1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Badem Şekeri Yerine Lavanta

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  badem şekeri fiyatı bebek şekeri malzemeleri badem fiyatları lavanta bebek renkli fiyatı < Konu Resmi..>
  Düğün ve nikah merasimlerinde köklü bir gelenek olan nikah şekeri dağıtımı, zamana ayak uyduruyor ve biçim değiştiriyor. Eskiden gelin teli ve tül ile yapılan, içine badem şekeri konan nikah şekerleri neredeyse tarih oldu. Nikah şekerinin içinden şeker bile çıkmıyor artık.

  Onun yerine lavanta tercih ediliyor. Evlenecek çiftler, anı niteliği taşısın ve uzun yıllar saklansın diye daha fonksiyonel tasarımları seçiyor. Bu yıl en çok deniz kabuğundan yapılan nikah şekerleri satılıyor.


  Düğün ve nikahlarda şeker dağıtılmasındaki amaç, gelen misafirleri eli boş göndermemek, gelin ve damattan tatlı bir hatıra bırakmak. Fakat dağıtılan sadece badem şekeri olunca ya yenip bitiyor ya da bir sene saklandıktan sonra bozulup atılıyor. O yüzden artık evlenecek çiftler, daha kalıcı olsun diye yıllarca kullanılabilecek aksesuvarlar dağıtmayı tercih ediyor.
  Mayıs-haziran ile ağustos-eylül arası nikah şekeri satanlar için en yoğun dönemler. Daha durgun geçen aralık-mayıs arasında yeni modeller üretiliyor. Ancak mevcut modellerden seçmek yerine, kendi tasarımlarını yaptırmak isteyenler de var. Örneğin İstanbul Kadıköy’deki mağazasında nikah şekeri yapan Mahmut Erülker, bir keresinde talep üzerine seramikten, merdaneli bir çamaşır makinesi yapmak zorunda kalmış. Damat adayı çamaşır makinesi satan bir firmanın yöneticisiymiş ve kişisel bir nikah şekeri istemiş.

  Bir nikah şekerinin fiyatı kullanılan malzemeye göre değişiyor. İthal malzeme kullanılan nikah şekerleri daha pahalı. Tanesi 40 kuruştan başlayıp, 5 YTL’ye kadar çıkıyor.

  Bu yılın modelleri

  Badem şekeri yerine lavantalı bohçalar moda. Banyoda, çekmece içlerinde giysilerin arasında veya otomobillerde güzel koku yaysın diye kullanılıyor.

  Deniz yıldızı ve istiridyeler son zamanlarda en çok tercih edilen malzemeler. Her renk ve çeşidi olan deniz kabukları Filipinler’den getirtiliyor. Kabukların içlerine yerleştirilen bir veya iki tane şekeri yedikten sonra deniz kabuklarını arkasındaki mıknatıs sayesinde buzdolabı süsü olarak kullanabiliyorsunuz.

  Organze tüller içindeki mumluklar banyoya ve yatak odasına yerleştirilebilir.

  Sıkça kullanılan bir başka malzeme de nazar boncuğu. Duvar süsü, anahtarlık ve bilezik olarak nikahlarda dağıtılıyor.

  İçinde badem şekeri olan kutular, şeker bittikten sonra takı kutusu olarak kullanılabiliyor.

  İthal biblolar, minyatür kadehler ve hasır sepetler ev aksesuvarı olarak kullanılabilir.

  Gelin ve damadın resimlerinin yerleştirildiği küçük çerçeveler var.

  Yemek sırasında masaya konan peçete halkalarını daha sonra kapı tokmağına süs olarak asabiliyorsunuz.

  Nikah şekeri olarak yelpaze dağıtanlar da var. Sıcak yaz günleri için birebir.   
Badem Şekeri Yerine Lavanta konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bizim Evde Şeker Lokum Badem Var

  Bizim Evde Şeker Lokum Badem Var

  Bizim Evde Şeker Lokum Badem Var Konya-Ahmet Özdemir-Yücel Paşmakçı (Haydi) Bizim Evde Şekerde Lokum Badem Var (Badem Var) Yavaş Yürü Arkamızda Adem Var (Adem Var) Vay Amman Amman Yâr Kaşlar Keman Sevdirmedin Gerdandan Gerdandan Amman (Haydi) Bizim Evde Fıstıklıda Lokum Üzüm Var (Üzüm Var Amman) Benim De Sana Bir Ufacık Sözüm Var (Sözüm Var) Vay Amman Amman Yâr Kaşlar Keman Sevdirmedin...
 2. Cips, kraker yerine ceviz ve badem yiyin

  Cips, kraker yerine ceviz ve badem yiyin

  gebelikte cips yemek hamilelikte cips yemek yeme oyunları yeme oyunu Can sıkıntısından atıştırılan her cips, çikolata, kraker, zamanla adeta göbekte, kalçalarda birikiyor. Uzmanlar arada sırada bir şeyler atıştırmaktan vazgeçemeyenler için 'zararlı'lar yerine; ceviz, badem, domates, salatalık gibi 'yararlı'ları öneriyor. Bunlarla daha sağlıklı ve formda olmak mümkün... İç hastalıkları,...
 3. badem şekeri yada şbademcik

  badem şekeri yada şbademcik

  Bademcik rüyaları pek iyi sayılmaz. Bademcik kırmızıysa yabancıların sözleri yüzünden sıkıntı, sarı ise gerçek hastalığa işaret eder.Rüyada bademciklerinizin sistigini ve size rahatsizlik verdigini görmek, günlük yasantinizin bir müddet için aksayacagina ve islerinizin durgunlasacagina isarettir. isleriniz biraz sarpa saracak ve onlari düzeltmege ugrasacaksiniz.
 4. Lavanta

  Lavanta

  (Lavendel / Lavande / Lavender / Lavandula ) Haziran-agustos aylari arasinda mâvi veya mor renkli çiçekler açan, 20-60 cm boylarinda, aromatik kokulu, çok yillik, otsu veya çalimsi bitkiler. Daha çok deniz ikliminin bulundugu bati bölgelerimizde yaygin olan lavantanin, Türkiye’de yetisen iki türü vardir. Bunlar, Lavandula stoechas ve L. angustifolia’dir. Ayrica daha ziyâde kültürü yapilan,...
 5. Et Yerine Badem Yiyin

  Et Yerine Badem Yiyin

  badem Bazılarımız kırımızı et sevmez yiyemez peki o zaman kırmızı etten alıcağımı vitaminleri nerden alacağız... Sevgili melekler badem etetn alamadığınız vitamin ve mineralleri almanızı sağlıyor... Tazesi, kurusu ve nefis kokusuyla vazgeçilmez olan badem; vitamin, mineral ve protein deposudur. Asya kökenli olan badem, haftalar ve aylar sonra bile lezzetini koruduğu için, eskiden beri...

Sayfayı Paylaş