1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bademciklerimiz ne işe yarıyor

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Bazen duyuyorum etrafımndan, bademcikleri alınan çok kişi var. Madem alınıyor ne işe yarıyor bu bademcikler ben anlayamadım.Açıklayabilirmisiniz ?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Bademcikler, ağız boşluğunun arkasında, boğaza, yakın, sağda, solda birer küçük organdır; bunlara, biçimleri bademi andırdığı için, bu ad verilmiştir. Bademcikler lenf bezi dokusunda olup yükseklikleri 2 – 2,5, genişlikleri 1,5 santim kadardır. Bu küçücük organlar vücudumuz için çok yararlı bir iş görürler; mikroplara karşı ilk savunma hattımız sayılabilirler:
  Ağız boşluğu mikropların vücuda girdiği başlıca kapılardan biridir, işte bu kapıda bademcikler birer nöbetçi gibi bekler.

  Mikroplar boğazdan aşağı vücuda girmek isterlerken bademcikler, onları tutarlar, ilerlemelerini önlemek için savaşa girişirler. Bu savaş sırasında bademcikler bazan iltihaplanır. Buna bademcik iltihabı (anjin, tonsilit) denir

  Bademciklerin iltihaplanması, çoğunlukla, streptokok cinsi mikroplardan ileri gelir. Fena hava şartları ile karşılaşma, kalabalık, tozlu yerlerde bulunma, üşütme, yorgunluk gibi çeşitli sebepler bademciklerin iltihaplanmasını kolaylaştırır, anjinin ortaya çıkmasına yol açar. Bazı kimselerde mikroplar boğaz boşlu-ğunda yerleştiği halde hiçbir belirti göstermez; böylece, sağlam mikrop taşıyıcılar (portörler) meydana gelir.

  Bademcikler Ne Zaman Alınmalı

  Mikropları vücuda girerken durdurmak, böylece birçok hastalıkları önlemek bakımından bademciklerin büyük faydası olduğunu görüyoruz. Bunun için, ufak bir iltihap karşısında bunları ameliyatla aldırmak düşünülmemelidir.

  Ancak, zamanla bademcikler bir mikrop yuvası haline gelebilir. Sık bademcik iltihapları üst solunum yollarında hastalıklara, soluk alma güçlüklerine yol açar. Burun çoğunlukla tıkanır, çocuklar gece rahatsız uyur, horlarlar. Bu hal okul çocuklarının çalışmalarına, başarılarına bile engel olur, başarılarında gerileme görülebilir. Ayrıca beden gelişmesi de yavaşlar: işitme güçlükleri, kulak ağrıları olabilir. Anjinin nefrit böbrek iltihabı,, romatizma gibi daha başka hastalıklara yol açması da dikka.te alınarak bu duruma gelmiş bir hastada bademciklerin çıkarılması gerekir.

  Bademcikler çocuklarda daha büyüktür, gittikçe küçülür. 10 yaşından sonra, öteki lenf bezleri gibi bademciklerde de bir körelm,e (dumura uğrama) olur. Yalnız, yukarıda anlatılan güçlükler, tehlikeler baş gösterince bademciklerin çıkarılması şart olur. Doktorun verdiği böyle bir kararı uygulamaktan korkmamalıdır.

  Bademcik ameliyatı oldukça kolay , kısa süren bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat olacak bir kimsenin 1-2 gün hastanede yatması uygundur. Böylece, ameliyat sonu ortaya çıkabilecek kanamalar, ya da daha başka bozukluklar için tedbir alınması, icabında hemen tedaviye geçilebilmesi için imkân sağlamış olur.
   
bademciklerimiz ne işe yarıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bu kocaman terlikte ne işe yarıyor böyle

  Bu kocaman terlikte ne işe yarıyor böyle

  Evet kocaman bir terliğimiz var.Ama bu bildiğimiz,ayağa giyilen terliklerden değil.Fonksiyonu olan Üzerinde,içinde küçük eşyalarınızı barındıran,görüntüsüylede hoş olan bir terliğimiz.Evinize renk katacak bu torba terliğimizi,ister şemsiye ve çiçeklik olarak,yada banyo ve mutfaklardada rahatça duvara asarak kullanabiliriz.Nerde isterseniz oraya uyum sağlayacaktır.:) Bu terliğimiz hoşunuza...
 2. Kaktüs ne işe yarıyormuş?

  Kaktüs ne işe yarıyormuş?

  kaktüs, bunlari biliyormusunuz, bilgisayar, radyasyon, ne ise yariyormus, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Bu dikenli bitkinin ne işe yaradığını, ne için yaratıldığını bileniniz var mı? Unutmayın ki, dünyadaki herşey bir amaçla yaratılmıştır. Örnegin kaktüs, radyosyonu emmektedir. Bu yüzden büyük nükleer santrallerin cevresindeki hektarlarca alana kaktüs dikiliyor....
 3. Bu sevimli robot bakın ne işe yarıyor?

  Bu sevimli robot bakın ne işe yarıyor?

  çay süzgeci modelleri robot çay süzgeci Özellikle cam çay kupaları ile çok şık bir görünüm oluşturacak olan robot çay süzgeci ile bitki çayı ve siyah çay demleyerek keyif sürmeniz mümkün. Çaydnlık çay demlemek yerine oldukça pratiklik kazandıran bu süzgecin şekli de oldukça şirin.
 4. Aynısafa Kremi Ne İşe Yarıyor?

  Aynısafa Kremi Ne İşe Yarıyor?

  bu konu aynısafa kremi faydaları hakkında genel bilgilere yer vermektedir. Son yıllar da güzellik ve sağlık konuların da inanılmaz derecede alternatif tıp ile doğal, bitkisel ürünlere yönelmeler oldu. Doğadan bize gelen o kadar çok şifa kaynağı var ki saymakla bitiremeyiz. Birçok bitkiler hastalıkların tedavisin de kullanıldığı gibi güzellik ve cilt bakımına kadar faydalı olan bitkisel...
 5. Bebeğin Eşi Ne İşe Yarıyor?

  Bebeğin Eşi Ne İşe Yarıyor?

  bu konu bebeğin eşi hakkında bilgilere yer vermektedir. Şimdiye kadar mutlaka bebeğin eşi diye bir terim duymuşsunuzdur. Peki bebeğin eşinin ne işe yaradığını ve bebeğe olan faydalarını biliyormuydunuz? Bebeğin eşi hakkında merak ettiğiniz bilgiler sizlerle birlikte... Plasenta, bebekle anne arasında kan alışverişini sağlayan, gebelik sırasında bebekle birlikte gelişen bir dokudur. Bebek...

Sayfayı Paylaş