Bacak arası kararması nasıl geçer?

Uzman SühaN

Administrator
Bacak arası kararması nasıl geçer?
Hamilelik esnasında plasentanın ürettiği hormonlar deri renginde değişimlere neden olmaktadır. Deride bulunan pigmentlerin sayısının arttığı bu dönemde en çok da cinsiyet hormonlarının etki ettiği vücut bölgelerinde kararma görülmektedir. Hamile kadınların yüzde doksanında görülmektedir. Doğumdan sonraki birkaç ay devam edebilir.Mantar iltihapları söz konusu olmayan bacak arası kararması vakalarının büyük çoğunluğu endişe gerektirmez. Bacak arası kararmasına artan deri pigmentleri neden olur.

9.jpg


2) Kasık Mantarı

Çoğu kişinin bacak arası ve bikini bölgesinde az miktarda mantar yaşar. Ancak sayıları aşırı terlemek, o bölgenin havasız kalması, hastalıklı kişi ile ortak kıyafet kullanmak gibi nedenlerle çok artarsa kasık mantarı ortaya çıkabilir. Kasık mantarı bacak arası kararmasına yol açabilmektedir.


3) Sorunlu Kişisel Bakım

Aşağıdaki durumlar özellikle uzun süreli var olduklarında bacak arası kararmasına yol açabilirler


Aşırı terleme, o bölgenin havasız kalması

Sık jilet kullanımı veya ağda

Bacak arasına temas eden güçlü deodorant ve diğer kimyasallar

Yukarıdaki maddelere bağımlı veya onlardan bağımsız alerjik tepkiler

Kaşınan bacak arası derisinin tahriş olması (deri çok hassas olduğu için az miktarda sürtünme bile bacak arası kararmasına neden olabilir)

Bazen de bacak arası zaten daha koyu renkte olmasına rağmen kişi o bölgedeki kılları aldıktan sonra deri renginin ortaya çıkması ile birlikte o bölgeyi kararmış zannetmektedir.


Bacak Arası Kararması Nasıl Geçer?

1) Mantar Tedavisi
Kasık mantarı tedavisinde bölgesel antifungal kremler etkilidir. Bu kremler kısa sürede tedavi sağlamasına rağmen kasık mantarı sık tekrarlayabilen bir hastalıktır, dikkatli olunmalıdır.


2) Yaşam Tarzı Önerileri

Teri emecek ve hava geçişine izin verecek pamuklu iç çamaşırı kullanın. Sentetik ürünlerden ve dar kıyafetlerden uzak durun.
Çok sık tıraş olmayın.
Ağır kimyasal içeren kozmetik ürünü kullanmayın.

3) Doğal Yöntemler

Limon Suyu: Limon çok iyi bir beyazlatıcıdır. Bacak arasına uygulayacağınız bir adet limon suyu ile masaj yapın. Bir ay içerisinde bacak arası kararması yok olmaya başlayacaktır.

Yoğurt: Mantar olmadığından emin olduktan sonra beyazlatmak için on dakika boyunca bacak arasına yoğurt uygulayabilirsiniz.
 
Üst