Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  badana yaparken nelere dikkat etmek lazım ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selamlar. Evde badana yapılacak ve yine her yer batacak. Badananın en iyi şekilde yapılabilmesi için nelere dikkat etmek lazım ? Bilgi verirmisiniz ?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  BADANA ev işlerinin en yorucularından biri olmakla beraber en zevkli işlerinden biridir. Bu zevk, badanayı kendiniz yaparsanız daha da artar. İnsanın, evini kendisinin badana etmesinin birçok faydalan vardır. Eve. badanacı geldigı zaman, işini bir. iki günde bitirip parasım almak ister: bunun için de evin altı üstüne gelir. Halbuki badanayı kendiniz yaparsanız bu büyük mahzur ortadan kalkar. Önce bir odayı boşaltır. oranın badanasını bitirdikten sonra başka odalara geçersiniz. Sonra temizliğe dikkat eden badanacılar da pek azdır. Halbuki, insan badanayı kendisi yapınca bu mahzur da ortadan kalkar. İstenen rengi seçmekte kendi başına buyruk olur. Nihayet bütün bunlardan sonra epeyce de nara tasarruf edilir. Çünkü bir evin badanası yüzlerce lira ıstiyen bir iştir.
  Hangi Badanayı Kullanacaksınız

  Eğer badanayı kendiniz yapmaya karar verdinizse, biz. tutkallı, ya da pâhtik badanayı tavsiye ederiz. Çünkü kireç badanasını fazlaca sulu sürmek gerektiğinden çok dökülüp saçılır. Bir de, işin ustası olmadıkça, kireç badanasını dalgasız sürmek çok zordur. Ancak usta badanacılar dalgasız kireç badanası yapabilir.

  Halbuki, tutkallı badanada, plâstik badanalarda bu mahzur yoktur. Her ikisi de kireç badanasından daha koyu kıvamda olduğundan, badana ederken yere daha az dökiılür. Gene bu badanalar duvarda oldukça kaim bir tabaka meydana getirdiğinden asla dalga yapmazlar. Biraz dikkatli bir kimse hayatında ilk defa fırça tutsa bile bu çeşit malzemeyle dalgasız badana yapabilir.

  Evinizin badanasında kullanacağınız fırça yapacağınız badananın cinsine göre değişir. Nalburlarda dilediğiniz fırçaları kolayca bulabilirsiniz. Eğer tutkallı badana yapacaksanız, kireç badanası için kullanılan fırçaların orta boylan işinizi görür. Plastik badana yapacaksanız doğrudan doğruya yağlı boya fırçası kullanmanız lâzımdır.

  Fırça Nasıl Tutulur

  Geniş bir fırçayla plâstik badana yapacaksanız, alttaki resimlerde görüldügii gibi tutmak faydalıılır Böylece daha kısa zamanda daha çok yeri badana eder, üstelik, daha az yorulmuş olursunuz. Badana boya işini bitirdikten sonra saatlercee bileklerinin, kollarının ağrıdığından şikayet edenler fırçayı yanlış tutmuş olanlardır. Basit fakat önemli bir iki kaideyi göz önününde tutanlar için badana zevkli faydalı bir iş olabilir.
   
badana yaparken nelere dikkat etmek lazım ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güneşlenirken Nelere Dikkat Etmek Gerek

  Güneşlenirken Nelere Dikkat Etmek Gerek

  Son yıllarda ozon tabakasındaki delik nedeniyle daha zararlı güneş ışınlarının süzülmeden yeryüzüne geçtiği bilinmektedir. Bir yandan bronz bir tene kavuşmak isterken bir yandan da güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korumanız gerekiyor. Bronz bir tenle daha hoş ve çekici görünmek isterken eğer sağlıklı bir bronzlaşma sağlanmazsa sonuç kısa vadede çok çirkin soyulmalar, uzun vadede ise...
 2. Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  bir ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz alışverişe çıkmadan önce nelere dikkat etmeliyiz alışveriş yaparken alışverişte alışverişe çıkmadan önce ve alışveriş esnasında Biz kadınlar için alışveriş dedimi akan sular durur...Canımızmı sıkkın kendimizi kötümü hissediyoruz çıkarız alışverişe en azından vitrinlere bakarız birden can sıkıntımız geçer, kendimizi iyi hissetmeye başlarız :D:D Şimdi...
 3. Ev taşırken hangi noktalara dikkat etmek lazım ?

  Ev taşırken hangi noktalara dikkat etmek lazım ?

  Kiracılık zor, Allah herkese kendine ait bir yuva nasip etsin. Ev taşırken eşyalara gelen zarra da cabası tabi. Babam memur memur olduğu için bize yine taşınma yolu gözüktü. Acaba diyorum taşınırken nelere dikkat etmeli ki bu zararlar en aza insin, bilmediğimiz birşeyler mi var ?
 4. Ziyafet Sofrası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Lazım ?

  Ziyafet Sofrası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Lazım ?

  Bu konu, Ziyafet Sofrası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Lazım konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, mutfak kültürümüzde misafir bizim için çok önemlidir. Bir misafir geldiğinde onu en iyi şekilde ağırlamak, büyüklerimizden öğrendiğimiz, güzel kültürümüzün en önemli alışkanlıklarından birisidir. Dünyada başka hiçbir memlekette bizdeki kadar misafire saygı, hürmet ve hizmet...
 5. Gebelik dönemin de nelere dikkat etmek lazım ?

  Gebelik dönemin de nelere dikkat etmek lazım ?

  Hamile olduğunu öğrenen anne adayları artık bir çok konuda endişe duymaya başlar. Gebelik süresince bebeğini kaybetme korkusu yaşayan anne adayı,gebelikte nelerin bebeğine zararlı olacağını merak eder. Gebelikte neler zararlı,gebelikte nelerden kaçınmalı,gebelikte sakıncalı olan durumlar,hamilelikte nelere dikkat etmeli ? Merak edilen bu ayrıntıları anne adaylarımız için paylaşıyoruz....

Sayfayı Paylaş