1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Bacağı Olmayabilir ama GÜCÜ var!

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  11 aylıkken iki bacağının dizden aşağısı kesilen atlet Oscar Pistorius rakamsal derecesiyle olimpiyat hedefine ulaşamadı ama azmi milyonlarca insana ilham verdi.

  11 aylıkken iki bacağının dizden aşağısı kesilen atlet Oscar Pistorius'un 2008 Pekin Olimpiyatları'na katılabilmek için İngiltere'deki yarışlarda derece barajını aşması gerekiyordu. Yere düşüp, diskalifiye olan, kural olarak kaybeden Pistorius, mücadele olarak ise ders ve ilham verdi.

  1986'da Güney Afrika'da dünyaya geldiğinde bacaklarında diz ve bileği birbirine bağlayan kaval kemikleri yoktu ve henüz 11 aylıkken iki bacağının da dizden aşağısı kesildi.

  Ancak o, hayata küsmedi, rehabilitasyon merkezinde 'çita' adı verilen protezlerin Mercedes'i olarak adlandırılan takma bacakları kullanmaya ve koşmaya başladı.


  Sadece koşmakla kalmadı kendini bir atlet olarak geliştirdi.
  Yıllar süren emeklerinin karşılığını geçtiğimiz hafta, Roma'da, Golden Lig yarışlarında 400 metreyi 46.90 saniyede koşup ikinci olarak alan Güney Afrikalı atletin en büyük hedefi 2008 Pekin Olimpiyatları'na gidebilmekti.

  Tek engel ise İngiltere'nin Sheffıeld kentinde düzenlenen Britanya Grand Prix'sinde, 45.95'in altına inmesi gerekiyordu.

  Kayarak kulvar dışına çıktı

  Ancak Oscar Pistorius'un yarışta kayarak kulvar dışına çıkmasıyla 2008 Pekin Olimpiyat hayalleri suya düştü. Bu talihsiz olay sonrası Pistorius yarışı son sırada tamamladı.

  Pistorius bu dereceyi geçseydi bile Olimpiyat Komitesi'nin radikal bir karar alarak protezli olmasına rağmen onun yarışmasına izin verip vermeyeceği bilinmiyordu.

  Daha önce komite, "Protezler hafif oldukları için avantaj sağlayabilir. Ayrıca ayak olarak kullanılan kısımlar daha uzun, yani Oscar her adımda daha fazla alan kaplıyor. Bu yüzden yarışlara katılamaz" açıklamasını yapmıştı.

  Bu protezlerle her adımı 2.7 metre olduğu için eleştirilen Oscar ise, protezin avantaj değil, dezavantaj olduğunu rakamlarla kanıtladı.

  Oscar protezlerle koşarken düştüğünde 3-4 kez zıplayıp 10 metre ileride kendini ancak durdurabildiğini söyledi.

  Kaygan zeminde ve rüzgardada protezlerin kontrolü çok zorlaşıyor. 80.5 kiloluk atletin 200 metrelik koşuda bu protezlerle hareket etmesi için harcadığı enerji, 355 kiloyu yerden 1 metre kaldırırken harcanan enerjiye eşit.

  Güney Afrikalı atlet, normal bir atletin kalçasından hareketi sağlamak için harcadığı enerjinin ortalama 4 katını sarfediyor.

  Pistorius rakamsal derecesiyle olimpiyat hedefine ulaşamadı ama onun büyük azmi milyonlarca insana ilham verdi.

  Kaybederken bile kazanabilmeyi dünyaya bir kez daha kanıtladı.

  Nuray Dereli


   
Bacağı Olmayabilir ama GÜCÜ var! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Var mı ? Yok mu ? (Hayal Gücü)

  Var mı ? Yok mu ? (Hayal Gücü)

  Örneğin: Kırmızı Silgin Var mı ? Alttaki: Var Diyip Yeni Bir Soru Yazıyor Başlıyorum: Kırmızı Benekli Pinpon Topun Var mı ?
 2. Farkında olmayabilirsin ama %100 doğru:

  Farkında olmayabilirsin ama %100 doğru:

  Farkında olmayabilirsin ama %100 doğru: 1. Bu dünyada uğrunda ölebileceğin en az iki kişi vardır. 2. En azından 15 kişi öyle ya da böyle seni seviyordur. 3. Herhangi birinin senden nefret edebilmesinin tek sebebei, aslında sadece senin gibi olmak istemesidir. 4. Senden gelecek bir gülümseme bazılarına mutluluk getirebilir, o senden hoşlanmasa bile. 5. Her gece, BİRİSİ uykuya dalmadan...
 3. Sizin de ruhsal güçleriniz var mı?

  Sizin de ruhsal güçleriniz var mı?

  altıncı his testi hislerin kuvvetli olması hisleri kuvvetli insanlar hisleri olmak özel güçlerim var Bi­lim­sel a­raş­tır­ma­lar bir çok du­yu dı­şı al­gı­la­ma ye­te­neği­nin var­lı­ğı­nı sap­ta­dı, pe­ki siz ni­ye ha­la on­lar hak­kın­da bir şey duy­ma­dı­nız? Du­yu dı­şı...
 4. Herkeste akıl var ama…

  Herkeste akıl var ama…

  Bir gün ülkenin küçük kasabalarından olan Yitan’da şöyle bir haber yayılmış:- Güzel başkentimizde bir Akıl Okulu varmış. Her kim o okula giderse orada akıl öğretiliyormuş.Herkes bu haberi şaşkınlıkla birbirine anlatıyormuş. Kasabanın en zenginlerinden olan bir adam da bu haberi duyunca kahkahalarla gülmeye başlamış:- Efendim, hayatımda hiç bu kadar komik bir şey duymamıştım. Bir insan...
 5. KELTOŞ ama bahanesi var

  KELTOŞ ama bahanesi var

  keltoş keltoş kafa oyunları kel kafa Eşinizin yada sevgilinizin saçı var mı yok mu bilmiyorum ama şahsen benim eşimin saçı azıcık yok:DKel değil ama azıcık yok:zuha:O öyle diyor.Yahu adam kabul et işte kelsin:DSaçın yok.Tabi gel de bunu yüzüne karşı söyle:DSizinde keltoş bir eşiniz varsa yada sevgiliniz emin olun bu durumu kabullenmiyorlar:DHalbu ki en kadar da çok yakışıyor.Biz onlaır öyle...

Sayfayı Paylaş