmeyeceğim. Spor yapacağım. Zararlı alışkanlıklar edinmeyeceğim. Sağlıklı olacağım." diye

Sevgili babacığım, bu mektup eline geçince birkaç defa daha okuyacağını biliyorum. Biraz düşününce ne kadar haklı olduğumu anlayacaksın. Sigarayı bıraktığın zaman ailemizin ne kadar mutlu olacağını göreceksin.

Canım babacığım, seni çok seviyorum. Seninle gurur duyuyorum. Bir daha dünyaya gelsem, babamın kim olmasını sorsalar ben yine seni seçerim.

SEN DÜNYANIN EN İYİ BABASISIN, ellerinden öpüyorum.

Seni çok seven yavrun."

Mektuptan sonra elim sigaraya gitmiyor
Mersin Çankaya İlköğretim Okulu 2/B sınıfının öğretmeni Metin Günaydın, öğrencileri arasında başlattığı kampanyanın işe yaramasından memnun. Veliler ise şaşkınlıklarını hâlâ üzerlerinden atamamış. Mektubu gördükten sonra elinin sigaraya gitmediğini anlatan Elifnaz'ın babası Kemal Yılmazcan, 6 aydır sigara içmiyor. İlayda'nın babası Hakan Metin de, "Bu kadar küçük bir çocuğun mektup yazması beni çok etkiledi. Cümleler düşündürücü." diyor.
 

Benzer İçerikler

Üst